To już drugie tak duże zamówienie obejmujące wyprodukowanie dla stolicy kilkudziesięciu tysięcy sztuk opraw w techologii LED, realizowane przez Lug Light Factory na zamówienie Zarzadu Dróg Miejskich w Warszawie. Tym razem wymienionych zostanie do 40 tys. sztuk opraw zlokalizowanych na mniejszych stołecznych ulicach.
– Jestem dumny, że możemy kontynuować modernizację oświetlenia stolicy. To obecnie największy projekt modernizacji oświetlenia w Europie. Choć jesteśmy polską firmą rodzinną, to mamy kapitał, wiedzę i doświadczenie w realizacji projektów na całym świecie. Jestem przekonany, że drugi etap modernizacji oświetlenia Miasta Stołecznego Warszawy będzie bezprecedensowym projektem na skalę światową – mówi Ryszard Wtorkowski, prezes zarządu LUG.
Oprawy SAVA zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o Warszawie. Dają przyjemne światło o temperaturze barwowej 3000K, które łatwo można ukierunkować, cechują się nowoczesnym wzornictwem ujednoliconym w skali miasta, są trwałe oraz łatwe w obsłudze i utrzymaniu. Charakteryzują sie również niemal 3-krotnie mniejszym zużyciem prądu niż zwykłe oprawy sodowe. Są przyjazne dla środowiska i przeciwdziałają zjawisku „zanieczyszczenia światłam”.
– Przetarg był bardzo wymagający, konkurowaliśmy z największymi światowymi graczami. Zwycięstwo cieszy nas podwójnie, bo wygraliśmy nie ceną, ale jakością i parametrami technicznymi – komentuje Ryszard Wtorkowski. – Skuteczna realizacja I etapu projektu, który kończymy w kwietniu br., potwierdza naszą gotowość do działania przy największych i najbardziej wymagających przedsięwzięciach. Praca przy jego realizacji pozwoliła nam nauczyć się wzajemnej współpracy, poznać i zrozumieć potrzeby Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, co jest gwarancją powodzenia realizacji prac drugiego etapu inwestycji – dodaje. |
Wymiana oświetlenia w Warszawie to największy tego typu program inwestycyjny w Polsce, a prawdopodobnie również w całej Europie. Za jego realizację, w marcu br. warszawski Zarząd Dróg Miejskich otrzymał nagrodę główną w „Konkursie na Najlepiej Oświetloną Gminę i Miasto 2022 Roku i Najlepszą Inwestycję Oświetleniową 2022 Roku”. Jednocześnie nagrodę specjalną branży oświetleniowej za projekt oprawy SAVY przyznano spółce LUG Light Factory.
Pierwszy etap wymiany oświetlenia dobiega końca. Do całkowitego zakończenia projektu brakuje 3 tysięcy sztuk, które zostaną zamontowane do końca kwietnia 2023 roku. Na ten moment, na ponad 460 odcinkach stołecznych dróg zamontowanych zostało już 32,8 tysiąca opraw modelu SAVA.
SAVA – patent na oszczędzanie
Wymiana ponad 36 tysięcy opraw to oszczędności rzędu 32 mln złotych. Łącznie Grupa LUG wymieni w stolicy ponad ok. 80 tys. sztuk opraw (łącznie z prawem opcji), co pozwoli władzom miasta na zmniejszenie kosztów energii o ok. 111,5 mln złotych rocznie. Kwoty te mogą być jeszcze wyższe, jeśli ceny energii elektrycznej będą rosły.
To inwestycja, która się opłaca. Całkowity jednorazowy koszt zakupu opraw i ich wymiany w Warszawie to ok. 89 mln zł. W tej cenie jest również zakup specjalistycznego oprogramowanie do inwentaryzacji infrastruktury oraz projekty oświetleniowe. Oznacza to, że SAVY zwrócą się już po 1,5 roku, a następnie będą tylko i wyłącznie generować oszczędności w budżecie miasta.
Nie tylko koszty energii
Dzięki beznarzędziowemu systemowi otwierania, oprawy są łatwiejsze w montażu i obsłudze. Elementy konstrukcyjne oprawy, jak również wszystkie połączenia elektryczne zostały zaprojektowane w taki sposób, by serwisowanie ich było szybkie i proste, a w konsekwencji również tańsze. Dzięki takiemu podejściu i obudowie wykonanej ze stopów aluminium, oprawy przetrwają kilkadziesiąt lat. W przyszłości na niższe koszty eksploatacji może wpływać również zastosowanie systemu zarządzania oświetleniem. Oprawy Sava są „smart ready”, co oznacza, że w przyszłości miasto będzie mogło wdrożyć dowolny system zarządzania oświetlenie. Wszystkie oprawy LUG posiadają gniazda Zhaga, które umożliwią integrację z systemem.
Kompleksowa wymiana opraw pozwoli znacząco zminimalizować ślad węglowy Warszawy. Konsumpcja energii elektrycznej zostanie zredukowana już w I etapie projektu o niemal 28 GWh.
Źródło: LUG
Treści powiązane:
- Sigma – innowacyjna lampa stołowa z bakelitu stworzona przez Christiana Dell’a w latach trzydziestych XX w.
- Lampa biurkowa model 145 zaprojektowana przez H. Busqueta dla firmy Hala
- Pinocchio – ikoniczna lampka w stylu modernistycznym zaprojektowana w 1954 r. przez H. Th. J. A. Busquet dla firmy Hala
- Oprawy oświetleniowe SAVA już w pierwszych czterech dzielnicach Warszawy
- Pierwsze oprawy SAVA już świecą w Warszawie. Pozostałe 38 411 w drodze
- LUG zaprezentował oprawę oświetleniową SAVA przygotowaną specjalnie dla Warszawy