Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Kolor świetlówek do pomieszczeń
Autor Wiadomość
zolwikelo

Wysłany: 11-04-2007, 12:09   Kolor świetlówek do pomieszczeń

Witam
Mam pytanie odnośnie koloru świetłówki do pomieszczenia. Chodzi mi o różniece miedzy świetlówkami żółtymi a białymi. Jakie mogą być zastosowane w biurze a jakie na hali produkcyjnej lub korytarzu. Czy są jakieś linki mówiące jedynie o kolrze a nie o barwie???

żarówka rtęciowa

Wysłany: 11-04-2007, 12:59   

W biurach często stosuje się świetlówki o barwie chłodnobiałej 840 ze względu na dużą skuteczność świetlną oraz niezbyt wygórowaną cenę. Można stosować również inne świetlówki o dobrym oddawaniu barw np. Philips TLD 965, ale ze względu na wysoką cenę stosuje się je rzadko.

Temat już był omawiany na forum.

Oświetlenie do pracy wzrokowej

qbott

Wysłany: 01-02-2009, 18:40   Re: Kolor świetlówek do pomieszczeń

zolwikelo napisał/a:
Witam
Mam pytanie odnośnie koloru świetłówki do pomieszczenia. Chodzi mi o różniece miedzy świetlówkami żółtymi a białymi. Jakie mogą być zastosowane w biurze a jakie na hali produkcyjnej lub korytarzu. Czy są jakieś linki mówiące jedynie o kolrze a nie o barwie???

Jest to sprawa dość indywidualna,ale:

- nie powinno się stosować ciepłych świetlówek w miejscach pracy; czyli np. kuchni - także!
- chłodne barwy 835-840, świetnie nadają się do łazienek, poczekalni i biur oraz kuchni
- najlepsze do biur i hal są barwy dzienne 865, 954, 965, a teraz powstała nowa generacja świetlówek 875-880 specjalnie do biur i pracy wymagającej koncentracji
- barwa 930 jest pewnym dziwolągiem, bo przy tak doskonałym oddawaniu barw, potrzebnym w muzeach/drukarniach, gdzie prawidłowe rozróżnianie kolorów jest konieczne, stosuje się raczej chłodne oświetlenie, ale świetlówki 930 nadają się do sypialni, pokojów gościnnych i łazienek
- ciepłe barwy 827-830, idealne do sypialni, niekiedy łazienek(jeśli ktoś lubi się relaksować siedząc godzinami w wannie :) )

Oczywiście nie wspomnę o tym, że świetlówki o gorszym niż 80 wskaźniku oddawania barw, oprócz podświetlania szyldów i oświetlania tuneli, do niczego się już nie nadają, i kiedy widzę je w sklepach, biurach czy warsztatach, scyzoryk mi się w kieszeni otwiera...

Doc Brown

Wysłany: 08-02-2009, 12:32   

Do biura tylko Daylighty, ciepłe świetlówki działają usypiająco.

Mari

Wysłany: 14-02-2009, 02:14   

"barwa 930 jest pewnym dziwolągiem"

nie jest dziwolągiem :D właśnie takiej szukam do pokoju :) mam teraz Osram 18W 827 ale jak przyjaciel wpadł ze zwykłą żarówką energooszczędną, o których miałem bardzo złe zdanie, kupioną w tesco. O tej samej mocy i temp. barwnej co moja świetlówka liniowa, zrobiliśmy test i okazało sie, że dużo lepsze kolory są przy zwykłej świetlówce kompaktowej. Stwierdziłem, że musze poszukać 930. :) Faktem jest tylko że moja liniówka dawała troche więcej światła ale to zależy czy idziemy na ilość światła czy na jakość światła. :)

qbott

Wysłany: 19-02-2009, 20:20   

Mari napisał/a:
"barwa 930 jest pewnym dziwolągiem"

nie jest dziwolągiem :D właśnie takiej szukam do pokoju :) mam teraz Osram 18W 827 ale jak przyjaciel wpadł ze zwykłą żarówką energooszczędną, o których miałem bardzo złe zdanie, kupioną w tesco. O tej samej mocy i temp. barwnej co moja świetlówka liniowa, zrobiliśmy test i okazało sie, że dużo lepsze kolory są przy zwykłej świetlówce kompaktowej. Stwierdziłem, że musze poszukać 930. :) Faktem jest tylko że moja liniówka dawała troche więcej światła ale to zależy czy idziemy na ilość światła czy na jakość światła. :)

Mam 930 w pokoju na suficie, i musze Cię ostrzec, że wytwarzają one mniej światła niż trójpasmowki. Na Twoim miejscu poszukałbym 830.

Mari

Wysłany: 20-02-2009, 20:14   

qbott napisał/a:
Mam 930 w pokoju na suficie, i musze Cię ostrzec, że wytwarzają one mniej światła niż trójpasmowki. Na Twoim miejscu poszukałbym 830.

Wiem, czytałem o tym i spodziewam sie trochę niższej ich wydajności. Ale dla 18W widziałem wydajności 1300 lumenów dla 8xx i 1150 dla 9xx, można odżałować te 150 lumenów na 18W dla lepszego oddawania barw. Bo obecnie po mimo bardzo ciepłego źródła światła - 827, barwy w pokoju (odbite światło) wyglądają blado.

qbott

Wysłany: 28-02-2009, 16:48   

Mari napisał/a:
qbott napisał/a:

Wiem, czytałem o tym i spodziewam sie trochę niższej ich wydajności. Ale dla 18W widziałem wydajności 1300 lumenów dla 8xx i 1150 dla 9xx, można odżałować te 150 lumenów na 18W dla lepszego oddawania barw. Bo obecnie po mimo bardzo ciepłego źródła światła - 827, barwy w pokoju (odbite światło) wyglądają blado.

Wynika to z budowy ludzkiego oka. Jeśli oświetlisz pokój świetlówką 865, to mimo takiego samego Ra jak w przypadku 827, będziesz mieć wrażenie, iż lepiej odróżniasz barwy. Światło ciepłe, mimo że wydaje się przyjemne, jest w gruncie rzeczy sztuczne.

brujah

Wysłany: 02-03-2009, 09:06   

A co ma do tego budowa ludzkiego oka? Barwy będziesz odróżniał tak samo tylko odcień będzie nieco inny. Oba światła są sztuczne ale bardziej naturalnym wydawać się będzie cieplejsze z powodu przyzwyczajenia do żarówek. Innymi słowy: jeśli w pokoju gdzie miałeś żarówki zastosujesz zimną barwę odczujesz większą różnice niż w przypadku zastosowania barwy ciepłej.
Mari co to znaczy wg ciebie blado? mniej nasycone czy zbyt białe? Jakie firmy masz te świetlówki?

Whites86

Wysłany: 02-03-2009, 11:59   

brujah napisał/a:
A co ma do tego budowa ludzkiego oka? Barwy będziesz odróżniał tak samo tylko odcień będzie nieco inny. Oba światła są sztuczne ale bardziej naturalnym wydawać się będzie cieplejsze z powodu przyzwyczajenia do żarówek. Innymi słowy: jeśli w pokoju gdzie miałeś żarówki zastosujesz zimną barwę odczujesz większą różnice niż w przypadku zastosowania barwy ciepłej.
Mari co to znaczy wg ciebie blado? mniej nasycone czy zbyt białe? Jakie firmy masz te świetlówki?

własnie swiatlo ok 5500K -6500K jest najbardziej naturalne... fakt ze w mieszkaniu moze sie wydawac dziwne i niepasuje ale to własnie barwy ponizej 5500K są sztuczne
jest to dokladnie opisane na stronie zdroweoswietlenie.pl

brujah

Wysłany: 02-03-2009, 13:48   

Co to znaczy najbardziej naturalne? Najbardziej zbliżone do dziennego. Wszystkie są sztuczne. Nie mają pełnego widma (mowa o 8xx). Ale faktem jest, że 865 lepiej oddają barwy chłodne i przy porównywaniu tylko tych barw będzie Ra będzie wydawał się większy niż 827, Przy barwach ciepłych odwrotnie. Ale jak jest Ra 80 to jest 80. Różnice w postrzeganiu są zależne od odcienia i kontrastu barwnego.

qbott

Wysłany: 06-03-2009, 20:23   

brujah napisał/a:

Ma to, iż ludzkie oko jest bardziej wrażliwe na barwy chłodne. Więcej informacji na

www.zdroweoswietlenie.pl

Po drugie, światło naturalne (czyli słoneczne - żarówka jest sztucznym źródłem światła) ma temperaturę barwową od 5000K do 6500K w zależności od zachmurzenia i pory dnia, czyli leży w całości w zakresie barw chłodnych.
Żarówka ma współczynnik oddawania barw Ra=100, dlatego oczywiście prześcignie każdą świetlówkę, ale w drukarniach, muzeach i innych miejscach, gdzie oddawanie barw ma szczególną rolę, stosuje się wyłącznie źródła zimne.
Jakiej barwy są świetlówki Graphica firmy Philips - oczywiście dziennej 5300K!

Mari

Wysłany: 08-03-2009, 18:07   

brujah napisał/a:

Są mniej nasycone. Mam na ścienie w pokoju kolorowe plakaty a w dodatku drewnianą boazerie która uwielbia wpadać w kolor zielony przy fluorescencyjnym oświetleniu. Chociaż zwalił bym to raczej na widmo rtęci która sieje zielonym peak'iem w widmie. Posiadam 1 żarówke rtęciową bez luminoforu i na niej przeprowadzając test widać głównie te zieleń na deskach. Normalnie w dzień oraz przy oświetleniu żarowym nic zielonego w sobie ta boazeria nie ma. :) Plakaty natomiast wyraźnie tracą nasycenie. Mówie tu cały czas o świetlówkach z Ra=8x. Mam nadzieje że Ra=9x wyeliminuje te przekłamania. A świetlówki mam firmy Osram.

Co sie natomiast tyczy zmniejszenia mocy świetlówek z Ra powyżej 90, patrzyłem na wykresy spektrum widma świetlówek z różnymi Ra i producenci by uzyskać bardziej równomierne widmo nie tylko muszą zapełnić całe pasmo różnymi luminoforami ale także odfiltrować wysokie peak'i w paśmie które wydziela rtęć, swoją mocą wystają one znacznie na wykresach ponad moc luminoforu, filtrując je tracimy troche całościowej mocy świetlnej ale uzyskujemy bardziej równe pasmo.

Właśnie przymierzam sie do zakupu Philips Graphica Pro, mają one najwyższe Ra=98 ze świetlówek liniowych. Nie moge jednak dostać ich w żadnym sklepie.

Whites86 napisał/a:
własnie swiatlo ok 5500K -6500K jest najbardziej naturalne

Tak ale niestety nie tyczy sie to świateł fluorescencyjnych. Technologią filtered halogen można uzyskać taką barwe 5500K która będzie zimna a jednocześnie miała tyle ciepła w sobie że nic co czerwone nie bedzie blade. :) Tak samo jak przy słońcu mimo że światło niby zimne 5500K to jednak słoneczko daje nam tyle podczerwieni i głębokiej czerwieni w paśmie że barwy mimo wszystlo są ciepłe w odbiorze.

artuled

Wysłany: 08-03-2009, 18:52   

W moim pokoju świecą świetlówki kompaktowe o barwie 2700k -czyli ciepło-białe 5sztuk
i jak na razie jedna liniowa 6w 2700k 1 sztuka + 1led, też ciepło biały
z resztą kiedyś dam zdjęcia o jeżeli jakaś się nie spali :D
dziękuję:.
[to był opis mojego pokoju mam na myśli świetlówki].
pozdrawiam:.

brujah

Wysłany: 09-03-2009, 10:44   

Cytat:
Ma to, iż ludzkie oko jest bardziej wrażliwe na barwy chłodne.

Zleży od pory dnia, kondycji wzroku, właściwości osobniczych itd.
Po drugie przeczytaj to co napisał Mari
a muzeach stosuję się źródła które jak najmniej szkodzą eksponatom, a barwa zależy od eksponatu.

[ Dodano: 09-03-2009, 11:07 ]
Jeszcze coś mi przyszło do głowy a propos twojej teorii. Załóżmy, że jesteśmy bardziej wyczuleni na barwę zimną. (wieczór, zmęczenie itd) Stosując oświetlenie zimne potrzebujemy mniejszego natężenia oświetlenia niż przy użyciu bary cieplej dla tego samego efektu subiektywnej luminancji (większy udział pręcików przy niskich poziomach oświetlenia) Co jednak z barwą? Przy takich warunkach uwydatnisz niebieski który już i tak był lepiej postrzegany a czerwony jeszcze bardziej zblednie. Czy nie lepiej byłoby w tym przypadku, chcąc powiększyć postrzeganie barw, zastosować ciepłą barwę i bardziej uwydatnić czerwienie na które jesteśmy mniej "wrażliwi"?

Odpowiedz do tematu