Oświetlenie profesjonalne | iluminacja architektury  (2015-01-21)   TAURON

Zamek Książ iluminowany dzięki Tauronowi

Zamek Książ w Wałbrzychu, trzeci co do wielkości zamek w Polsce, od 19 stycznia ma nowoczesną i niezwykle efektowną iluminację. Tajemnica oświetlenia tkwi m.in. w barwie zastosowanego światła, która zbliżona jest do wschodzącego lub zachodzącego słońca. Wyłącznym partnerem iluminacji jest Tauron.

Zamek Książ to monumentalny kompleks architektoniczny, który stanowi przykład rezydencji doskonale wkomponowanej w otaczający krajobraz. Obiekt zbudowany jest na urwistym skalnym cyplu, na wysokości 395 m n.p.m., otoczonym kotliną porośniętą lasem. Zamek jest dawną arystokratyczną rezydencją rodu von Hochberg, dziś właścicielem obiektu jest Gmina Wałbrzych.
 



Do tej pory wyjątkowe uroki zamku można było podziwiać tylko za dnia, ponieważ dotychczasowe oświetlenie było niekompletne. Nowa iluminacja obejmuje wschodnią i południową elewację Zamku Książ oraz Dziedziniec Honorowy.Wprowadzenie nowego ładu świetlnego doskonale eksponuje zarówno walory bryły zamku, jak i akcentuje detale budowli charakteryzującej się różnymi stylami architektonicznymi. Tajemnica niezwykle efektownego oświetlenia tkwi m.in. w barwie zastosowanego światła. Zamek oświetlają lampy, których wskaźnik oddawania barw wynosi CRI wynosi 80.
Profesjonalne oświetlenie zamku było możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z firmą TAURON Sprzedaż, który jest wyłącznym partnerem projektu.
 



- Dla TAURONA nowa, zachwycająca iluminacja Zamku Książ jest powodem do dumy i wyrazem materializacji dobrej współpracy z ważnym dla nas klientem. Mamy nadzieję, że niezwykły urok nowego oświetlenia zachwyci mieszkańców Dolnego Śląska, którzy na co dzień korzystają z naszej energii, oraz turystów z innych części Polski – podkreśla Rafał Soja, wiceprezes zarządu TAURON Sprzedaż.

Wyjątkowy efekt nocnej oprawy zamku zapewnia m.in. odpowiednie rozmieszczenie ok. 100 lamp. W iluminacji zastosowano nowoczesny system oświetleniowy firmy Philips, oparty na jedynej w swoim rodzaju optyce z wykorzystaniem źródeł światła LED. Dzięki temu pobór mocy całkowicie uruchomionej iluminacji wyniesie niecałe 4 kW, czyli niewiele więcej niż piekarnik elektryczny. Opisany system zastosowano również przy oświetleniu takich obiektów jak Zamek w Malborku, Pałac w Wilanowie czy latarni morskich m.in. w Świnoujściu i Niechorzu.

Z myślą o turystach oświetlone będą również zamkowe rzeźby znajdującej się na abażurowych balustradach. W tym przypadku zastosowano projektory o specjalnych optykach, które redukują olśnienie boczne i precyzyjnie kadrują obiekty. Zastosowany rodzaj oświetlenia wraz z odbiciem światła od elewacji wschodniej zapewnią spektakularny odbiór przestrzeni wraz z podkreśleniem historycznych detali.
 



Iluminacja Zamku Książ została uruchomiona podczas uroczystości, 19 stycznia 2014 r. Zamek Książ w nocnej oprawie będzie można podziwiać każdego dnia od zmroku do godziny 22.00.

Źródło: Tauron
 


Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW