Oświetlenie profesjonalne | drogi i ulice  (2018-05-04)   LESSS

Polski startup zwycięzcą StartUp Europe Award w kategorii Smart City

Polski startup lesss Sp. z o.o., twórcy energooszczędnego systemu oświetlenia miejskiego zarządzanego inteligentnym monitoringiem, został polskim zwycięzcą StartUp Europe Award (SEUA) za 2017 r., w kategorii Smart City.

  System lesss to system inteligentnego sterowania oświetleniem zewnętrznym w zależności od obecności osób w pobliżu latarni lub innych systemów oświetlenia zewnętrznego. W przypadku, gdy w pobliżu latarni pojawi się człowiek (pieszy, rowerzysta, motocyklista lub osoba prowadząca pojazd) system oświetlenia pracuje na pełnej wydajności (100% strumienia świetlnego). Jednak, gdy w pobliżu systemu oświetlenia nie ma osób lub pojazdów, system redukuje strumień świetlny oraz zużycie energii do 10% wartości nominalnej. System składa się z kamer HD z zaawansowaną analizą obrazu, dzięki którym możliwa jest klasyfikacja obiektów (zwierzę, człowiek, rowerzysta, samochód osobowy, samochód ciężarowy, itp.). Kamery w systemie pełnią dwie role. Z jednej strony odpowiadają za wykrycie i przekazanie sygnałów do modułów sterujących umieszczonych w oprawach oświetleniowych, z drugiej strony są odpowiedzialne za nagrywanie obrazu w jakości HD w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Całość oparta jest o istniejącą infrastrukturę kablową. Dzięki temu inwestycja w system praktycznie nie wiąże się z żadną dodatkową modernizacją infrastruktury kablowej już istniejących systemów oświetlenia, a w przypadku nowych, koszty okablowania są porównywalne z kosztami instalacji tradycyjnych systemów oświetleniowych. 
Firma lesss Sp. z o.o. rozpoczęła działalność w 2014 r. przy wsparciu firmy Spectra Lighting. Jej głównym celem jest tworzenie technologicznie zaawansowanych rozwiązań infrastrukturalnych w zakresie rewitalizacji miast w kontekście projektów Smart City.
 
Źródło: lesss

Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW

Advertisement