Oświetlenie profesjonalne | drogi i ulice  (2018-08-14)   SIGNIFY

W Puerto de la Cruz latarnie uliczne sprzyjają obserwacjom nocnego nieba

Dzięki instalacji inteligentnego oświetlenia ulicznego przyjaznego astronomom, rozgwieżdżone niebo nad Wyspami Kanaryjskimi staje się jeszcze lepiej widoczne.
 
Nocą w Puerto de la Cruz (Hiszpania) na Wyspach Kanaryjskich, podziwianie gwiazd będzie jeszcze bardziej efektowne dzięki  tworzonemu z myślą o miłośnikach astronomii oświetleniu ulicznemu. W Puerto de la Cruz, mieście położonym na północnym wybrzeżu Teneryfy, firma Signify instaluje inteligentne latarnie LED, które można przyciemnić za pomocą zdalnego sterowania. Latarnie wykorzystują także specjalną technologię optyczną redukującą efekt odbicia i rozproszenia światła na niebie, usprawniając tym samym pracę obserwatoriów znajdujących się w pobliżu.

 


– Projekt ukazuje, jak daleko przesuwamy granice możliwości oferowanych przez technologię oświetlenia LED. Łuna na nocnym niebie, która spowodowana jest rozproszeniem światła to zmora astronomów na całym świecie. Droga Mleczna jest niewidoczna dla ponad jednej trzeciej ludzkości, w tym dla 60% Europejczyków i prawie 80% mieszkańców Ameryki Północnej – powiedział Paul Peeters, Business Leader Professional Lighting in Europe, Signify. – Nasze lampy uliczne są wyposażone w moduły LED ze specjalnymi płytami optycznymi, które filtrują pasmo niebieskie i jednocześnie kierują światło lamp na ziemię. Energooszczędne latarnie będą także bezprzewodowo połączone z naszym systemem oświetlenia i oprogramowaniem do zarządzania oświetleniem,  dzięki czemu będzie można je zdalnie przyciemnić lub rozjaśnić.
 
 
Nocne niebo pod kontrolą
 
Wyspy Kanaryjskie cieszą się najbardziej przejrzystym niebem w Europie. Panują tam niezwykle korzystne warunki do obserwacji gwiazd, przez co na wyspach powstało kilka obserwatoriów astronomicznych cieszących się uznaniem na całym świecie. Jakość nieba jest nawet chroniona prawem hiszpańskim (Ustawa o jakości warunków obserwacji astronomicznej dla obserwatoriów Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC)). W związku z tym lokalne władze na Teneryfie Północnej i w La Palmie są zobowiązane podjąć środki mające na celu redukcję zanieczyszczenia światłem. Wśród tych rozwiązań znajduje się między innymi zakaz stosowania wysokociśnieniowych lamp rtęciowych czy lamp emitujących światło białe.  Ciekawymi wyjątkami, których prawo to nie obowiązuje, są rozwiązania oświetleniowe dla sportu i reklamy.
 
Jakość naszego nieba nie ma sobie równych, potwierdzają to liczni astronomowie i miłośnicy gwieździstych nocy. Chcemy zachować ten cenny zasób, a jednocześnie uczynić nasze ulice jeszcze bezpieczniejszymi dla obywateli i turystów – powiedział Lope Afonso, burmistrz Puerto de la Cruz. – Ta najnowsza technologia uwzględnia potrzeby lokalnych obserwatoriów, a jednocześnie pomoże nam zmniejszyć zużycie prądu przez oświetlenie publiczne o około 65% oraz otwiera nam drogę do wprowadzenia w naszej miejscowości funkcji inteligentnego miasta. Chcemy, aby Puerto de la Cruz stało się jednym z najbardziej innowacyjnych miast w Europie, dlatego zdecydowaliśmy się podjąć współpracę z firmą Signify, która wprowadza tę przełomową technologię do naszego miasta.
 
 
Odkrywanie inteligentnych rozwiązań
 
Instalacja liczy 6000 latarni ulicznych, wśród których 100 opraw Philips SR objętych jest programem pilotażowym. Oprawy te wyposażone są w gniazda, w których można umieścić używane już czujniki, lub w przyszłości zamontować nowe (np. hałasu, zanieczyszczenia, monitorowania ruchu itp.). Także od innych dostawców. Oprawy mogą być parowane z aplikacjami firmy Signify. Fakt, że postanowiono wypróbować tę technologię wpisuje się w wizję władz miasta, która zakłada odkrywanie możliwości funkcji smart city, pomagających lepiej służyć mieszkańcom i chronić środowisko. Zakończenie instalacji latarni ulicznych, sterowanych za pomocą systemu oświetlenia i oprogramowania do zarządzania oświetleniem, planowane jest na sierpień.
 
Projekt ukazuje zaangażowanie Signify w ciągłe tworzenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie wydajnych energetycznie technologii LED i podkreśla czołową pozycję firmy na rynku Internetu Rzeczy w kontekście oświetlenia.

 
Obserwatorium na Teide, Teneryfa. Droga Mleczna jest niewidoczna dla ponad jednej trzeciej ludzkości. Signify instaluje nowe oświetlenie uliczne, stworzone z myślą o miłośnikach astronomii, tak, aby nocą w Puerto de la Cruz, mieście położonym na Teneryfie, na Wyspach Kanaryjskich, jeszcze lepiej można było podziwiać gwiazdy.  Inteligentne latarnie uliczne minimalizują efekt odbicia i rozproszenia światła miejskiego na nocnym niebie.                                       Zdjęcia: Daniel López / IAC

Źródło: Signify

Treści powiązane:Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW