Oświetlenie profesjonalne | tereny miejskie  (2009-06-22)  

Moduły LED RGB z Lediko oświetliły fontannę


Od 4 czerwca 2009 roku mieszkańcy i turyści odwiedzający Wrocław, stolicę Dolnego Śląska, położoną na południowym zachodzie Polski, mogą podziwiać jedną z największych fontann multimedialnych na świecie. Fontanna, oświetlona diodami LED mocy, znajduje się w atrakcyjnej turystycznie części Wrocławia, nieopodal Hali Stulecia, która jest obiektem wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Hala Stulecia jest częścią szerszego, zabytkowego zespołu architektonicznego, w którego sąsiedztwie zlokalizowany jest piękny park, rozległy ogród zoologiczny oraz oryginalny Ogród Japoński. Nowoczesna fontanna multimedialna, utworzona w miejscu poprzednio istniejącej, nawiązuje do pierwotnej wizji architektów z początku XX wieku. Wykonawca renowacji fontanny - firma Gutkowski, specjalizująca się w budowie nowoczesnych fontann, basenów i zbiorników wodnych, powierzyła zaprojektowanie i wyprodukowanie modułów LED w wersji RGB firmie LEDIKO. Do spektakularnych iluminacji wykorzystano diody LED mocy XLamp firmy CREE i wydajne soczewki fińskiej firmy LEDIL.
 

 
Fontannę rozświetla blisko 800 różnych rozmiarów diodowych opraw oświetleniowych umieszczonych pod wodą. W niecce fontanny o powierzchni 10.000 m2 zainstalowano niemal 300 dysz wodnych różnego rodzaju. Bogactwo urządzeń wodnych jest ogromne: dysze pieniące, dynamiczne, mgielne, punktowe, palmowe i gejzery. Słupy wodne unoszą się na wysokość do 40 metrów. Na ekranie wodnym o powierzchni 700m2 można podziwiać animacje multimedialne wyświetlane przez projektory klasyczne i laserowe. Fontanna wyposażona jest dodatkowo w 3 unikalne dysze ogniowe. Największych wrażeń dostarcza praca fontanny w rytmie muzyki wsparta oświetleniem dynamicznie zmieniającym barwę i pokazem sztucznych ogni. Całość tworzy niezapomniane widowisko będące połączeniem wody, światła, muzyki i ognia.
 

 
W projekcie tym LEDIKO odpowiadało za dostarczenie modułów składających się z 16 oraz 12 diod LED mocy do wszystkich dużych punktów oświetleniowych. Łącznie zastosowano w nich ponad 6500 diod LED mocy XLamp, w wykorzystaniu których LEDIKO się specjalizuje od 2005 roku. W projekcie dopasowanym do potrzeb instalacji niezbędna były umiejętności i wiedza firmy w zakresie konstruowania niezawodnych modułów LED, które potwierdza wieloletnie doświadczenie i status CREE LED Solution Provider.

 
Techniczne aspekty oświetlenia LED w fontannie
Diody LED mocy, dzięki swoim właściwościom, są idealnym źródłem światła w takich instalacjach jak fontanna multimedialna. Jedną z zalet jest znaczna oszczędność energii w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami wykorzystującymi lampy halogenowe z kolorowymi filtrami. Diody LED mocy serii XR-E (niebieskie, zielone) i XR-C (czerwone) zastosowane w instalacji zasilane są prądem do 700mA. Gotowe moduły RGB pobierają do 35W mocy elektrycznej przy maksymalnym wysterowaniu wszystkich kolorów. Łączna część instalacji oświetleniowej fontanny składająca się z około 400 dużych opraw, bazująca na modułach dostarczonych przez LEDIKO, zużywa łącznie 14kW mocy elektrycznej. Szacunki wykonane przez inżynierów LEDIKO zakładają, że instalacja wykonana na bazie źródeł halogenowych z filtrami barwnymi pobierałaby nawet 10-krotnie więcej energii elektrycznej.
 

 
Niezmiernie ważnymi cechami branymi pod uwagę przy wyborze diod LED mocy jako podstawowego źródła oświetlenia fontanny multimedialnej były: długi czas życia, niezawodność oraz odporność na wibracje. Prestiż samej fontanny w połączeniu z wysokimi kosztami serwisowania wymaga, by zastosowane źródła światła sprostały oczekiwaniom widzów i inwestorów, zapewniając niezapomniane wrażenia, jednocześnie działając bezawaryjnie przez wiele tysięcy godzin.
 
Niewątpliwymi atutami zastosowania diod LED w fontannie multimedialnej jest prostota i elastyczność sterowania oraz bezpieczeństwo zasilania. Dzięki krótkim czasom włączania i wyłączania, diody LED idealnie sprawdzają się podczas pokazów dynamicznych.
 
Dzięki szybkiemu mieszaniu barw podstawowych RGB, możliwe jest uzyskanie wielobarwnych i niezwykle widowiskowych efektów świetlnych. Ich połączenie z rytmiczną pracą dysz wodnych i muzyką tworzy fascynujący, multimedialny spektakl. Moduły LED RGB współpracują ze sterownikami poprzez protokół DMX oraz są zasilane napięciem poniżej 20V, co jest zgodne z normami UE dotyczącymi urządzeń zanurzonych w wodzie.
 

 
Kolejną zaletą diod LED jest to, że dzięki małym rozmiarom chipów, mogą być traktowane jak punktowe źródła światła. Cecha ta pozwala na stosowanie niewielkich, lecz wydajnych układów optycznych o silnym skupieniu światła umożliwiając w konsekwencji konstruowanie opraw o niewielkich rozmiarach. Dzięki wysokiej intensywności emitowanego światła, słupy wody są oświetlane na wysokości kilkudziesięciu metrów, a kompaktowe oprawy mogą być montowane przy samych dyszach fontanny. Oba te parametry w istotny sposób wpływają na końcowe wrażenie, jakie na widzach wywołuje spektakl.
 

 
Zaprojektowany i wyprodukowany przez LEDIKO moduł LED zapewnia odpowiednie odprowadzenie ciepła z diod LED. Zdecydowano się na rozwiązanie wykorzystujące dwustronne podłoża FR4 z technologią otworów termicznych. Było to podyktowane koniecznością montażu na module złączy przewlekanych do przewodów zasilających o dużym przekroju. Przy zasilaniu pełną mocą oprawy niezanurzonej w wodzie, w temperaturze pokojowej temperatura radiatora oprawy nie przekracza 50°C. Na module LED wbudowane zostało zabezpieczenie termiczne, które przy zbyt wysokiej temperaturze pracy złącza ogranicza prąd diod. Aplikacja, jaką jest fontanna multimedialna, wymaga wysokiej niezawodności całego modułu LED, w którym sama wysoka jakość zastosowanych diod nie jest wystarczającym kryterium. Z tego powodu w niniejszym projekcie zastosowano dodatkowo: zabezpieczenie przed zbyt dużym prądem zasilania, zabezpieczenie przed wyładowaniem ESD oraz zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją.

Lediko skutecznie wsparło projekt
Zrealizowana z powodzeniem budowa jednej z największych na świecie fontann multimedialnych przez firmę Gutkowski przy udziale LEDIKO, należącej do globalnej sieci CREE LED Solution Provider, jest dowodem na to, że tego typu sieć wsparcia klientów jest uzasadniona i rzeczywiście potrzebna. W ściśle określonych, zaawansowanych przedsięwzięciach, wymagających szerokiego doświadczenia oraz wiedzy z zakresu różnych dziedzin, współpraca między profesjonalistami pozwala na przekraczanie barier i osiąganie nowej jakości. W opisanym powyżej przypadku jest to zapierająca dech w piersiach fontanna multimedialna, jednak równie dobrze może być to inny, równie imponujący projekt, wykorzystujący moduły z diodami LED mocy, doświadczenie i umiejętności.