Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie profesjonalne | oprawy oświetleniowe  (2012-07-03)  

EMUR LED - szczelna oprawa ogrodowa z ELGO


Artykuł sponsorowany   

EMUR LED
Ogrodowa oprawa LED o wysokiej szczelności IP 68 z ELGO

 

Ciekawą propozycją sprzętu do oświetlania ogrodów, zwłaszcza zbiorników wodnych, kaskad i fontann oraz ich bezpośredniego otoczenia, jest niewielka oprawa EMUR produkowana w zakładach ELGO Lighting Industries. Najnowsza wersja tej oprawy – EMUR LED – dodaje do tych zalet bardzo istotną cechę w postaci wyjątkowej trwałości i energooszczędności nowoczesnych źródeł światła LED.
 
 
Wielu właścicieli podmiejskich domów otoczonych ogrodami, po długim dniu pracy w mieście chce przedłużyć okres wypoczynku wśród przydomowej zieleni także na godziny wieczorne. Piękno kwiatów, krzewów, drzew i ogrodowych zbiorników wodnych niknie jednak w ciemności, gdy zapada zmrok. Rośliny, kaskady i oczka wodne mogą jednak uzyskać całkiem nowe, atrakcyjne oblicze nocne, gdy zostaną oświetlone światłem sztucznym. Podświetlenie grup roślinności może nadać przydomowemu ogrodowi bajkowej scenerii. Woda w stawie może mienić się refleksami światła nie tylko w dzień.
 
Z pomocą w aranżacji nocnego wyglądu ogrodu za pomocą światła mogą przyjść oprawy EMUR z ELGO, charakteryzujące się doskonałym zabezpieczeniem przed skutkami pracy w kontakcie z wodą, która często występuje w ogrodzie podczas podlewania roślin. Wysoki stopień ich szczelności pozwala nawet na pracę w warunkach stałego zanurzenia w wodzie. Dlatego mogą być stosowane nie tylko do podświetlania roślin, ale także do oświetlania wody w ogrodowych zbiornikach.
 
Dotychczas oprawy te były dostępne do żarówek halogenowych o mocy do 50W. Technika diod świecących LED zastosowana w najnowszej wersji opraw EMUR LED pozwala na znaczne zwiększenie trwałości źródeł światła i obniżenie zużycia energii elektrycznej. Trwałość żarówek halogenowych wynosiła maksymalnie 2 tysiące godzin. Trwałość diod świecących w oprawach EMUR LED jest wielokrotnie wyższa i wynosi około 50 tysięcy godzin. Znacznemu obniżeniu uległo także zużycie mocy. Dotychczas żarówka halogenowa stosowana w oprawie EMUR zużywała nawet do 50 W mocy elektrycznej. Diody w nowej oprawie EMUR LED, w zależności od modelu, mają moc zaledwie 5, 5 W lub 7, 5 W. Zużycie energii elektrycznej jest więc rzeczywiście minimalne, więc koszty długotrwałej, nocnej eksploatacji oświetlenia ogrodu stają się dużo bardziej akceptowalne.
 
 
Diody LED – trwałe energooszczędne źródła światła
 
Dotychczas oferowane oprawy EMUR były przeznaczone do żarówek halogenowych typu MR-16 o mocy maksimum do 50 W. Nowe oprawy EMUR LED wyposażono w nowoczesne źródła światła w postaci diod świecących LED. Do wyboru są wersje opraw z czterema lub sześcioma diodami firmy Cree typu XP-E lub XP-G, z wąskostrumieniowym rozsyłem światła ograniczonym do kąta około 30° za pomocą soczewkowych elementów optycznych umieszczonych na diodach. Jak w większości opraw LED produkowanych w ELGO można dobrać wersje o różnej temperaturze barwowej światła białego, w tym: ciepłej białej, neutralnej białej lub dziennej białej.
 


 
IP68 – szczególne wymaganie do pracy w zanurzeniu
 
Praca opraw oświetleniowych w kontakcie z wodą, a szczególnie w warunkach stałego, długotrwałego zanurzenia w zbiorniku wodnym, stawia przed nimi ostre wymagania dotyczące szczelności i bezpieczeństwa. Oprawy o takim przeznaczeniu powinny przede wszystkim charakteryzować się wysokim stopniem ochrony przed wnikaniem do ich wnętrza wody, ciał stałych i pyłów charakteryzowanym tzw. klasą IP na poziomie IP68. Powinny być także zabezpieczone przed wszelkimi innymi skutkami oddziaływania wody.
 
Dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji i uszczelek, właśnie taki poziom szczelności gwarantowany jest dla opraw EMUR LED. Jedna z uszczelek znajduje się w rowku w przedniej części korpusu oprawy. Dociśnięta szklaną hartowaną szybą i specjalnym pierścieniem doskonale zabezpiecza wnętrze oprawy przed wnikaniem wody. Druga uszczelka zabezpiecza miejsce wprowadzenia kabla zasilającego do obudowy i mieści się w tylnej części korpusu ukryta pod nyplem i podkładką wykonanymi z miedzi. Takie zabezpieczenie pozwala na swobodne użytkowanie oprawy EMUR LED pod wodą do głębokości 3 m.
Obudowa opraw EMUR LED wykonana jest ze stopu aluminiowego AlSi11 zgodnego z normą PN-EN 1706, zabezpieczonego dodatkowo malarską powłoką proszkową.
 
 
III klasa ochronności przed porażeniem
 
Równie ważną cechą pozwalającą na bezpieczne korzystanie z opraw EMUR LED jest wykonanie w III klasie ochronności przed porażeniem elektrycznym. Ochrona przed porażeniem polega tu na zasilaniu bardzo niskim napięciem bezpiecznym (12V). Oprawa nie zawiera zasilacza zamontowanego w obudowie, dlatego napięcie 12V musi być zapewnione za pomocą zasilacza zewnętrznego, najczęściej umieszczanego w pewnej odległości od oprawy.
 
 
Z kratką i bez
 
W ofercie dostępne są dwa rodzaje opraw:
·   EMUR LED A – oprawa zamknięta szybą ze szkła hartowanego,
·   EMUR LED B – oprawa z szybą zabezpieczoną dodatkowo żebrowaną osłoną ze stopu aluminiowego.
  
Montaż do podłoża
 
Montaż opraw EMUR LED do podłoża możliwy jest za pośrednictwem kabłąkowego uchwytu, w który wyposażona jest oprawa. Uchwyt ten zapewnia również regulację i ustalenie kąta nachylenia oprawy do poziomu, czyli możliwość kierowania wiązki świetlnej w pożądanym kierunku.
 


 
Źródło: ELGO

 

Komentarze: