Oświetlenie profesjonalne | wnętrza biurowe  (2020-07-13)   Marek Kołakowski (LIGHTING.PL)

Przemysł oświetleniowy walczy z pandemią COVID-19 zwiększając produkcję lamp UV-C

Pandemia Covid-19 wywołała bezprecedensowy wzrost zainteresowania zastosowaniem światła ultrafioletowego do dezynfekcji pomieszczeń, zwłaszcza tych, w których zlokalizowane są miejsca pracy. W wyniku gwałtownego wzrostu popytu, na całym świecie firmy z branży oświetleniowej zwiększają produkcję źródeł światła i opraw oświetleniowych UV-C.
 
Paradoksalnie w dobie powszechnej dominacji źródeł swiatła LED, w tej specjalistycznej niszy rynkowej jaką jest wytwarzanie promieniowania ultrafioletowego w wysokiej intensywności, do łask wracają konwencjonalne promiennik UV-C w postaci liniowych, niskoprężnych lamp z parami rtęci. Wytwarzane przez nie promieniowanie o długości fali 254 nm najskuteczniej rozkłada RNA koronawirusa i w ten sposób go unieszkodliwia.
 
Polscy producenci sprzętu oświetleniowego stworzyli już ofertę rynkową opraw oświetleniowych do dezynfekcji, opartych na wykorzystaniu źródeł światła UV-C udostępnianych przez czołowych światowych dostawców.


HSK Ledy

Firma HSK Ledy wprowadziła na rynek innowacyjną linię oświetlenia dezynfekującego HSK UV-Care, która pomoże dbać o bezpieczeństwo epidemiologiczne wszędzie tam, gdzie przebywają ludzie.  Oprawy UV-Care emitują promieniowanie UV-C, którego działanie wirusobójcze od wielu lat wykorzystywane jest do specjalistycznej dezynfekcji w medycynie, oczyszczaniu wody i innych profesjonalnych aplikacjach. Dzięki zastosowaniu ich do odkażania pomieszczeń w gabinetach lekarskich, przychodniach, hotelarstwie, gastronomii i sklepach można będzie powrócić do prowadzenia wszelkich form działalności bez obaw o to, że niewidzialny wróg, jakim są wirusy wpłynie na nasze życie i zdrowie.

 
 

Oświetlenie UV-Care z firmy HSK Ledy zostało zaprojektowane z myślą o ergonomii i estetyce, a świetlówki UV, które są źródłem promieniowania, pochodzą od renomowanych producentów. Ich wydajność i czas efektywnego działania potwierdzony został badaniami w laboratoriach mikrobiologicznych i fotometrycznych.
 
Oświetlenie dezynfekcyjne UV-Care oferowane jest w czterech wariantach.
 
UV-CARE ANTILIA – bakterio i wirusobójcza oprawa UV-C do montażu sufitowego, zwieszanego lub naściennego, o działaniu bezpośrednim i wysokiej wydajności dezynfekcji przy krótkim czasie naświetlania. Przeznaczona do odkażania powietrza i powierzchni za pomocą promieniowania ultrafioletowego, z regulacją kąta świecenia dzięki pokrętłom na bokach obudowy. Dostępna w dwóch długościach (75 cm i 135 cm) oraz trzech mocach (18 W, 40 W i 80 W). Zapewnia codzienną dezynfekcję zamkniętych pomieszczeń i stanowisk pracy. Polecana do obiektów służby zdrowia, gabinetów stomatologicznych, hoteli, gastronomii, poczekalni, sklepów i wszelkich zamkniętych przestrzeni użyteczności publicznej, do stosowania poza godzinami pracy lub pomocniczo w przerwach między wizytami kolejnych osób.

 

fot. HSK LEDY

 
UV-CARE DRACO – bakterio i wirusobójcza oprawa świetlówkowa UV-C do codzienna dezynfekcja zamkniętych pomieszczeń i stanowisk pracy. Oprawa o działaniu bezpośrednim i wysokiej wydajności dezynfekcji przy krótkim czasie naświetlania. Przystosowana do łatwego montażu w sufitach systemowych 60 x 60 cm, nastropowo na sufitach litych, w formie zwieszanej lub dostropowo w sufitach GK dzięki ramce montażowej. Przeznaczona do odkażania powietrza i powierzchni za pomocą promieniowania ultrafioletowego. Dostępne modele o mocach 36 W i 72 W. Polecana do obiektów służby zdrowia, gabinetów stomatologicznych, szkół, hoteli, gastronomii, poczekalni, sklepów i innych przestrzeni użyteczności publicznej, do stosowania poza godzinami pracy lub pomocniczo w przerwach między wizytami kolejnych osób.

 

fot. HSK LEDY


UV-CARE LAB – profesjonalna przenośna oprawa do odkażania powierzchni i narzędzi za pomocą promieniowania ultrafioletowego. Oprawa w zestawie ze stojakiem pozwalającym na stabilne umieszczenie jej w gabinecie, na blacie roboczym lub stole. Zapewnia skuteczną i szybką dezynfekcję instrumentów medycznych, narzędzi, prac protetycznych, blatów roboczych i stanowisk. Polecana do obiektów służby zdrowia, gabinetów stomatologicznych, pracowni protetycznych, gabinetów lekarskich i kosmetycznych.

 

fot. HSK LEDY


UV-CARE MOBILE – mobilna, bakteriobójcza i wirusobójcza oprawa oświetleniowa, doskonała do ekspresowej dezynfekcji pomieszczeń użyteczności publicznej i ich wyposażenia za pomocą dużej dawki promieniowania ultrafioletowego UV-C, przy krótkim czasie działania dzięki naświetlaniu  bezpośredniemu. Bezpieczna i łatwa w obsłudze. Nadaje się do stosowania w przerwach pomiędzy wizytami kolejnych osób. Wyposażona w jezdną podstawę i długi (5 m lub 10 m) przewód zasilający pozwalające na łatwe przemieszczanie jej między stanowiskami lub pomieszczeniami. Polecana do obiektów służby zdrowia, gabinetów lekarskich, stomatologicznych, zabiegowych, fizjoterapeutycznych i kosmetycznych, salonów fryzjerskich, studiów makijażu / tatuażu, siłowni, łazienek, sanitariatów, szatni i przebieralni.

 

fot. HSK LEDY


Promieniowanie  UV-C ma szkodliwy wpływ na ludzki naskórek i rogówkę oka. Dlatego dezynfekcja przy użyciu produktów z linii HSK UV-Care nie może odbywać się w obecności ludzi. Oprawy z linii HSK UV-Care wyposażone są w źródła światła o jakości i skuteczności potwierdzonej przejściem procedur badawczych w laboratoriach mikrobiologicznych i fotometrycznych, a o bezpieczeństwo użytkowników dbają wbudowane w oprawę zabezpieczenia czasowe i systemy sterowania wyłączające naświetlanie w przypadku wykrycia obecności ludzi w zasięgu działania światła UV-C oraz opóźnienie startu, które umożliwia obsłudze bezpieczne opuszczenie odkażanych pomieszczeń przed rozpoczęciem naświetlania. Czas pracy świetlówek UV-C jest zliczany przez urządzenie i po przepracowaniu liczby godzin rekomendowanej przez producenta użytkownik powiadamiany jest sygnałem dźwiękowym o konieczności wymiany źródeł światła. To gwarantuje wieloletnie skuteczne działanie opraw. Czas prowadzenia dezynfekcji przez naświetlanie dobierany jest przez specjalistów HSK Ledy w zależności od kubatury pomieszczeń, ich specyfiki oraz w oparciu o parametry zastosowanych opraw.


Lena Lighting
 
Firma Lena Lighting rozpoczęła produkcję rodziny prostych, przenośnych opraw do dezynfekcji UV-C STERILON. Zastosowane w nich liniowe źródła światła UV-C emitują promieniowanie ultrafioletowe, które dezynfekuje powierzchnie, powietrze i wodę, niszcząc mikroorganizmy takie jak wirusy, bakterie, grzyby.

 
      fot. Lena Lighting


Lampy przenośne UV-C STERILON są przeznaczone do dezynfekcji powierzchni. W ofercie znalazły się lampy UV-C STERILON o różnych mocach: 36 W, 72 W i 108 W do wykorzystania na różnej wielkości powierzchniach. Lampy o najwyższej mocy 108 W sprawdzą się w pomieszczeniach o powierzchni do 35 m², te o mocy 72 W przeznaczone są do powierzchni 25 m², natomiast lampy 36 W zdezynfekują powierzchnię około 15 m².

W zależności od mocy lampy, czas naświetlania powierzchni przeznaczonej do dezynfekcji waha się, ale już w kilkanaście minut można doraźnie odkazić zagrożone przestrzenie. Jeśli naświetlanie ustawimy na kilka godzin, a moc lampy odpowiednio dopasujemy do wielkości powierzchni, możemy mieć pewność, że przestrzeń ta będzie wolna od wirusów, bakterii i innych mikroorganizmów.

Firma oferuje także przenośne, przepływowe oprawy do dezynfekcji UV-C STERILON FLOW. Urządzenia te zapewniają rozwiązanie problemu dezynfekcji powietrza w pomieszczeniach, gdzie stale przebywają ludzie. Dzięki wymuszonej cyrkulacji, powietrze przechodzi przez wnętrze oprawy, gdzie zostaje naświetlone promieniowaniem źródeł swiatła UV-C, a następnie wyparte na zewnątrz. Dzięki szczelnym osłonom światło UV-C nie wydostaje się na zewnątrz oprawy. W zależności od modelu oprawy, metoda ta umożliwia oczyszczenie ze szkodliwych mikrobów od 110 m³ do 160 m³ powietrza w ciągu godziny.

 

fot. Lena Lighting


Lampy UV-C STERILON FLOW są dwufunkcyjne – po otwarciu obudowy mogą być także wykorzystywane do bezpośredniej dezynfekcji powierzchni, jednak w takim przypadku konieczne jest zachowanie środków bezpieczeństwa, a więc w czasie pracy otwartej oprawy ludzie muszą opuścić pomieszczenie.

Lampy dwufunkcyjne to doskonałe rozwiązanie dla pomieszczeń, gdzie notuje się regularną, czasową obecność ludzi, np. w gabinetach lekarskich, restauracjach, salonach beauty, placówkach edukacyjno-opiekuńczych, sklepach i wszędzie tam, gdzie w ciągu dnia jest stały przepływ osób, a w nocy pomieszczenia te pozostają puste. Po nocnej, bezpośredniej dezynfekcji powierzchni, w ciągu dnia lampa może pracować w trybie przepływowym, odkażając na bieżąco powietrze.


LUG Light Factory

Firma LUG Light Factory zaprezentowała rodzinę opraw UV-C typu PURELIGHT pozwalających uzyskać doskonały efekt sterylizacji pomieszczeń. Składają się na nią cztery rodzaje opraw:
  • PURELIGHT LUG DIRECT OPTI
  • PURELIGHT LUG FLOW
  • PURELIGHT LUG DIRECT
  • PURELIGHT LUG HYBRID

PURELIGHT LUG DIRECT oraz DIRECT OPTI to proste oprawy typu belka świetlówkowa, w wersjach bez odbłyśnika, z otwartymi odbłyśnikami o symetrycznym rozsyle szerokokątnym lub z odbłyśnikiem o rozsyle asymetrycznym. W ofercie znalazły się oprawy o mocach 33 W i 40 W, w wersji z jednym źródłem światła oraz o mocach 66 W i 80 W, w wersji z dwoma źródłami światła UV-C.
 
 
  
      fot. LUG



Ciekawym rozwiązaniem jest oprawa PURELIGHT LUG FLOW. To przepływowa oprawa UV-C, stworzona z myślą o intensywnej sterylizacji powietrza w pomieszczeniach, prowadzonej w obecności ludzi. W trakcie wymuszonego przepływu powietrza przez komorę wewnętrzną oprawy jest ono naświetlane promieniowaniem emitowanym przez liniowe lampy wyładowcze UV-C. Bezpieczna osłona zabezpieczająca przed wydostaniem się światła ultrafioletowego na zewnątrz oprawy umożliwia jej stosowanie w obecności ludzi w pomieszczeniu. Oprawy tego typu umożliwiają dezynfekcje pomieszczeń o powierzchni od 25 m² do 50 m². W ofercie znalazły się oprawy o mocach 66 W (źródła światła 2 x 30 W), 72 W (źródła światła 2 x 36 W), 100 W (źródła światła 3 x 30 W) oraz 120 W (źródła światła 3 x 36 W).

 
  
fot. LUG Light Factory


Jeszcze większą skutecznością działania charakteryzują się oprawy PURELIGHT LUG HYBRID, stanowiąca hybrydę dwóch opraw – oprawy z odbłyśnikiem otwartym z oprawą przepływową. Umożliwia to nieprzerwane działanie i ciągłą dezynfekcję niezależnie od obecności ludzi w pomieszczeniu. W przypadku obecności osób działa oprawa przepływowa, która sterylizuje powietrze w pomieszczeniu. Po opuszczeniu pomieszczenia przez użytkowników załącza się oprawa otwarta, która dezynfekuje powierzchnie i przedmioty za pomocą bezpośredniego naświetlania promieniowaniem UV-C. Sterowanie załączaniem poszczególnych opraw odbywa się z sposób w pełni automatyczny. Oprawy tego typu umożliwiają dezynfekcję pomieszczeń o powierzchni od 25 m² do 50 m². W ofercie znalazły się oprawy o mocach 99 W (źródła światła 2 x 30 W + 30 W), 120 W (źródła światła 2 x 36 W + 36 W), 132 W (źródła światła 3 x 30 W + 30 W) oraz 160 W (źródła światła 3 x 36 W + 36 W).

 
fot. LUG Light Factory
 
 
Ponieważ stosowanie technologii UV-C wymaga szczególnych środków ostrożności, producent przygotował dodatkowe produkty, które ułatwiają spełnienie wszystkich wymagań bezpieczeństwa. Są to;
  • czujnik ruchu, który blokuje zasilanie oprawy, gdy w pomieszczeniu znajdują się użytkownicy,
  • czujnik otwarcia drzwi, który odłącza zasilanie oprawy, gdy tylko otworzą się drzwi w pomieszczeniu,
  • cyfrowy licznik czasu pracy, który zlicza liczbę godzin pracy oprawy  i wskazuje, kiedy należy wymienić źródło światła UV-C,
  • zdalne sterowanie za pośrednictwem aplikacji mobilnej, umożliwiające wygodne zarządzanie pracą oprawy bez konieczności przebywania w sterylizowanym pomieszczeniu.


Oczywiście również największe firmy globalne działające na rynku polskim, intensyfikują produkcję źródeł światła UV-C, a także rozwijają portfolio nowoczesnych opraw do dezynfekcji powierzchni i powietrza w pomieszczeniach.
 
 
Signify
 
Największa światowa firma oświetleniowa Signify wraz ze swoimi partnerami działa na rzecz rozwoju zastosowań lamp i opraw UV-C w tych obiektach, w których może to przynieść korzyści przy ich dezynfekcji. W tym roku Signify planuje ośmiokrotnie zwiększyć produkcję promienników UV-C i udostepnić je innym producentom opraw do oświetlenia dezynfekcyjnego. Z kolei nowa linia produktów UV-C tej firmy obejmuje urządzenia do dezynfekcji oraz komory dezynfekcyjne do szerokiej gamy zastosowań profesjonalnych.
 
 
 YouTube - Signify
 
 
Wprowadziliśmy 12 linii urządzeń do dezynfekcji opartych na promieniowaniu UV-C, zaprojektowanych specjalnie do odkażania powietrza, powierzchni i obiektów. Produkty te są skierowane do różnych segmentów rynku, od biur, siłowni, sklepów detalicznych czy magazynów aż po transport publiczny – powiedział Harsh Chitale, dyrektor działu rozwiązań cyfrowych Signify.
 
 
Oferta obejmuje oparte na promieniowaniu UV-C urządzenia do dezynfekcji, które są idealne do głębokiego odkażania powierzchni w biurach, szkołach czy toaletach wraz z systemami automatycznego załączania i wyłączania w zależności od obecności użytkowników w pomieszczeniach. Kolejny produkt to mobilne, wolnostojące urządzenia do dezynfekcji również emitujące promieniowanie UV-C, które można zastosować w hotelowym pokoju lub użyć do dezynfekcji powierzchni w środkach transportu publicznego, takich jak autobusy czy pociągi. Na potrzeby dezynfekcji przedmiotów Signify wprowadza linię bezpiecznych i szybkich w użyciu komór dezynfekcyjnych wykorzystujących promieniowanie UV-C. Komory te są stosowane w biurach i budynkach użyteczności publicznej do dezynfekowania identyfikatorów, telefonów, toreb, laptopów i portfeli w ciągu zaledwie kilku sekund. W sklepach są one idealne do dezynfekcji zwracanych towarów, okularów lub ubrań zakładanych w przymierzalniach. Urządzenia do dezynfekcji UV-C są też oferowane w formie tuneli służących do odkażania powierzchni, np. do dezynfekcji wózków sklepowych lub bagaży gości hotelowych.
 
Signify pracuje także intensywnie nad ofertą urządzeń do dezynfekcji powietrza w oparciu o jego ruch konwekcyjny, montowanych w górnych przestrzeniach pomieszczeń. Będą one mogły być stosowane w obecności ludzi w dezynfekowanych pomieszczeniach bez narażania ich na szkodliwe działanie ultrafioletu.
 
Aby uzupełnić ofertę swoich produktów, Signify przejęła niedawno aktywa Germicidal Lamps & Applications (GLA), niewielkiej holenderskiej firmy posiadającej duże doświadczenie w zakresie dezynfekcji UV-C. W ramach transakcji Signify przejęła od GLA portfolio urządzeń do dezynfekcji powietrza w pomieszczeniach wykorzystujących promieniowanie UV-C, jak również uzyskała specjalistyczną wiedzę na temat ich zastosowań.
 
 
Osram
 
Podobnie firma Osram, drugi z wielkich graczy światowego rynku oświetleniowego, intensywnie rozszerza ofertę produktów UV-C rozpoczynając od rynku chińskiego.
 
Ponad 2000 szt. opraw AirZing tego producenta zostało zainstalowanych w szpitalach w prowincji Hubei, w tym w Wuchan, światowej kolebce pandemii Covid-19 oraz w Pekinie. W całych Chinach Osram dostarczył też około 10 tys. opraw UV-C do dezynfekcji pomieszczeń w  żłobkach, a jego fabryka w Kunshan może produkować 35 tys. produktów UV-C miesięcznie i pracuje nad zwiększeniem tej wydajności.
 
Lampy do sterylizacji OSRAM AirZing popularne na rynku azjatyckim, zaczynają być dostępne w sprzedaży także w Europie, w tym również w Polsce.
 
Działanie opraw OSRAM AirZing polega na emisji promieniowania UV-C, o długości fali 253,7 nm, które – absorbowane przez białka i kwasy nukleinowe komórek – unieszkodliwia większość drobnoustrojów (nawet 99,99%) i nie pozwala na ich rozmnażanie. Tym samym lampy umożliwiają dezynfekcję powietrza, powierzchni płaskich i wody z chorobotwórczych mikroorganizmów. Istotną zaletą jest także to, że patogeny nie są w stanie uodpornić się na takie promieniowanie.
 
 
      fot. OSRAM


Niestety promieniowanie UV, mimo swojego skutecznego oddziaływania na wirusy i bakterie, nie sprzyja ludziom. Nadfiolet może powodować oparzenia skóry, uszkodzenia struktur oka i w konsekwencji być czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu poważnych schorzeń. Dlatego w trakcie działania opraw bakteriobójczych obecność ludzi i zwierząt w ich zasięgu jest zabroniona, a samo przygotowanie obszarów do naświetlania, uruchomienie i kontrola działania lampy powinny odbywać się z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Lampa AirZing Pro, która niebawem trafi do sprzedaży, posiada dwie  funkcje zwiększające bezpieczeństwo użytkowania – czujnik ruchu (IR) oraz 30-sekundowe opóźnienie startu, pozwalające na spokojne oddalenie się z zasięgu uruchamianego promieniowania. Oprawa wytwarza światło o długości fali 253,7 nm, posiada skuteczność na poziomie nawet 99,99% eliminacji patogenów, nie emituje ozonu do atmosfery oraz ma rozsył światła w kącie 360°. Wyposażenie w lampy bakteriobójcze szczególnie polecane jest placówkom medycznym i zakładom produkcyjnym, ale nie tylko. Oprawy znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie występują duże skupiska ludzi, m.in. w biurach, restauracjach, siłowniach, centrach handlowych, kinach, a także na lotniskach i dworcach.
 
Zastanawiając się nad decyzją o zakupie i instalacji lamp bakteriobójczych, zawsze warto mieć na uwadze jej skuteczność i trwałość. By inwestycja w ochronę naszego zdrowia miała sens, kluczowym jest, by wybrać produkt, który jest sprawdzony i w pełni gwarantuje deklarowane przez producenta parametry. Lampy AirZing obecnie są w trakcie procesu certyfikacji CE. Spodziewamy się, że w najbliższych dniach będziemy mogli skierować do sprzedaży wysoki jakościowo, skuteczny i przystępny cenowo produkt – powiedział Jacek Motyka,  Country Sales Manager Entertainment & Industry  w firmie OSRAM.
 
 
Opracowanie: Marek Kołakowski na podstawie materiałów firmowych

Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW