Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Uniwersalny ściemniacz do źródeł światła
Autor Wiadomość
żarówka rtęciowa

Wysłany: 27-05-2010, 16:45   Uniwersalny ściemniacz do źródeł światła

Witam

Dostałem od sąsiada zepsuty stary radiomagnetofon Philips. Wymontowałem z niego transformator zasilający, który posiada dzielone uzwojenie wtórne. Można go więc wykorzystać jako autotransformator o napięciu ok. 127V zasilany z napięcia zasilania 230V. W przeciwieństwie do ściemniaczy działających w oparciu o regulację fazową można nim ściemniać świetlówki liniowe małej mocy, świetlówki kompaktowe, a także diody LED.

samtwo

Wysłany: 10-06-2010, 09:06   

Napisz prosze w jaki sposób ty chcesz tym ściemniać diody LED... I jakie diody LED - "żarówki LED" czy same "gołe LEDy". Bardzo jestem tego ciekaw...

żarówka rtęciowa

Wysłany: 13-06-2010, 10:16   

Diody LED sterowane są prądowo. Zmniejszając więc napięcie zasilania lampki LED z kondensatorem ograniczającym zmniejsza się natężenie prądu płynącego przez nie. Urządzenie będzie służyło do ściemniania lamp LED domowej roboty, gdyż nie mam zaufania do fabrycznych lamp LED.

samtwo

Wysłany: 28-06-2010, 08:44   

"Fabryczne" źródła światła LED dobrej jakości najczęściej mają przetwornicę impulsową na którą zmiana napięcia nie działa (potrzafią pracować od około 90 do 260V). Trochę zastanawiam się jak z 127V chcesz odpalać LED... musiałbyś ich 40 połączyć, więc były by to diody przewlekane DIP, a w oświetleniu nie bardzo się sprawdzają.

Eccelent

Wysłany: 22-10-2010, 20:08   

Tylko tak od praktycznej strony to nie wiem czy jest w ogóle sens ściemniac diody LED. W sumie to montuje się je po to,aby utrzymac odpowiedni klimat w pokoju,instalacja dodatkowego ściemniacz raczej mija się z celem.

Odpowiedz do tematu