Wydarzenia branżowe | Raporty i analizy  (2017-08-02)   PHILIPS LIGHTING

Światło na wakacyjne troski

Wakacje to czas zupełnej beztroski? Niekoniecznie. Firma Philips Lighting opublikowała wyniki badań dot. najbardziej popularnych zmartwień, które zaprzątają nam głowę w urlopowym sezonie.
 
Z raportu wynika, że aż 81% badanych martwi się o opuszczony na czas urlopu dom, ale tylko 36% zabezpiecza go dodatkowo przed wyjazdem. Prawie połowa (48%) respondentów przyznała, że możliwość zdalnego (np. za pomocą telefonu) sterowania domowym oświetleniem uspokoiłaby ich obawy.
 
 
 
 
Badanie pokazało, że oprócz strachu o włamanie, urlopowiczów męczy także jedzenie pozostawione w lodówce (18%) i niepewność, czy na pewno wyrzucili śmieci (15%). Szwedzi najbardziej martwią się być-może-niewyłączonym sprzętem elektrycznym (36%). Amerykanie - tym, że domowy pupil podrzucony komuś na przechowanie tęskni za domownikami (34%). Zaś Niemcom letni sen z powiek spędzają niepodlane rośliny w domu i/lub usychający pod ich nieobecność ogród (35%). Najlepiej z wakacyjnym stresem radzą sobie Holendrzy - 25% deklaruje, że potrafi rozluźnić się i nie zawracać sobie głowy domem.
 
 
 
 
Co ciekawe, wyniki badania obalają stereotyp, wedle którego z wiekiem stajemy się coraz bardziej strachliwi. Przeciwnie: poziom wakacyjnego stresu o dom zmniejsza się wprost proporcjonalnie do wieku: 90% respondentów z grupy wiekowej 18-24 versus 73% osób 55-letnich i starszych.
 
Najmłodsza grupa respondentów (18-24) najmocniej przejmuje się tym, że: przed wyjazdem nie wyłączyli światła (31%), wakacyjne posty w social mediach ujawnią ich nieobecność w mieszkaniu (24%), ciemne okna są sygnałem, że nikogo nie ma w domu (20%).
 
 

 
W poszukiwania rozwiązania, dzięki któremu sezonowe niepokoje mogą stać się mniej dokuczliwe, młodzi byli najbardziej skłonni zaufać technologii. 65% przyznało, że chętnie skorzysta z możliwości zdalnej kontroli nad domowym oświetleniem, sound systemem i urządzeniami elektrycznymi (problem jednak polega na tym, że często pakują się na ostatnią chwilę i nie mają wtedy czasu na czasochłonne konfiguracje).

 

 
- Ta funkcja jest jedną z najczęściej używanych i najlepiej ocenianych opcji w naszej aplikacji Philips Hue - potwierdza Sridhar Kumaraswamy, Business Leader Connected Home Systems w Philips Lighting. Możliwość zdalnego sterowania domowym oświetleniem jest obecna w aplikacji już od 2012, jednak najnowsza aktualizacja pozwala dodatkowo ustawić cykl włączeń / wyłączeń o nieregularnych porach dnia. Co ważne, konfiguracją można zająć się już na wakacjach, co jest szczególnie praktyczne w obliczu wspomnianego braku czasu przed wyjazdem.
 
Badanie przeprowadzono w dniach 29 czerwca - 7 lipca na łącznej próbie ponad 8000 dorosłych (18+) respondentów mieszkających w Wielkiej Brytanii (2122), Francji (1026), Niemczech (2054), Szwecji (1013), Stanach Zjednoczonych (1105) i Holandii (1000).

Źródło: Philips Lighting

Komentarze: