Oświetlenie profesjonalne | zasilanie i sterowania  (2019-05-05)   SILVAIR

Bezprzewodowa kontrola oświetlenia Bluetooth mesh w obiekcie oświatowym w Jaworznie

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie dobiegł końca pierwszy etap modernizacji instalacji oświetleniowej. W ramach współpracy Urzędu Miejskiego w Jaworznie ze spółką Silvair, zainstalowany został bezprzewodowy system kontroli oświetlenia połączony z siecią inteligentnych czujników.
 
Modernizacja systemu kontroli oświetlenia w Jaworznie to jedno z pierwszych praktycznych wdrożeń technologii Bluetooth mesh w skali całego świata. Spółka Silvair dostarczyła innowacyjną technologię bezprzewodowej kontroli oświetlenia, która oparta jest na standardzie Bluetooth mesh. Projekt instalacji opracowany został przez firmę ES-SYSTEM, która dostarczyła również wysokiej jakości oprawy oświetleniowe.

W pierwszym etapie modernizacji, inteligentny system kontroli oświetlenia zainstalowany został w wybranych pracowniach oraz w części korytarza szkoły. Każdej oprawie oświetleniowej towarzyszy czujnik ruchu i światła, w którym zainstalowany jest czip z oprogramowaniem Silvair. Instalacja w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego jest w pełni autonomiczna i dostosowana do wymagań procesu nauczania. Inteligentne sensory stale monitorują otoczenie, raportując obecność ludzi oraz dostępność naturalnego światła. Oprogramowanie spółki Silvair analizuje te dane, automatycznie dostosowując natężenie światła do bieżących potrzeb oraz uwarunkowań. Pozwala to na zapewnienie optymalnych warunków oświetleniowych przy jednoczesnym minimalnym zużyciu energii elektrycznej.

 – Jeden z najnowocześniejszych systemów oświetleniowych na świecie, z powodzeniem działa już w kilku pracowniach szkolnych w jaworznickim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. To system pracujący w technologii Bluetooth Mesh. Bardzo się cieszę, że jednym z inicjatorów tego projektu jest wynalazca z Jaworzna, a inwestycję wykonała firma Silvair – wyjaśnia Paweł Silbert, Prezydent Jaworzna. – Doceniam takie innowacyjne przedsięwzięcia, tym bardziej, że są one wdrażane właśnie w Jaworznie. To nowoczesne oświetlenie przybliża nas do budowania realnego "smart city" i tego, abyśmy działali efektywniej, bardziej kompleksowo, a przez to w sposób inteligentny ograniczali zużycie energii.
 
– Nowoczesna edukacja, to nie tylko nowatorskie metody pracy z uczniami. To nowoczesna baza i nowoczesne technologie. Komfortowe warunki nauki i pracy sprzyjają jej efektywności. Współpraca z firmą Silvair pozwoliła nam zetknąć się z najnowszą technologią na dwóch płaszczyznach. Korzystamy z rozwiązania zaproponowanego przez Partnera w dwóch salach dydaktycznych i na jednym z korytarzy. Mieliśmy również możliwość uczestniczenia wraz  z uczniami w zajęciach przeprowadzonych przez firmę Silvair, na których zapoznaliśmy się ze stroną techniczną zastosowanej technologii. Myślę, że takie doświadczenie, jak połączenie wiedzy teoretycznej z możliwością obserwowania zastosowania konkretnego rozwiązania  w praktyce, w codzienności szkolnej jest dla uczniów i nauczycieli bezcenne… – mówi Simona Smugowska, dyrektor CKZiU w Jaworznie.
 
– Szkoła to wyjątkowe miejsce. Uczniowie spędzają tu znaczną część dnia, a jakość oświetlenia ma istotne znaczenie dla ich samopoczucia i efektywności procesu nauczania. Bardzo cieszymy się, że we współpracy z władzami miasta udało nam się wdrożyć tak innowacyjne rozwiązanie, które służyć będzie młodzieży uczęszczającej do tej placówki. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie dysponuje dziś najbardziej zaawansowanym systemem kontroli oświetlenia dostępnym na rynku – mówi Rafał Han, Prezes Silvair.

Źródło: Silvair

Treści powiązane:Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW