Wydarzenia branżowe | Wydarzenia  (2016-12-09)   M. Kołakowski (LIGHTING.PL)

Dyrektor Generalny Philips Lighting – Eric Rondolat, z wizytą w Polsce

Na przełomie listopada i grudnia Polskę odwiedził Eric Rondolat, który pełni funkcję Dyrektora Generalnego (CEO) firmy Philips Lighting od 27 maja 2016 r., odkąd rozpoczęły się jej notowania na giełdzie Euronext w Amsterdamie. Poprzednio, w okresie od kwietnia 2012 r. do 27 maja 2016 r., był on Wiceprezesem i Dyrektorem Generalnym działu oświetlenia w firmie Royal Philips.

 
2 grudnia Eric Rondolat spotkał się z dziennikarzami w zabytkowej hali targowej Koszyki w Warszawie, aby opowiedzieć o planach firmy, przyszłości branży oświetleniowej i zaprezentować wynik dwuletniej współpracy Philips Lighting z Griffin Real Estate – inwestorem odbudowy tego historycznego obiektu, w którym dzięki doradztwu, wykonaniu projektu oświetlenia i nadzorowi nad pracami wykonawczymi oświetlenie doskonale współgra z odtworzoną architekturą.

 
System Hue podstawową ofertą dla inteligentnego oświetlenia domowego – potwierdza Eric Rondolat

Goście spotkania mieli okazję usłyszeć między innymi odpowiedź Dyrektora Generalnego czołowego światowego producenta oświetlenia na pytanie przedstawiciela portalu LIGHTING.PL, o najnowsze propozycje Philips Lighting na rynku oświetlenia konsumenckiego.

Eric Rondolat potwierdził, że podstawą nowatorskich rozwiązań Philipsa w tym segmencie rynku pozostaje obecnie nowatorska, ciągle rozwijana, platforma inteligentnych, sterowanych bezprzewodowo, ledowych źródeł światła Philips Hue. System ten łączy energooszczędne źródła światła LED zapewniające oświetlenie o najwyższej jakości z intuicyjną techniką sterowania i programowania w sposób, który na zawsze zmieni sposób korzystania z domowego oświetlenia.

  Eric Rondolat opowiadał o systemie Philips Hue

Podstawą systemu są źródła światła i mostek Hue. Mostek to inteligentne urządzenie elektroniczne stanowiące serce systemu sterowania źródłami światła Hue. Przez bezprzewodowe połączenie Wi-Fi mostek komunikuje się z domowym routerem podłączonym do Internetu. Pozwala to na sterowanie oświetleniem nawet spoza domu. Lampy LED wchodzące w skład systemu Hue są wydajnymi źródłami światła o doskonałej jakości. Mogą być sterowane w szerokim zakresie funkcji – przyciemnianie i rozjaśniane, załączane i wyłączane w zaprogramowanym czasie, mogą świecić użytkowym światłem białym o różnych odcieniach – ciepłym, neutralnym lub chłodny, ale także atrakcyjnym światłem dekoracyjnym o barwach z niezwykle szerokiej palety kolorów. Dzięki stale rozwijanemu i wzbogacanemu o nowe funkcje oprogramowaniu można sterować z dowolnego miejsca przy użyciu komputerów, laptopów i urządzeń mobilnych, np. smartfonów lub tabletów. Do tego celu można używać oficjalnej aplikacji producenta Philips Hue pozwalającej na programowanie jasności światła, zmianę jego barwy i programowanie czasowe oświetlenia. Do dyspozycji są też dziesiątki aplikacji niezależnych autorów oprogramowania o jeszcze większym zakresie funkcji.

Lampami Hue można też sterować za pomocą bezprzewodowego przełącznika Hue Tap, na którym można zaprogramować ulubione ustawienia świateł i wywołać je gdy nie mamy pod ręką urządzenia mobilnego.

Kolejne urządzenia tworzące system to wyłącznik źródeł światła Hue połączony ze ściemniaczem i dodatkowo wyposażony w funkcję zmiany temperatury barwowej lamp ustawionych na świecenie światłem białym. Pozwala on na załączanie i wyłączanie oświetlenia gdy przebywamy w domu i nie chcemy korzystać z urządzenia mobilnego. Przełącznik nie wymaga zasilania sieciowego, nie musi zatem mieć stałego miejsca instalacji, może być przenoszony i w rzeczywistości pełni funkcję mobilnego pilota oświetlenia.

Niedawno, dla wygody, bezpieczeństwa i oszczędności energii elektrycznej,  na rynku zaprezentowany został kolejny element systemu Hue – czujnik ruchu zintegrowany dodatkowo z czujnikiem zmierzchowym. Urządzenie pracuje na zasilaniu bateryjnym i nie wymaga podłączenia do przewodowej sieci zasilania, więc jego użycie jest bardzo proste. Czujnik może być w prosty sposób umieszczony w pomieszczeniu, w którym ma działać. Wymaga jedynie skonfigurowania w aplikacji Philips Hue. Dzięki temu elementowi systemu światło włącza się tylko wtedy, gdy go potrzebujemy. Czujnik ruchu załącza oświetlenie, gdy w pomieszczeniu pojawia się użytkownik i wyłącza po jego wyjściu. Urządzenie pomaga tworzyć automatyczne ustawienia oświetlenia dopasowane do pory dnia i ilości światła dziennego.

System Hue pozwala stworzyć różnorodne oświetlenie domu, dostosowane do wszystkich potrzeb. Oferowane są źródła światła białego i barwnego o kształtach żarówek tradycyjnych z trzonkiem E27, lamp reflektorowych GU10, a także w postaci taśmy LED. Źródła światła Hue nie wymagają specjalnych opraw oświetleniowych, mogą świecić we wszystkich domowych oprawach, w których dotychczas używane były tradycyjne żarówki. Jednak w ofercie Philips Lighting dostępne są także nowoczesne, ciekawe pod względem wzorniczym, oprawy oświetlenia dekoracyjnego zintegrowane ze źródłami światła Hue, a liczba ich wzorów ciągle rośnie.

 
Wyposażenie całego domu w oświetlenie Philips Hue zmienia go w wyjątkową oazę pełną światła posłusznego domownikom, dostosowanego do ich indywidualnych potrzeb, aktualnych aktywności  i nastrojów. To całkowicie nowe środowisko świetlne, które jak nigdy dotąd może być dostosowywane do indywidualnych potrzeb człowieka – powiedział Eric Rondolat, Dyrektor Generalny Philips Lighting.


Co potrafi Hue?

Philips Hue to system oświetlenia domowego, który pozwala na inteligentne sterowanie z dowolnego miejsca, zarówno gdy jesteśmy w domu, jak i poza nim, w dowolnym miejscu na świecie i mamy dostęp do Internetu. Możliwe jest automatyczne załączanie i wyłączanie poszczególnych świateł o zaprogramowanych godzinach i płynna zmiana ich strumienia świetlnego. Hue pozwala na dostosowanie odcienia światła białego do aktualnej pory dnia i stworzenie inspirującego oświetlenia barwnego dla rozrywki i relaksu. Automatyczne załączanie światła w godzinach porannych pomaga budzić się ze snu, a zaprogramowane wyłączanie wieczorem oszczędza energię jeśli zapomnimy o jego ręcznym zgaszeniu. Dobór odpowiedniej temperatury barwowej światła białego, czyli odcienia ciepłego, neutralnego lub chłodnego, pomaga nabrać energii, skoncentrować się na pracy lub zrelaksować i odprężyć.

 
Platforma inteligentnych, sterowanych bezprzewodowo, ledowych źródeł światła Philips Hue to obecnie najważniejsza propozycja Philips Lighting dla segmentu oświetlenia domowego. Hue znajduje też wiele zastosowań w oświetleniu niektórych wnętrz publicznych, biurowych i komercyjnych. W najbliższym czasie należy się spodziewać jej dalszego rozwoju. Hue może być dla użytkowników źródłem ogromnych oszczędności energii elektrycznej, a co za tym idzie jej kosztów i daje wielkie możliwości twórczego kształtowania otoczenia świetlnego. Tu barierą może być tylko wyobraźnia – powiedział na zakończenie Eric Rondolat.


Najlepszy produkt dla inteligentnego domu w 2016 r. według European hardware Association

Warto zwrócić uwagę na to, że system inteligentnego oświetlenia domowego Philips Hue zdobył niedawno wyróżnienie European Hardware Community Award 2016 w kategorii „Najlepszy produkt dla inteligentnego domu”.  Produkty są nominowane do tego wyróżnienia przez czytelników stowarzyszenia European Hardware Association skupiającego dziewięć największych niezależnych portali z całego kontynentu, zajmujących się nowymi technologiami i informatyką, których czytelnikami jest łącznie 22 mln. entuzjastów najnowszych rozwiązań.



Autor: Marek Kołakowski (LIGHTING.PL)

 

Komentarze: