Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe  (2019-05-07)   AZZARDO - artykuł sponsorowany

Oświetlenie w klasycznym stylu – lampy art déco

Moda ma różne oblicza – może dotyczyć odzieży, samochodów albo architektury. Dziś pragniemy się skupić na wnętrzach w naprawdę dobrym tonie – na salony w tym roku powraca bowiem styl art déco, który szczególnie upodobali sobie projektanci lamp. W jaki sposób stworzyć piękny system oświetleniowy do domu lub mieszkania, który wpisze się w tę światową tendencję?

Moda nie jest elementem stałym, to raczej proces, przechodzący wielorakie fazy i okresy. Często zdarza się, że trendy, powstałe kilka lub nawet kilkanaście sezonów wcześniej nagle stają się znów popularne, bądź przechodzą swoisty renesans, inspirując nowe pokolenia projektantów do tworzenia innowacyjnych rozwiązań.


Sztuka dekoracyjna, czyli tak naprawdę jaka?

Art déco to jeden z najciekawszych i najważniejszych stylów w historii wzornictwa. Rozpoczynał nową epokę po koszmarze I Wojny Światowej. Dotyczył niemal wszystkich dziedzin artystycznych – od plastyki po dekorację wnętrz i projektowanie odzieży. Czym się wyróżniał w przypadku przedmiotów codziennego użytku i aranżacji mieszkań?

Styl ten odrzucał nadmiernie wybujałą dekoracyjność i przepych wcześniejszej wielkiej tendencji przełomu wieków, czyli secesji. Art déco stawiało na proste bryły, z minimalistycznymi elementami zdobniczymi (najczęściej ornamenty geometryzujące, stylizowane motywy roślinne lub zwierzęce itp.). W pomieszczeniach zaczęła królować ścisła symetria. W produktach użytkowych wykorzystywano surowce naturalne – egzotyczne gatunki drewna, wielobarwny marmur, uzupełniając je metalami wypolerowanymi na wysoki połysk. Połączenie to pozwoliło uzyskać niespotykaną wcześniej dekoracyjność przedmiotów, przy zastosowaniu naprawdę minimalistycznej i ponadczasowej formy.

Nowy styl szybko znalazł zwolenników, którzy docenili jego elegancję i luksusowy wyraz. W krótkim czasie opanował cały świat, pozostając obecny w różnych dziedzinach życia aż do dziś.


Art déco wczoraj i dziś

Ostatnie miesiące zeszłego roku przyniosły ponowne zainteresowanie tendencjami artdecowskim, które pozwalają dodać do każdego wnętrza odrobinę luksusu i klasycznego smaku.

Aby wykorzystać ten styl w aranżacji domu lub mieszkania, bynajmniej nie trzeba zmieniać w nim wszystkich elementów wyposażenia. Niekiedy wystarczy wprowadzenie jednego, silnego akcentu, który diametralnie odmieni każdą przestrzeń.

Jeśli pragniemy dokonać spektakularnej zmiany, warto postawić na nowe oświetlenie. W ofercie wielu producentów można znaleźć niesamowite projekty, inspirowane stylem szalonych lat 20. Szczególnie spektakularnie prezentują się lampy wiszące. Jakie są najpopularniejsze motywy w modnych produktach oświetleniowych obecnego sezonu?


Łącz tradycję z nowoczesną prostotą

Współczesne art déco uwielbia mariaże minimalistycznego stylu z subtelną nutą elegancji. Idealnie nadają się do tego geometryczne w formie lampy wiszące, które wykonano z metali o intensywnym połysku. Ich cechą charakterystyczną jest skrajna prostota i ścisła symetryczność, które pozwalają wpisać je niemal w każde nowoczesne wnętrze.

Niekiedy występują również warianty odwrotne, w których metalowa konstrukcja została pokryta warstwą oksydy, a wzrok przykuwa piękny połysk jasnego, mlecznego szkła.


Kolor i blask – zastosowanie metali kolorowych

Styl art déco pozwala również na zastosowanie lamp wykonanych z tak obecnie modnych metali kolorowych. Szczególną popularnością znów cieszą się produkty z mosiądzu lub miedzi. Ich jednolicie gładka i błyszcząca powierzchnia sprawdza się perfekcyjnie w nowoczesnych aranżacjach, do których próbujemy wprowadzić nieco elegancji.


Nuta glamour wprowadzona do klasyki

Lampy nawiązujące do stylu art déco często mogą mieć również nutę glamour. Lampy tego typu wyróżniają się prostą konstrukcją, wykonaną z chromowanego metalu, gdzie głównym akcentem przykuwającym uwagę jest ozdobny abażury z organzy lub innego delikatnego materiału. Dzięki uniewersalnej formie taka lampa idealnie sprawdza się zarówno we wnętrzach minimalistycznych, jak i klasycznych, dzięki czemu z łatwością możemy dodać odrobinę elegancji do niemal każdej stylizacji.


Geometria dla różnych wnętrz

Jak zostało to już wcześniej powiedziane, art déco uwielbia geometrię. Świetnie widać to w przypadku nowoczesnych i intrygujących produktów oświetleniowych, polskiego producenta Azzardo, który często łączy nowoczesność z klasyczną elegancją.

Zazwyczaj konstrukcja geometrycznych lamp jest oparta na najprostszych bryłach (sześciany, prostopadłościany, cylindry), które wzajemnie się przenikają, kontrastując kolorem i fakturą zastosowanych materiałów. Idealnie komponują się połączenia mlecznego szkła z błyszczącym metalem lub lakierowanym drewnem w różnych odcieniach. To najbardziej klasyczne rozwiązania, które nie poddały się presji czasu i są wciąż niezmiennie popularne i modne.

Jeśli szukamy jednak nuty nowoczesnej ekstrawagancji, można również postawić na lampy projektowane wpółcześnie, reinterpretujące tradycyjne, artdecowskie wzornictwo. Jednym z ciekawszych pomysłów, są przedmioty składające się z rozmieszczonych na różnych wysokościach lub przenikajacych się okręgów. Pozwalają na uzyskanie niesamowitych efektów dekoracyjnych. W jakich wnętrzach będą wyglądać dobrze? Ze względu na rozbudowaną formę, warto umieszczać je w pomieszczeniach przestronnych, w których będą mogły stać się główną dominantą.


Art déco dla każdego

Styl, który narodził się w okresie 20-lecia międzywojennego, ma się naprawdę świetnie i chyba na dobre zadomowił się w modnych aranżacjach. Co daje wprowadzenie art déco do naszych wnętrz? Dzięki niemu porządkujemy przestrzeń, dodając jej subtelnej nuty elegancji. Nie musimy przeprowadzać w tym celu domowej rewolucji. Współczesna odmiana stylu jest mocno eklektyczna i stawia na wyraziste detale.

Powoduje to, że z łatwością możemy przemienić minimalistyczne lub skandynawskie wnętrze, sprawiając, że stanie się nieco bardziej luksusowe, dzięki wprowadzeniu do pomieszczenia lampy, pojedynczych mebli lub ciekawych tekstyliów. Warto eksperymentować i szukać własnej wersji i pomysłu. Art déco pozwala na wiele i daje naprawdę sporo opcji dekoracyjnych.

Komentarze: