Oświetlenie profesjonalne | oprawy oświetleniowe  (2008-02-20)  

BRILUX rozpoczął produkcję systemu opraw TORENO

W ofercie BRILUX pojawił się pierwszy model z zapowiadanej serii systemowych opraw świetlówkowych TORENO oznaczony typem TORENO 228D oferowanych w marce ELGO.



U podstaw jego konstrukcji leżało dążenie do stworzenia popularnego, prostego w formie i funkcjonalnego systemu opraw wnętrzowych przeznaczonych do świetlówek liniowych. W jego skład wejdą oprawy przystosowane do pracy z fluorescencyjnymi źródłami światła starszego typu T8 o średnicy 26 mm i nowszego, energooszczędnego typu T5 o średnicy 16 mm.

Stateczniki elektroniczne
W oprawach TORENO przeznaczonych do obu odmian świetlówek, do zapłonu i stabilizacji wyładowania zastosowano stateczniki elektroniczne. Takie rozwiązanie powszechnie stosowane na całym świecie, również w Polsce staje się standardem, szczególnie w oprawach wnętrzowych. W porównaniu do tradycyjnych stateczników magnetycznych, elektroniczne układy stabilizacyjno-zapłonowe w wielu przypadkach charakteryzują się kilkoma bardzo użytecznymi cechami:
 wysoka sprawność energetyczna pozwalająca na zmniejszenie poboru mocy układu statecznik-świetlówka o 20-30%,
 do 50% dłuższa żywotność świetlówek, głównie dzięki wstępnemu podgrzewaniu elektrod przy zapłonie wyładowania,
 bardzo wysoka trwałość samych stateczników,
 niski koszt serwisowania instalacji oświetleniowej,
 możliwość łatwego ściemniania źródeł światła, aż do 3% znamionowego strumienia świetlnego,
 możliwość automatycznego wyłączenia w przypadku awarii źródła światła,
 możliwość pracy przy prądzie zmiennym o częstotliwości 50 Hz lub 60 Hz i prądzie stałym,
 zabezpieczenia prądowe, napięciowe i temperaturowe,
 niska masa i niewielkie rozmiary,
 ograniczone wydzielanie ciepła,
 bezgłośna praca i brak męczących efektów akustycznych,
 możliwość zasilania z sieci awaryjnej napięciem stałym 154-276V,
 natychmiastowy, pewny i bezmigotliwy zapłon świetlówek,
 stabilna wartość strumienia świetlnego w dużym zakresie wahań napięcia zasilania,
 brak męczącej wzrok pulsacji światła podczas pracy dzięki zasilaniu prądem wysokiej częstotliwości,
 brak efektu stroboskopowego polegającego na pozornym zwolnieniu lub zatrzymaniu ruchu przedmiotów, poruszających się, a szczególnie obracających, oświetlonych światłem pulsującym.
 
Profil aluminiowy
Współczesne, minimalistyczne wzornictwo opraw oświetleniowych projektowanych z myślą o zastosowaniu we wnętrzach biurowych, jako podstawowe tworzywo wykorzystuje często aluminium. Obudowy sprzętu oświetleniowego wykonywane z tego metalu są proste, lekkie i eleganckie. W przypadku fluorescencyjnych źródeł światła - świetlówek liniowych, szczególnie dogodną postacią obudowy jest specjalnie dedykowany profil aluminiowy. Jego właściwa, przemyślana konstrukcja może z powodzeniem rozwiązać wszystkie problemy. Zapewnia zwartość i sztywność, pewny montaż, estetyczny wygląd dzięki proszkowym powłokom lakierniczym lub procesowi anodyzowania.Z takiego właśnie profilu wykonano obudowy opraw wchodzących w skład nowego systemu TORENO. Jego powierzchnię zabezpieczono szarą farbą proszkową łudząco przypominającą naturalne aluminium. Wewnątrz, do jednego z elementów profilu, zamocowano statecznik elektroniczny. Na obu końcach profil aluminiowy stanowiący korpus obudowy zamknięto płytkami z aluminium przykręcanymi do odpowiednich kanałów wzdłużnych w profilu za pomocą czterech wkrętów. W płytkach czołowych wytłoczono logotyp marki ELGO.



Układ optyczny
Oprawę wyposażono w rynienkowy odbłyśnik z blachy stalowej malowanej na biało farbą proszkową. Bezpośrednio do odbłyśnika zamocowane są oprawki świetlówek. Po łatwym odkręceniu dwóch śrub odbłyśnik można wyjąć z obudowy i pozostawić swobodnie zawieszony na dwóch zawieszkach z tworzywa sztucznego. Wyjęcie odbłyśnika umożliwia wygodny dostęp do statecznika oraz szybkozłączki systemu Wieland zastosowanej do podłączenia zasilania elektrycznego. Drugą, oprócz odbłyśnika, częścią układu optycznego TORENO jest element osłaniający źródło światła od dołu. Podobnie jak w bardziej rozbudowanej rodzinie elgowskich opraw systemowych PREVIA, zastosowano trzy rodzaje takich elementów. Są to dwa rodzaje rastrów i jeden klosz o charakterystyce rozpraszającej. Rastry różnią się nieco konstrukcją i liczbą poprzeczek:
 raster P9 jest zespołem składającym się z parabolicznego odbłyśnika i poprzeczek w rozstawie 33 mm,
 raster P20 jest pozbawiony odbłyśnika, a jego poprzeczki są gęstsze, rozstawione w odległości 15 mm.
Element rozpraszający ma postać płaskiego dyfuzora wykonanego z tworzywa sztucznego PMMA.Każda z opraw systemu TORENO oferowana jest w wersji podstawowej oraz z zamontowanym modułem awaryjnym.

Autonomicznie lub systemowo
Oprawy TORENO mogą pełnić rolę autonomicznych, pojedynczych opraw oświetleniowych lub pracować w grupach, jako system oświetleniowy. W skład oferty wchodzi prostopadłościenny łącznik wykonany z tworzywa sztucznego i pomalowany tą samą farbą proszkową, co korpusy opraw. Łącznik umożliwia podłączenie opraw z czterech stron. Pozwala na tworzenie połączeń czterech opraw - typu "X", trzech opraw - typu "T" oraz dwóch opraw w układzie liniowym lub pod kątem prostym.

Na suficie lub pod nim
W zależności od wysokości pomieszczeń oprawy TORENO mogą być montowane na suficie lub zawieszane na specjalnych zwieszakach linkowych. Są one oferowane jako oddzielny produkt i mogą być zakupione w razie zamiaru zawieszenia oprawy w pewnej odległości od stropu. Zwieszak typu ZLN służy jedynie jako element nośny. Standardowe zasilanie zapewnia zwieszak typu ZLZ. Oba typy zwieszaków mają trzy warianty długości - 500 mm, 1000 mm i 1500 mm. W ofercie znalazły się też specjalne zwieszaki ZLA z cztero żyłowym przewodem elektrycznym, przeznaczone do zasilania opraw z modułem awaryjnym.

Źródła światła
Wszystkie typy opraw TORENO oparto o ten sam profil, którego wymiary poprzeczne pozostają stałe. W zależności od użytego rodzaju świetlówek różna jest jednak długość. W ofercie znaleźć można oprawy TORENO do:
 jednej świetlówki starszego typu T8 o mocy 36 W lub 58 W,
 jednej świetlówki nowego typu T5 o mocy 14 W, 21 W, 28 W lub 35 W,
 dwóch świetlówek nowego typu T5 o mocach 14 W, 21 W, 28 W lub 35 W.