Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Obliczanie kąta bryłowego
Autor Wiadomość
ma3-4ysz

Wysłany: 18-12-2006, 14:58   Obliczanie kąta bryłowego

Witam,
W obliczeniach oświetleniowych potrzebuję obliczać kąty bryłowe w ostrosłupach o różnych podstawach. Potrzebuje taki wzór na kąt bryłowy omegaABC [sr] dla ostrosłupa o podstawie trójkąta prostokątnego, w którym rzut wierzchołka pokrywa się z wierzchołkiem trójkąta w podstawie (albo inne).
Gdyby ktoś wiedział jak taki wzór wygląda i podrzucił trop gdzie go można znaleźć (literatura, link) będę bardzo wdzięczny.
Jeden taki wzorek (zacytowany na rysunku) dla ostrosłupa o podstawie prostokąta, w którym rzut wierzchołka pokrywa się z wierzchołkiem podstawy znalazłem w: Barbara Kopeć, Henryk Wachta: „Instalacje elektryczne i oświetlenie podstawy techniki świetlnej” Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej 2004, str. 22: omega=atan((a*b)/(h*sqrt(a^2+b^2+h^2)));gdzie h-wysokość, a,b-długości boków prostokąta w podstawie.
Mnie jeszce do szcęścia brakuje takiego wzorka właśnie dla ostrosłupa z trójkątem (skoro da się z prostokątem) w podstawie.
Pozdrawiam

[ Dodano: Pią Sty 05, 2007 4:31 pm ]
Witam,
Chciałem policzyć kąt bryłowy od ostrosłupa o podstawie trapezu rozbijając go na ostrosłupy o podstawach prostokąta i trójkąta,
przynajmniej poradźcie jak to "obejść", sugestie....
pozdrawiam

[ Dodano: Wto Lut 13, 2007 11:46 pm ]
Witam ponownie,
Od ostatniego razu, kiedy pisałem poprzedni post, oprócz samego wzoru znalazłem kilka informacji jak go otrzymać. Po prostu biblioteka, z której mogę skorzystać zakupiła Wojciech Żagan: "Podstawy techniki świetlnej" Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej 2005.
Autor w rozdziale na temat kąta bryłowego, po jego definicji, podaje tok postępowania wyznaczania kąta bryłowego związanego z oświetlaniem prostokątnego blatu S przez punktowe źródło światła (kąta pod jakim widać ten blat). Podaje, że należy dokonać zrzutowania tego blatu na powierzchnię dowolnej sfery (rzut środkowy), wyznaczyć pole powierzchni tego rzutu A (A1) i podzielić wartość tego pola przez kwadrat promienia, przy czym promień sfery nie ma znaczenia :

Na tej ilustracji kończy się opis postępowania.
W przypadku kąta bryłowego w ostrosłupie o podstawie prostokąta Autor pisze: "Bardzo łatwo wyprowadzić zależność na kąt bryłowy związany z ostrosłupem, którego spodek wysokości wypada w wierzchołku podstawy. Kąt bryłowy można wyznaczyć jako [15]:"

"Prosto wyprowadzić" - jakoś nie mogę do tego wzoru dojść, a pozycja [15] , na którą powołuje się Autor to Lipowski M.:"Zbiór zadań z podstaw techniki świetlnej" Wyd. Politechniki Warszawskiej 1968.

I tu moja prośba: czy mógłby mnie ktoś poratować skanem kilku stron tego skryptu (kto ma do niego dostęp)? W bibliotekach do których docieram go nie ma, nie mówiąc o kupnie (wydanie ma 39 lat). Byłbym bardzo wdzięczny, wiedząc jak ten wzór osiągnąć łatwiej będzie też osiągnąć wzór na kąt bryłowy w ostrosłupie o podstawie trójkąta - z pierwszego postu.

Odpowiedz do tematu