Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe | źródła światła  (2015-08-01)   HAVELLS SYLVANIA

Lampa LED LIFX - nowe rozwiązanie oświetleniowe dla domu i przestrzeni publicznej

Sterowanie oświetleniem, w zakresie zmiany barwy światła tzw. aktywnej bieli, czyli światła białego o różnych temperaturach barwowych oraz światła barwnego RGB, było do niedawna stosowane jedynie w obiektach użyteczności publicznej. Zasadniczym powodem był brak tanich opraw oświetleniowych LED nadających się do zastosowań konsumenckich, natomiast koszt takich rozwiązań w wersji profesjonalnej stanowił barierę ograniczającą ich szerokie użycia w domach i mieszkaniach.

Postęp techniczny w zakresie sprzętu oświetleniowego LED przezwyciężył już tę przeszkodę. Źródło światła LED typu LIFX oferowana przez firmę Havells-Sylvania jest produktem, który daje każdemu posiadaczowi smartfonu lub tabletu możliwość zdalnego sterowania barwą światła w instalacji oświetleniowej LED. Jeśli dodamy do tego przystępna cenę i szerokie możliwości techniczne oferowane przez lampę LIFX, to śmiało można stwierdzić, że technika sterowania oświetleniem nareszcie ma szansę być dostępna dla każdego.
 
 


LIFX – prosty sposób na sterowanie domowym oświetleniem

Aby z sukcesem uruchomić domową instalację LED RGB DMX pozwalającą na sterowanie światłem i jego barwą, potrzeba trzech elementów. Pierwszym niezbędnym krokiem jest zakup i instalacja źródeł światła LIFX. Dwa pozostałe to powszechne i szeroko dostępne udogodnienia cywilizacyjne obecne już w wielu domach.

Lampa LED LIFX ma trzonek E27 i jest zasilana napięciem sieciowym 230 V / 50 Hz. Pasuje więc do wszystkich opraw domowych zaprojektowanych dla żarówek głównego szeregu. Jej fizyczne rozmiary i kształt są także zbliżone do tradycyjnej żarówki. Dzięki temu, aby zainstalować ją w domu wystarczy wykręcić z oprawy starą żarówkę, a na jej miejsce wkręcić lampę LIFX. Niepotrzebne są jakiekolwiek przeróbki instalacji.

Drugi niezbędny element to smartfon lub tablet. Te urządzenie większość z nas ma w domu lub nawet ciągle nosi przy sobie. Smartfon już od pewnego czasu przestał pełnić wyłącznie rolę komunikatora. Teraz może działać na nim jeszcze jedna aplikacja – LIFX – instalowana z serwisów internetowych Googleplay lub Apple App Store. Pozwala ona na połączenie się z lampą LIFX i sterowanie jej działaniem z dowolnego miejsca na świecie, o ile tylko użytkownik jest w zasięgu Internetu.

Trzeci niezbędny element to sieć Wi-Fi w pomieszczeniu, gdzie zainstalowana jest lampa LIFX. Zapewnia ona bezprzewodową łączność z lampą. Dzięki temu lampa LIFX może być sterowana z dowolnego urządzenia elektronicznego w zasięgu Wi-Fi, dodatkowo przez wielu użytkowników.

Po wykonaniu prostej procedury skomunikowania smartfonu z lampą LED LIFX każda zwykła domowa oprawa oświetleniowa, w której ją zainstalowano zmieni się w profesjonalną oprawę LED RGB DMX.  Po uruchomieniu aplikacji na smartfonie lub tablecie, na ekranie pokazują się podstawowe elementy sterujące pozwalające na wybór sterowania aktywną bielą, barwą i intensywnością światła oraz efektami świetlnymi, a także dodawanie kolejnych lamp, łączenie ich w grupy i programowanie scen świetlnych. Lampa LIFX umożliwia wybór światła białego w różnych temperaturach barwowych, mówiąc językiem potocznym o różnych odcieniach bieli lub światła kolorowego spośród przeszło 16 milionów barw.
 

Aktywna biel i kolory RGB

Funkcja pracy w trybie tzw. aktywnej bieli, czyli możliwość generowania światła białego o różnych właściwościach jest szczególnie przydatną cechą lampy LIXF. Światło białe może mieć różne odcienie charakteryzowane tzw. temperaturą barwową mierzoną w stopniach Kalvina (K) oraz różną zdolności oddawania barw charakteryzowaną wskaźnikiem oddawania barw Ra. W zależności od rodzaju czynności, stopnia koncentracji, należy używać stosownej barwy światła białego, która może działać na użytkownika pobudzająco lub uspokajająco. Światło białe o temperaturze barwowej 3000 K i zbliżonej określa się mianem ciepłego. Działa ono na nas uspokajająco i należy używać go w pomieszczeniach, gdzie nie jest wymagana duża koncentracja. Światło o temperaturze barwowej zbliżonej do 4000 K określa się mianem neutralnego. Wymusza ono większą koncentrację i pobudza do działania. Jest to barwa światła stosowana często w pomieszczeniach pracy. Światło białe o temperaturze barwowej powyżej 5300 K to światło chłodne, które może powodować pewien dyskomfort wzrokowy i jest rzadko stosowane w oświetleniu pomieszczeń. Lampa LIFX ma funkcję tzw. aktywnej bieli, która pozwala na ustawienie temperatury barwowej światła białego dzięki sterowaniu na ekranie smartfona. Funkcja ta jest pożądana nie tylko w domu, ale także w zastosowaniach oświetlenia przestrzeni publicznej, np. w hotelach, salach konferencyjnych, recepcjach, sklepach, wystawach , restauracjach i wielu miejscach publicznych. Jeśli do tych możliwości doda się jeszcze funkcję przełączenia na światło barwne RGB i efekty specjalne to w jednej małej lampie LED mamy kumulację wszystkich możliwości, jakie stwarza technologia LED.

 
Programowalne sceny świetlne i efekty specjalne

Dzięki aplikacji LIFX można zaprogramować, a następnie wywołać dowolne sceny świetlne zmieniające się automatycznie w czasie lub uzyskać efekty specjalne. Może to być światło stroboskopowe, reagujące na dźwięki czyli pulsujące w rytm muzyki , migoczące jak płomień świecy lub losowo zmieniające barwy. Kilka współdziałających w sieci źródeł światła LIFX zwielokrotnia te możliwości. Ograniczeniem jest wtedy jedynie wyobraźnia, gdyż prosta i łatwa w obsłudze aplikacja oparta na łatwo zrozumiałych ikonach funkcyjnych nie stanowi bariery i nie wymaga od użytkownika szczególnych umiejętności w posługiwaniu się oprogramowaniem.

Lampa LIFX przy niewielkiej mocy 17 W i białej barwie światła generuje dość mocny strumień świetlny o wartości 1000 lm.


Praktyczne funkcje użytkowe

Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu lampa LIFX skomunikowana ze smartfonem i dalej za jego pośrednictwem z portalami społecznościowymi Facebook i Twitter lub stronami giełdowymi, może sygnalizować nadejście nowych wpisów lub zmianę notowania interesujących akcji. Może też pełnić rolę czysto użytkową – powiadamiać sygnałem świetlnym nadejście SMS, ustawionej godzinie wydarzenia lub niezbędnej czynności. Może też pracować jako swoisty budzik świetlny. Może być strażnikiem bezpieczeństwa dając dodatkowy świetlny sygnał alarmowy w przypadku uaktywnienia alarmu lub czujników podpiętych do domowej sieci, albo też sygnalizować domownikom, że użytkownik smartfona potrzebuje pomocy. Te dodatkowe funkcje czynią z lampy LIFX nie tylko źródło światła o szerokich możliwościach, ale także poręczne urządzenie pomagające w organizacji dnia codziennego. LIFX to niezwykłe urządzenie, służące nie tylko do celów oświetleniowych, ale mające też wiele innych zastosowań użytkowych. Firma Havells Sylvania zapowiada dalsze udoskonalanie i poszerzanie katalogu możliwości technicznych i użytkowych lamp LIFX już w niedalekiej przyszłości.

Lampa LIFX jest urządzeniem sprawdzonym pod względem fotobiologicznym i emisji zakłóceń EMR, choć istnieją niewielkie ograniczenia sytuowania jej względem innych urządzeń elektronicznych i elektrycznych.

Przy wszystkich tych zaletach LIFX ma jeszcze jedną cechę bardzo ważną dla konsumenta – jest przystępna cenowo, a w porównaniu z profesjonalnym sprzętem oświetleniowym o podobnych właściwościach – wręcz tania.


Pobierz broszurę informacyjną produktu
 
HAVELLS-SYLVANIA Poland Sp. z o.o.

Biuro handlowe:
53-025 Wrocław, ul. Skarbowców 23a
tel.: +48 / 728 888 277
info.pl@havells-sylvania.com
www.havells-sylvania.com 

Treści powiązane:Komentarze: