Oświetlenie profesjonalne | przemysł  (2015-05-14)   M. Kołakowski (LIGHTING.PL)

Oświetlenie przemysłowe cz. 7 – Technika LED w oświetleniu przemysłowym

Dobre oświetlenie przemysłowe może być z powodzeniem realizowane przy zastosowaniu opraw oświetleniowych z tradycyjnymi źródłami światła, n.p. świetlówkami liniowymi lub wysokoprężnymi lampami wyładowczymi – metalohalogenkowymi. Jednak najwyższe standardy techniczne najlepiej zapewnia najnowsza generacja sprzętu oświetleniowego wykorzystującego technikę półprzewodnikowych źródeł światła – diod świecących LED.
 

Dzięki niskiemu zużyciu energii elektrycznej i wysokiej skuteczności świetlnej, diody LED pozwalają na obniżenie kosztów energii elektrycznej na cele oświetleniowe. Obniża to szczególnie koszty operacyjne w zakładach przemysłowych działających w pełnym cyklu 24 godzinnym. Z kolei długa żywotność diod LED znacznie ogranicza potrzebę konserwacji oświetlenia, a więc związany z tym czas i koszty. Technika oświetlenia LED charakteryzuje się również wieloma cechami funkcjonalnymi korzystnymi w zastosowaniach przemysłowych. Oprawy oświetleniowe LED są odporne na niskie temperatury, a więc doskonale nadają się do niezawodnej pracy w chłodniach i na terenach zewnętrznych w porze zimowej. Ich natychmiastowy start z pełnym strumieniem świetlnym jest cechą bardzo korzystną w przypadku zaników napięcia zasilającego. Jako półprzewodnikowe źródła światła, diody LED mogą być w łatwy sposób sterowane. Istnieje więc możliwość dogodnej regulacji natężenia ich strumienia świetlnego w pełnym zakresie. Diody LED nadają się też idealnie do współpracy z czujnikami poziomu światła naturalnego lub obecności osób w pomieszczeniu. Możliwości te mogą być wykorzystana do uzyskiwania dalszych, nawet bardzo dużych oszczędności, przez włączenie systemów oświetleniowych LED w systemy sterowania budynkami przemysłowymi.
 
Oprawy przemysłowe z liniowymi źródłami światła LED
Technika LED wykorzystywana jest obecnie na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zastosowanie w istniejących oprawach świetlówkowych liniowych źródeł światła (lamp) LED, często niewłaściwie nazywanych świetlówkami LED. Do wytwarzania promieniowania świetlnego wykorzystano w nich wiele elementarnych diod LED umieszczonych w obudowie o formie, kształcie i wymiarach tradycyjnej świetlówki. Są tu stosowane diody LED typu SMD, przystosowane do technologii montażu powierzchniowego. Zamiana świetlówek na liniowe lampy LED w istniejących oprawach, przy konieczności wykonania zmian w układzie elektrycznym oprawy, jest działaniem budzącą kontrowersje. Wymiana świetlówek na liniowe lampy LED i związane z tym modyfikacje w układzie elektrycznym oprawy są tak istotną zmianą w sposobie jej wykorzystania, że zdejmują z producenta oprawy odpowiedzialność za bezpieczeństwo jej eksploatacji. W wielu przypadkach przy takiej modernizacji obniżenie zużywanej mocy jest niestety okupione zmniejszeniem strumienia świetlnego, a co za tym idzie, obniżeniem natężenia oświetlenia i pogorszeniem warunków widzenia. Pod względem bezpieczeństwa lepszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie liniowych źródeł światła LED w wersji konstrukcyjnie przystosowanej do zamiany świetlówek bez konieczności wykonywania jakichkolwiek zmian w istniejących oprawach świetlówkowych. Jednak przy projektowaniu takiej modernizacji pod uwagę musi być brana możliwość występowania zjawiska olśnienia związana z wysoką luminancją liniowych źródeł światła LED, szczególnie w wersjach z kloszami przezroczystymi. Najlepszą alternatywą wydaje się modernizacja przez zastosowanie całkowicie nowych opraw o funkcji identycznej do świetlówkowych, jednak zaprojektowanych specjalnie, w których zastosowano diody LED zamontowane na panelach zintegrowanych na stałe z oprawą i przykrytych kloszami rozpraszającymi.

 


Oprawy przemysłowe high-bay LED
Na rynku dostępna jest także coraz liczniejsza grupa opraw high-bay do oświetlania wysokich hal przemysłowych, zaprojektowanych specjalnie z wykorzystaniem techniki LED. Źródło światła stanowi w nich wiele diod tzw. typu Power LED zintegrowanych na stałe z oprawą. Na ogół diody wyposażone są w zewnętrzne, soczewkowe układy optyczne kształtujące rozsył światła. W zależności od rodzaju użytych soczewek oprawa zapewnia różny rozsył wiązki świetlnej – symetryczny o szerokim lub wąskim kącie, albo niesymetryczny. Użycie różnych soczewek w jednej oprawie daje szerokie możliwości, nawet indywidualnego, kształtowania rozsyłu światła.
 
Istnieje też wiele prostszych konstrukcji opraw high-bay, w których jako źródło światła wykorzystano wielodiodowy moduł LED, a do ukształtowania rozsyłu światła zastosowano klosz – odbłyśnik analogiczny jak w oprawach do lamp metalohalogenkowych.

 


Autor: Marek Kołakowski (LIGHTING.PL)

Treści powiązane:



Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW