Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak przeliczyć (oszacować) candele na lumeny?
Autor Wiadomość
morf

Wysłany: 05-01-2010, 19:16   Jak przeliczyć (oszacować) candele na lumeny?

Witam,
jako że jest to mój pierwszy post to chciałbym się przywitać z wszystkimi użytkownikami forum i ich pozdrowić.

Próbuje właśnie oszacować ile lumenów emituje taśma LED. W dokumentacji mam podane tylko wartość światłości pojedynczej diody i jej kąt emisji w stopniach. Do poprawnego wyznaczenia strumienia świetlnego potrzebuje tylko zamienić te stopnie na steradiany i podstawić do wzoru. Przeczytałem gdzieś że kąt bryłowy (wyrażany w steradianach) ma się do powierzchni sfery tak jak kąt płaski do obwodu koła. Zgodnie z tym mógłbym przeliczyć to zgodnie ze wzorem:
kąt płaski/360 = kąt bryłowy/4*pi.
Po podstawieniu w kąt płaski = 120 stopni otrzymałem kąt bryłowy = 4 *pi/3
Oczywiście zdaje sobie sprawę że diody nie świecą jednakowo we wszystkich kierunkach, ale nie potrzebuje wielkiej dokładności wyniku. Tak więc podaną światłość wynoszącą 2500 mcd chciałbym przemnożyć przez jakąś wartość (np. 0,6). I tu dalszą część pytania kieruje do ludzi mających styczność z diodami na codzień. Czy diody przebadane przez was w laboratoriach miały choć trochę podobne do siebie charakterystyki? Jeśli Czy przyjęte przeze mnie uproszczenie będzie choć trochę odpowiadało rzeczywistości?

Wartość 0,6 wyciągnąłem stąd że znalazłem w katalogu diodę mającą 3000 cd i 7,5 Lm. Przeliczyłem cd na lumeny wg mojej koncepcji i otrzymałem 12,5 następnie przemnożyłem te 12,5 *0,6 i otrzymałem wartość z katalogu.

Zaznaczam jeszcze raz że nie zależy mi na dużej dokładności tylko z grubszym oszacowaniu.

samtwo

Wysłany: 07-01-2010, 10:05   

Powiem Ci, ze twoje obliczenia niestety nie trzymają się kupy, ale po kolei.

Do obliczenia strumienia świetlnego stosujemy kąt połówkowy czyli nie 120 tylko 60.
Kąt bryłowy to:
W=2*pi*(1-cos(kąta))
Podstawiając dla 60 stopni kąta połówkowego wychodzi nam pi.

Dalej już idzie łatwo:
2500mcd = 2,5cd
strumień = 2,5 * pi = 7,85lm

No i niestety tutaj pojawia się problem ponieważ 7,85lm to wręcz nieprawdopodobnie dużo jeśli chodzi o zwykłą diodę zasilaną z 20mA. Realnie powinno to być 2-3lm, czyli podałeś złe parametry dla diody. Musisz znać konkretną światłość i kąt świecienia dla konkretnej diody. Prawdopodobnie znalazłeś jakąś diodę o kącie 60 stopni.

Wracając do końcowego wątku twojego posta - jeśli chcesz oszacować strumień świetlny to przyjmij, że jeden LED to 3lm i przemnoz przez ilosc LED na pasku. Zwykle jest ich 60 na każdy metr, więc można oszacować, że 1m daje między 150-180lm.

żarówka rtęciowa

Wysłany: 07-01-2010, 13:57   

samtwo napisał/a:
No i niestety tutaj pojawia się problem ponieważ 7,85lm to wręcz nieprawdopodobnie dużo jeśli chodzi o zwykłą diodę zasilaną z 20mA. Realnie powinno to być 2-3lm, czyli podałeś złe parametry dla diody. Musisz znać konkretną światłość i kąt świecenia dla konkretnej diody. Prawdopodobnie znalazłeś jakąś diodę o kącie 60 stopni.

Zwykła biała dioda LED ma przy prądzie 20mA i napięciu 3,3V moc znamionową 66mW. Jeśli ta dioda LED ma tak duży strumień świetlny, to skuteczność świetlna wynosi 118lm/W, co jest nierealne. Należy pamiętać o tym, że 100% strumienia świetlnego diody nie jest wypromieniowywana w pożądanym kierunku.

morf

Wysłany: 08-01-2010, 19:20   

Dziękuje za odpowiedzi.
Wzór na obliczanie kąta bryłowego na pewno się przyda.

:arrow: samtwo
Podałem parametry strumienia świetlnego diody dla 25 stopni Celsjusza(7,5 Lm). Producent nie podał natomiast w dokumentacji wykresu zmiany strumienia w stosunku do temperatury, czyli pewnie w normalnych warunkach pracy strumień jest o połowę mniejszy.

:arrow: żarówka rtęciowa
Diody LED uzyskują taką sprawność jak napisałeś... w laboratoriach, przy aktywnym chłodzeniu, czyli ta wartość jest jak najbardziej realna :)

Pozdrawiam.

samtwo

Wysłany: 11-01-2010, 09:19   

morf napisał/a:
:arrow: samtwo
Podałem parametry strumienia świetlnego diody dla 25 stopni Celsjusza(7,5 Lm). Producent nie podał natomiast w dokumentacji wykresu zmiany strumienia w stosunku do temperatury, czyli pewnie w normalnych warunkach pracy strumień jest o połowę mniejszy.

Ten strumien swietlny 7.5lm jest nierealny dla diody 20mA. Takie LED maja zwykle swiatlosci z przedzialu 800-1500mCd. Możesz sobie przeliczyć ile to będzie lm :)

Strumien aż tak mocno nie spada - o 20% powinien spaść max. Jak spadnie więcej to albo dioda się przegrzewa, albo jest do...

morf napisał/a:
:arrow: żarówka rtęciowa
Diody LED uzyskują taką sprawność jak napisałeś... w laboratoriach, przy aktywnym chłodzeniu, czyli ta wartość jest jak najbardziej realna :)

Diody białe zimne uzyskuja już nawet 130lm/W i są dostępne w sprzedaży, jednak nie są to zwykłe diody PLCC2 jakie stosuje się na paskach. W laboratoriach uzyskuje się już 180lm/W.

morf

Wysłany: 12-01-2010, 11:32   

samtwo napisał/a:

Ten strumien swietlny 7.5lm jest nierealny dla diody 20mA. Takie LED maja zwykle swiatlosci z przedzialu 800-1500mCd. Możesz sobie przeliczyć ile to będzie lm :)

Więc jak zinterpretujesz dokumentacje tej diody:
http://www.optosupply.com...osw44ls1c1a.pdf
Podany w niej parametr 50% Power Angle to chyba nie jest kąt połówkowy ze wzoru parę postów wyżej?
Co sądzisz o producencie tych diod? Renomowana marka, czy chiński szajs?

Pozdrawiam

samtwo

Wysłany: 12-01-2010, 13:09   

morf napisał/a:
samtwo napisał/a:

Więc jak zinterpretujesz dokumentacje tej diody:
http://www.optosupply.com...osw44ls1c1a.pdf
Podany w niej parametr 50% Power Angle to chyba nie jest kąt połówkowy ze wzoru parę postów wyżej?
Co sądzisz o producencie tych diod? Renomowana marka, czy chiński szajs?

Pozdrawiam

Renomowane to to raczej nie jest. Nawet na stronie adresu siedziby nie podają...
A pisanie o tym, ze to ma 7,5lm przy 20mA to bajka nie z tej ziemi. To by dawało 120lm/W a tyle to większośc dobrych producentów ma problemy osiągnąć, a nie byle jaki chinol.

Ch.San

Wysłany: 08-08-2014, 08:29   

Pozdrawiam fanów ledów i cieszę się z dyskusji, która rozwiewa również moje wątpliwości co do wskazanych tematów. Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu