Oświetlenie profesjonalne | iluminacja architektury  (2019-01-29)   SIGNIFY

Iluminacja londyńskich mostów – największe na świecie zamówienie publiczne w zakresie sztuki

Firma Signify została partnerem do spraw inteligentnego oświetlenia w projekcie iluminacji 15 kultowych londyńskich mostów. Inwestycja ma zostać sfinalizowana do 2022 roku. Kontrakt zawarty z fundacją Illuminated River ma na celu ożywienie okolic słynnych mostów na Tamizie i umocnienie pozycji Londynu jako jednej z najbardziej atrakcyjnych stolic świata.

 


Firma Signify zawarła kontrakt na instalację systemu Interact Landmark oraz opraw Philips Color Kinetics LED w celu stworzenia dynamicznych i artystycznych efektów świetlnych przy użyciu centralnie zarządzanego oprogramowania. Dodatkowo, Signify zapewni usługi w zakresie zdalnego monitorowania i zarządzania inteligentnym oświetleniem mostów przez okres 10 lat.
 
Jest to pierwsza holistyczna strategia oświetlenia wszystkich mostów w centralnym Londynie. Jej celem jest stworzenie wielopoziomowego doświadczenia świetlnego, które będzie można oglądać, znajdując się na mostach, a także z brzegów Tamizy, z powietrza, z wysokich budynków, a nawet łodzi. Projektem zarządza fundacja Illuminated River, która zorganizowała międzynarodowy konkurs na projekt oświetlenia. Zwyciężył go uznany, międzynarodowy artysta Leo Villareal i londyńscy architekci z firmy Lifschutz Davidson Sandilands. W oparciu o rygorystyczny system oceniania, wykonanie projektu zostało przyznane firmie Signify z uwagi na jej globalny zasięg, zasób wiedzy i możliwość realizacji tak ważnego, zakrojonego na dużą skalę zadania instalacji inteligentnego oświetlenia. Kluczowym czynnikiem było również doświadczenie firmy Signify we współpracy z architektami i projektantami oświetlenia w zakresie zarządzania dynamicznym oświetleniem architektonicznym.
 
Londyńskie mosty są znane na całym świecie, ale ich potencjał w zakresie upiększania miasta nocą nie jest w pełni wykorzystywany – komentuje Sarah Gaventa, dyrektor fundacji Illuminated River. Projekt oświetlenia mostów i nabrzeża, który wykonujemy wraz z Signify, jest przełomowy. Po raz pierwszy na 15. londyńskich mostach wykorzystamy dynamiczne, energooszczędne oświetlenie LED z systemem Interact Landmark firmy Signify, aby stworzyć w przestrzeni publicznej dzieło sztuki na ogromną skalę.
 
Światło jest jednym z głównych sposobów na tchnięcie życia w miasta i obszary miejskie. Zwiastuje ono nową erę urbanistyki i upiększania miast. Rozświetliliśmy wiele mostów na całym świecie i zauważyliśmy jak pozytywny wpływ ma dynamiczne oświetlenie architektoniczne na transformację lokalnych społeczności i gospodarek. Bardzo cieszymy się, że będziemy mieli okazję zapewnić mieszkańcom Londynu niesamowicie oświetlone mosty. Zwłaszcza, że niektóre z nich zostaną oświetlone po raz pierwszy – powiedziała Maria-Letizia Mariani, President of Europe, SVP, Signify.
 
Rozpoczynająca się obecnie pierwsza faza projektu potrwa do połowy 2019 roku i obejmie instalację inteligentnego oświetlenia Philips Color Kinetics LED na czterech mostach: London Bridge, Cannon Street Railway Bridge, Southwark Bridge oraz Millennium Bridge. System Interact Landmark firmy Signify będzie służył do zdalnego monitorowania i zarządzania oświetleniem na wszystkich czterech mostach. Most Cannon Street Railway Bridge zostanie oświetlony po raz pierwszy, podobnie jak górne i dolne części pozostałych mostów. Pozwoli to na osiągnięcie bardziej przestrzennych i trójwymiarowych efektów świetlnych, które poprawią wygląd otoczenia mostów i zwiększą bezpieczeństwo.
 
 
Pięć najważniejszych faktów na temat projektu Illuminated Rivers w Londynie
 
 1. Projekt Illuminated River będzie największym na świecie zamówieniem publicznym w zakresie sztuki. Instalacja zostanie umieszczona na trasie 4,5 mil morskich wzdłuż Tamizy i będzie miała łączną długość 2,5 mil (ok. 4 km), co równa się długości 44 boisk piłkarskich. System Interact Landmark firmy Signify będzie służył do centralnego zarządzania inteligentnym oświetleniem instalacji.
   
 2. Dynamiczne efekty świetlne zostaną stworzone z wykorzystaniem ponad 22 000 zintegrowanych punktów świetlnych LED Philips Color Kinetics, z możliwością wyświetlania ponad 16 milionów kolorów. Oprawy zostaną zainstalowane na 15 mostach w Londynie: London Bridge; Southwark Bridge; Cannon Street Bridge; Millennium Bridge; Blackfriars Railway Bridge; Golden Jubilee Bridge, Waterloo Bridge; Blackfriars Bridge; Lambeth Bridge; Vauxhall Bridge; Westminster Bridge; Grosvenor Bridge; Chelsea Bridge; Albert Bridge; Tower Bridge.
   
 3. London Bridge: już od czasów średniowiecznych w tym miejscu lub w jego pobliżu zawsze był most. To jeden z najbardziej popularnych odcinków komunikacyjnych w Londynie. Ma podgrzewane chodniki, co zapobiega oblodzeniu w zimie.
   
 4. Millennium Bridge to londyński most dla pieszych, pierwszy nowy most wybudowany po ponad 100 latach. Został zaprojektowany jako „ostrze światła” nad Tamizą, łącząc katedrę św. Pawła z muzeum Tate Modern i teatrem Globe na południowym brzegu. Signify, we współpracy z Foster & Partners, projektantem mostu Millennium Bridge, po raz pierwszy podświetli jego dolną część, aby uwydatnić ostrze światła przecinające rzekę.
   
 5. Każdego roku, 15 londyńskich mostów zostaje przekroczonych łącznie 200 milionów razy.

 
Firma Signify pomaga miastom realizować ekologiczne projekty biznesowe i turystyczne. Szacuje się, że dzięki przejściu na zintegrowaną technologię LED, roczna oszczędność zużycia energii elektrycznej w oświetleniu architektonicznym wynosi od 50 do 70%, w porównaniu z konwencjonalnym oświetleniem.
 
Inteligentne oświetlenie będzie monitorowane zdalnie przez system Interact Landmark. Oprogramowanie wykrywa błędy i zarządza nimi oraz wykonuje zdalną diagnostykę i konserwację, usprawnia zarządzanie zasobami, a tym samym zmniejsza koszty. Na 15 mostach pojawi się ponad 13 000 opraw. Będą one sterowane indywidualnie lub centralnie w celu tworzenia wyjątkowych, dynamicznych scen świetlnych na specjalne okazje – na przykład narodziny królewskiego potomka czy Sylwester.

Źródło: Signify
 

Treści powiązane:Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW