Oświetlenie profesjonalne | obiekty architektoniczne  (2019-05-20)   LEDVANCE

Cztery obiekty w Lublinie rozświetlone dzięki paskom LED

Aż cztery obiekty w Lublinie zostały w ostatnich miesiącach oświetlone paskami LED. Mimo, że w każdym z nich wymagano spełnienia innych warunków, jednak we wszystkich udało się je spełnić dzięki użyciu takich samych pasków o wyjątkowej uniwersalności.

  Realizacją wszystkich projektów zajęła się lubelska firma ELMAX. Diody wykorzystane w oświetleniu lubelskich obiektów, oferowane pod marką OSRAM, wkrótce zostaną zastąpione analogicznym modelem marki LEDVANCE. Oświetlono nimi nowoczesny biurowiec na ul. Gęsiej, elewację hotelu Hampton by Hilton, budynek Archikatedry Lubelskiej oraz most im. Lutosławskiego.
 
W budynku biurowym przy ul. Gęsiej zostały podświetlone zewnętrzne wnęki dużych okien, które stanowią oryginalny element projektu biurowca. Oświetlenie ma pełnić funkcję estetyczną. Na zrealizowanie zlecenia wykonawca zużył 60 metrów bieżących pasków ledowych o temperaturze barwowej 4000 K. W lubelskim hotelu Hampton by Hilton pasków LED użyto do delikatnego podświetlenia elewacji budynku. W Archikatedrze Lubelskiej paskami oświetlono wnęki okienne z witrażami, tak aby je wyeksponować po zachodzie słońca. Tu również użyto 60 metrów bieżących paska o temperaturze barwowej światła 3000 K. Oprócz tego listwy diodowe zostały wykorzystane do oświetlenia długich balustrad nad wejściem głównym do katedry oraz kolumnami.
 
Most im. Lutosławskiego (Most Kultury) na rzece Bystrzycy jest zamknięty dla ruchu samochodowego. Latem odbywają się na nim liczne imprezy kulturalne. Paskami diodowymi o temperaturze barwowej 3000 K oświetlono ozdobne balustrady. Optymalny efekt udało się osiągnąć wykorzystując 30 metrów bieżących pasków. Firma ELMAX wykonała tzw. relamping – tu również wymieniła stare oświetlenie diodowe, zamontowane w przesłonach wzdłuż obu brzegów mostu, na nowe paski LED. Poprzednio zastosowane diody nie były odporne na działanie wilgoci, a obudowy, w których zostały zamknięte – niedostatecznie szczelne. Po zamianie na paski wodoszczelne, w obudowach zostały wykonane drenaże.
 
Każdy z wymienionych projektów zrealizowano używając podobnej techniki – listwy zostały zamontowane w profilach aluminiowych. Do najważniejszych oczekiwań poszczególnych inwestorów należał wysoki stopień pyło- i wodoszczelności oraz ilość światła uzyskiwana z metra bieżącego listwy. Użyte paski ledowe spełniają wymagania szczelności określone normą IP66 oraz emituje do 655 lumenów światła z metra bieżącego. Te wartości były wystarczające do wykonania każdej z opisywanych instalacji i spełnienia założeń projektu.
 
Instalacja w dwóch przypadkach – archikatedry i mostu – polegała na zamianie istniejących źródeł światła na diody LEDVANCE. Dwa kolejne, to pierwszy montaż oświetlenia na nowoczesnych budynkach – powiedział Mariusz Pilewski, dyrektor biura oświetlenia i eksportu w firmie ELMAX – Testy przeprowadzone po zakończeniu prac potwierdziły, że diody spełniają założenia projektów w 100%, zarówno jeśli chodzi o ilość światła, jak i jego barwę.
 
 
Źródło: Ledvance

Treści powiązane:Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW