Wydarzenia branżowe | Raporty i analizy  (2015-11-18)  

TrendForce przewiduje, że rynek oświetlenia LED osiągnie wartość 30,5 mld. USD w 2016 r.

Według raportu na temat trendów na globalnym rynku oświetlenia LED (2016 Global LED Lighting Market Trends Report) opracowanego przez firmę TrendForce światowy rynek oświetlenia LED rośnie stabilnie i osiągnie wartość 25,7 mld. USD w 2015 r., a już w kolejnym 2016 r. jego wartość dojdzie do 30,5 mld. USD. Wskaźnik penetracji rynku oświetlenia przez technikę LED wzrośnie z 31% w 2015 r. do 36% w 2016 r.

Analitycy oceniają, że ostre spadki cen wpłynęły na znaczne obniżenie marż, szczególnie jeśli chodzi o takie produkty jak źródła światła i tuby LED. W konsekwencji producenci koncentrują się na oświetleniu profesjonalnym i liczą na to, że nowe możliwości pojawią się zwłaszcza dzięki projektom publicznym finansowanym z wydatków rządowych. Sektory, w których potencjał wzrostu jest największy, to oświetlenie obiektów przemysłowych, handlowych i architektonicznych.
 
Firmy oświetleniowe koncentrują się na rozwiązaniach oświetlenia profesjonalnego wdrażanych głównie na rynkach rozwiniętych, takich jak amerykański, europejski i japoński. Robią to w pewnych segmentach rynku przez rozwój i zróżnicowanie asortymentu oferowanych produktów. Również w krajach rozwijających się gwałtowny wzrost gospodarczy, korzystna polityka rządów i wielkie projekty miejskie tworzą nowe możliwości. Analitycy przewidują, że w przyszłym roku światowy rynek oświetlenia będzie rosnąć głównie dzięki wzrostom w USA oraz Indiach. W USA popyt na oświetlenie LED jest stosunkowo wysoki głównie dzięki aplikacjom w oświetleniu obiektów handlowych i przemysłowych, oświetleniu w hodowli roślin i oświetleniu statków.
 
Główne firmy oświetleniowe w USA aktywnie rozwijają biznes związany z oświetleniem LED i zwiększają swoje portfolio produktów. Najszybszy wzrost zapotrzebowania rynku następuje w zakresie opraw rastrowych i panelowych oraz przemysłowych do obiektów niskich i wysokich. Nowe aplikacje rozwijają się także w oświetleniu inteligentnym i komunikacji bezprzewodowej za pomocą światła.
 
Innym niszowym, lecz godnym zainteresowania, zastosowaniem oświetlenia LED na rynku USA staje się doświetlanie roślin. Przedsiębiorcy i specjaliści od oświetlenia liczą na rozwój legalnego handlu marihuaną w związku z tym, że w USA coraz częściej dozwolona jest uprawa marihuany przeznaczonej na cele medyczne, a nawet rekreacyjne (stany Waszyngton i Kolorado).
 
Z kolei rozwój sektora LED na rynkach rozwijających się, takich jak Indie, Afryka i Południowo-Wschodnia Azja będzie mocno zależny od regulacji rządowych i wartości przetargów. Na przykład indyjski rząd planuje zakup 200 mln. źródeł światła LED do końca 2016 r. i ogłosił przetarg na projekt modernizacji oświetlenia ulicznego. Żeby spełnić warunki przetargów związane z przychodami oraz mocami produkcyjnymi, międzynarodowi oferenci są zachęcani do tworzenia wspólnych przedsięwzięć z lokalnymi firmami oświetleniowymi. To sprawia, że rynek oświetlenia LED w Indiach będzie pozostawał w centrum uwagi w 2016 r.
 
Źródło: TendForce
 

Komentarze: