Oświetlenie profesjonalne | tereny miejskie  (2024-07-05)   LENA LIGHTING

Światło, które dba o emocje i dobre samopoczucie

Światło stanowi jeden z najważniejszych elementów architektonicznych, którego rola nie ogranicza się wyłącznie do kreowania estetyki przestrzeni. Coraz bardziej zaawansowane technologie pozwalają lampom na budowanie odpowiedniego nastroju poprzez dostosowywanie strumienia świetlnego do indywidualnych potrzeb użytkownika lub chwili, a także kształtowania świadomych wyborów konsumenckich, korzystnych zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska naturalnego.

 


Wybór oświetlenia odbywa się dziś w oparciu o nieco odmienne kryteria niż jeszcze kilkanaście lat temu. Liczy się już nie tylko design i dopasowanie wizualne do aranżacji wnętrza. Równie istotnymi aspektami okazują się szerokie możliwości lamp i ich multifunkcjonalność, które w połączeniu z wysoką energooszczędnością pozwalają na tworzenie przestrzeni niezwykle komfortowych, mających bezpośredni wpływ na samopoczucie oraz emocje użytkowników.
 
 
Człowiek w centrum
 
Emocje stanowią dziś niezwykle ważny aspekt w kontekście projektowania. Wnętrza mają bowiem nadążać za zmieniającymi się potrzebami użytkowników, dostosowywać się do potrzeb danej chwili, zapewniając wytchnienie po dniu wypełnionym pośpiechem, stresem i przebodźcowaniem, bądź wspierając koncentrację podczas pracy. To ogromne wyzwanie, które jednak staje się standardem. Kluczową rolę w procesie aranżowania przestrzeni odgrywa oświetlenie, doskonale odwzorowujące naturalne światło słoneczne oraz dopasowujące się do osobistych preferencji użytkownika.

 

- W myśl koncepcji Human Centric Lighting, nowoczesne lampy zachwycają nie tylko przemyślanym designem, wprowadzającym do wnętrz wyjątkowy charakter, ale też opcjami dostosowywania barwy czy strumienia świetlnego do warunków panujących na zewnątrz. Dzięki temu zachowany zostaje naturalny biorytm dobowy organizmu, co bezpośrednio przekłada się na dobrostan użytkownika. Odbywa się to w sposób zautomatyzowany: użytkownik steruje światłem z pomocą intuicyjnych aplikacji, zyskując możliwość zaprogramowania dowolnych scen świetlnych, najlepiej odpowiadających jego samopoczuciu bądź wprowadzających go w pożądany nastrój. – wyjaśnia ekspert Lena Lighting Tadeusz Talkowski.


Bezpieczeństwo i komfort
 
Odpowiednio zaprojektowane i zoptymalizowane oświetlenie zapewnia bezpieczeństwo – zarówno człowiekowi, jak i jego otoczeniu, bez zaburzania naturalnego rytmu dobowego. Dlatego tak istotne jest dostosowanie konstrukcji oraz parametrów lamp do indywidualnych wymagań przestrzeni.

 

- W przypadku oświetlenia wewnętrznego należy zadbać o wyeliminowanie efektu olśnienia, wywołującego szereg negatywnych skutków zdrowotnych. Gdy światło jest zbyt intensywne, mogą pojawić się bóle głowy, dekoncentracja, a także obciążenie narządu wzroku. Niepożądane olśnienie może też powodować zaczerwienienie i suchość oka, wywołując ogólny dyskomfort. Problem ten dotyka w szczególności osoby pracujące przed ekranami, dlatego poziom parametru UGR w lampach powinien utrzymywać się w granicach 12-19. – mówi ekspert Lena Lighting Tadeusz Talkowski.

 
 
Sprzyjające otoczenie
 
W kontekście oświetlenia zewnętrznego należy zwrócić uwagę na problem związany z zanieczyszczeniem światłem. Łuna świetlna pojawia się głównie w dużych aglomeracjach miejskich, oddziałując negatywnie na funkcjonowanie organizmów żywych. Zbyt rozproszone i intensywne światło zakłóca prawidłowy cykl życia i snu, doprowadzając do trudności w zasypianiu, problemów z bezsennością, a nawet rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Często bywa też śmiertelna dla dzikich zwierząt, oślepiając je po zmroku, gdy wykazują one największą aktywność. Dlatego tak istotna staje się wymiana tradycyjnego oświetlenia sodowego na LED, które jest nie tylko bardziej energooszczędne, ale również w połączeniu z nowoczesnymi systemami sterowania bardziej przyjazne dla całego ekosystemu.

 


Lampy Led wyróżniają się wysoką energooszczędnością, niskim współczynnikiem olśnienia UGR, a także zoptymalizowanym poziomem strumienia światła. A zaawansowane rozwiązania technologiczne, takie jak sterowanie oświetleniem, innowacyjne komponenty konstrukcyjne i dodatkowe akcesoria, pozwalające na modyfikacje lamp już po instalacji, umożliwiają pełną integrację lamp z terenem.
 
 
Świadome wybory
 
W dobie gwałtownych zmian klimatycznych wybory konsumenckie dyktowane są nie tylko komfortem, ale także troską o dobro środowiska naturalnego. Już sama decyzja o inwestowaniu w wysoce energooszczędne i trwałe produkty, które będą służyć przez długie lata, pozytywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie w harmonii z otoczeniem. Dlatego z roku na rok coraz więcej gospodarstw domowych i firm dokonuje wymiany lamp starego typu na ultranowoczesne modele LED. Oświetlenie ledowe, w przeciwieństwie do swoich poprzedników, nie zawiera szkodliwej rtęci i nie generuje ciepła, które także nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie i nastrój użytkowników.
 
 

Treści powiązane:Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW