Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe  (2024-03-13)   Marek Kołakowski

Lampa biurkowa Kaiser Idell model 6650 - projekt Christiana Dell'a

Pierwszą lampą z mojej kolekcji, którą zaprojektował Christiana Dell, była bakelitowa lampa Sigma, której projekt został po kilku latach skopiowany przez przemysł Rosji sowieckiej. Dziś zaprezentuję kolejną lampę stworzoną przez Dell’a. Jest to Kaiser Idell model 6650.

 

Fot. M. Kołakowski - lampa z kolekcji własnej

 
 
Seria lamp Kaiser Idell – symbol stylu Bauhaus
 
Na początku lat trzydziestych XX wieku, Christian Dell zaprojektował dla firmy Gebr. Kaiser & Co w Neheim Hüsten (Niemcy), założonej przez Hermana Kaisera w 1863 r., pionierską serię lamp Kaiser Idell charakteryzujących się eleganckim designem z podstawową cechą modernizmu: geometrycznymi kształtami. Nazwa serii Kaiser Idell w pierwszym członie nawiązywała do producenta, a w drugim do słowa „idea” i nazwiska twórcy. W serii lamp Kaiser Iddell znalazły się różnorodne typy lamp od biurkowych przez podłogowe do wiszących. Lampy te, zaprojektowane  blisko 100 lat temu, są prawdziwym świadectwem doskonałego wzornictwa przemysłowego o ponadczasowym charakterze. Odznaczają się precyzyjną konstrukcją, wykorzystaniem doskonałych materiałów i starannym wykonaniem. Dziś lampy Kaiser Idell są powszechnie uznawane za symbol szlachetnego wzornictwa w stylu Bauhaus.

 
 
Model 6650 lampy stołowej Kaiser Idell
 
Lampa ma okrągłą podstawę tłoczoną z blachy stalowej, w której wnętrzu umieszczono obciążnik. Na górnej powierzchni podstawy zamocowano przyciskowy wyłącznik oraz prosty i sztywny, pionowy wspornik, w którym  osadzono półokrągłe, sztywne ramię. Wspornik wraz z ramieniem można obracać w podstawie co zapewnia poziomą regulację kierunku świecenia. Na końcu ramienia, za pomocą przegubu kulowego zamocowano asymetryczny klosz z blachy stalowej z oprawką E27. Przegub zapewnia regulację położenia klosza, a przez to kierunku świecenia, w płaszczyźnie pionowej. Wokół szczytu klosza widoczne jest wytłoczone logo marki Kaiser Idell Oryginal. Cechą charakterystyczną konstrukcji lampy jest asymetryczny wygląd kosza. 
 
Fot. M. Kołakowski - lampa z kolekcji własnej


Opracował: Marek Kołakowski

Treści powiązane:Komentarze: