Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Odpowiednie podłączenie diód LED
Autor Wiadomość
szymonkoscian

Wysłany: 24-11-2014, 21:20   Odpowiednie podłączenie diód LED

Witajcie, mam pytanie, ponieważ mam zamiar podłączyć 42 diody LED pod zwykły zasilacz.
Poniżej podam wszystkie dane i to jakbym to widział.
Spekcyfikacja diody: 3V, 20mA
Spekcyfikacja zasilacza: 9V, 850mA
Ilość diód (obliczenia): 42*20ma=840mA
Obliczanie rezystorów dla podłączenia równoległego.

R=9V-3V/0,02A=300om

Według mojego toku rozumowania do każdej diody dolutował bym po rezystorze 300om, a następnie połączył bym je i doprowadził do zasilacza.

Proszę o info. czy mój tok rozumowania jest poprawny, jeśli nie to proszę o porady, jak mógłbym to wykonać :D

sepikrafal

Wysłany: 04-08-2015, 11:21   Re: Odpowiednie podłączenie diód LED

szymonkoscian napisał/a:
Witajcie, mam pytanie, ponieważ mam zamiar podłączyć 42 diody LED pod zwykły zasilacz.
Poniżej podam wszystkie dane i to jakbym to widział.
Spekcyfikacja diody: 3V, 20mA
Spekcyfikacja zasilacza: 9V, 850mA
Ilość diód (obliczenia): 42*20ma=840mA
Obliczanie rezystorów dla podłączenia równoległego.

R=9V-3V/0,02A=300om

Według mojego toku rozumowania do każdej diody dolutował bym po rezystorze 300om, a następnie połączył bym je i doprowadził do zasilacza.

Proszę o info. czy mój tok rozumowania jest poprawny, jeśli nie to proszę o porady, jak mógłbym to wykonać :D

W jaki sposób preferujesz połączenie ledów? Jakie są to diody?
Dla przyjętego połączenia równoległego na każdą diodę przypadnie 850mA / 42 = 20,24mA,
wartość nieco większa niż znamionowa - spowoduje to podwyższenie temperatury złącza czego efektem będzie obniżona trwałość.

Nie lepiej zastosować słabszy zasilacz i połączyć diody w układzie szeregowo-równoległym? unikniesz przegrzania zarówno diod jak i samego rezystora. (na którym masz spadek napięcia aż 6V)

do takiego połączenia szeregowo-równoległego miałbyś 14 zestawów równoległych z 3 diodami połączonymi szeregowo. 3 diody x 3V (każda) daje potrzebę 9V - tyle ile ma zasilacz. wydajność zasilacza potrzeba : 14 x 20mA = 280mA. wystarczy zasilać zasilaczem 300mA i na wejście dać ograniczenie prądu.

Istnieje najlepsze rozwiązanie przy wykorzystaniu zasilacza prądowego - tak powinno zasilać się diody. Zasilacz taki daje stały prąd i sam reguluje napięcie.

Muszę znać więcej danych aby doradzić najbardziej optymalne rozwiązanie. Masz specyfikację zasilacza? (karta katalogowa)

lenkaa28

Wysłany: 16-11-2015, 06:23   

A czy ktoś z was zapisywał się na kurs sep? Zobacz tu faktycznie warto mieć taki dokument?

Kazimierz1

Wysłany: 08-11-2016, 13:12   

Też właśnie zastanawiam się nad takim kursem. Może znajdzie się ktoś, kto już go przeszedł.

Odpowiedz do tematu