Wydarzenia branżowe | Wydarzenia  (2019-10-23)  

Odszedł Ingo Maurer – legendarny projektant oświetlenia, nazywany poetą światła

 
 
fot. www.ingo-maurer.com
21 października 2019 r., w wieku 87 lat, zmarł Ingo Maurer, znany niemiecki projektant zajmujący się przede wszystkim oświetleniem, nazywany przez wielu poetą światła. Za prawdziwe ikony designu uznawane są jego projekty lamp inspirowane fascynacją zwykłą żarówką.
 
Ingo Maurer urodził się w 1932 r. w rodzinie rybackiej mieszkającej nad Jeziorem Bodeńskim. Projektowanie graficzne studiował w Monachium, następnie wyjechał do USA gdzie podjął pracę grafika. Po powrocie do Niemiec założył swoją firmę Design M, dziś znaną jako Ingo Maurer GmbH, studio projektujące i produkujące lampy oświetleniowe.
 
Maurer był jednym z najbardziej kontrowersyjnych projektantów. Wyznaczał nowe trendy w designie. Wśród najsłynniejszych projektów jego autorstwa są: lampa ze skrzydłami Lucellino, lampa wisząca z karteczkami Zettel’z, lampa Bulb (od 1966 r. w zbiorach nowojorskiego Museum of Modern Art) i lampa zbudowana z butelek (Campari Soda).
                                                                                                         
Choć żarówka była z pewnością znakiem rozpoznawczym Maurera, to był on jednym z pierwszych prekursorów stosujących halogeny i diody świecące LED, które wykorzystał w dekoracyjnej lampie o nazwie La Bellissima Brutta.
 
Maurer należał też do prekursorów wykorzystujących oświetlenie LED. W latach 60. jego projekty wzbudzały sensację, dziś nadal zachwycają. 

Komentarze: