Oświetlenie profesjonalne | iluminacja architektury  (2014-10-30)  

7000 diod LED oświetliło Kaplicę Sykstyńską

Etap instalacji systemu oświetlenia w Kaplicy Sykstyńskiej, opartego na technologii LED, dobiegł końca. Po upływie pięciu wieków zwiedzający mogą podziwiać niezwykłe dzieło Michała Anioła w wyjątkowej scenerii, skąpane w świetle 7 tysięcy LED.

Instalacja oświetleniowa, która została wykonana w ciągu ostatnich kilku miesięcy, jest zaprojektowana tak, aby chronić dzieła sztuki, zapewniając jednocześnie znacznie silniejsze oświetlenie. Równocześnie oświetlenie będzie zużywać do 90 proc. mniej energii elektrycznej niż poprzednia instalacja. Projekt był wspierany przez Unię Europejską.

Osram opracował rozwiązanie oświetleniowe LED, które wyznacza standardy technologiczne w zakresie wytrzymałości, jakości i innowacyjności. To pierwsze takie rozwiązanie na świecie, które otwiera naszym klientom drogę do zupełnie nowych możliwości – powiedział dr Klaus Patzak, dyrektor finansowy firmy Osram, odpowiedzialny także za segment opraw i rozwiązań oświetleniowych.

W Kaplicy Sykstyńskiej znajdują się najbardziej niezwykłe dzieła jakie kiedykolwiek stworzył, których twórcą  jest Michał Anioł. Chcemy uczcić 450-tą rocznicę jego śmierci, zapewniając jego pracom nowe oświetlenie – powiedział prof. Antonio Paolucci, dyrektor Muzeów Watykańskich.

Sztuka ma nas inspirować i oświeca nasze umysły. Teraz, gdy oświetliliśmy Kaplicę Sykstyńską za pomocą LED, sztuka Michała Anioła może pełnić tą rolę jeszcze silniej niż dotychczas – powiedziała Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za Agendę Cyfrową dla Europy.

 
 

 
 
Wsparcie Unii Europejskiej
Oświetlenie Kaplicy Sykstyńskiej jest pilotażowym projektem o roboczym tytule LED4Art, wspieranym przez Europejski Program Finansowy na rzecz Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych w ramach Programu Ramowego na rzecz Konkurencyjności i Innowacji (PSP-CIP). Celem programu dotacji było wykazanie nowych możliwości technologii LED w odniesieniu do efektywności energetycznej i poprawy jakości światła, a tym samym przyspieszenie penetracji rynku przez nową technologię.

Źródło: Osram

 

Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW