Wydarzenia branżowe | Wydarzenia  (2017-06-21)   HONGBO CLEAN ENERGY

Chińczycy zbudują w Opolu nie tylko fabrykę, ale i centrum badawczo-rozwojowe

Chiński producent oświetlenia, firma Hongbo Clean Energy wywodzącego się z miasta Fuzhou w chińskiej prowincji Fuijan, która w wyniku porozumień podpisanych z władzami Opola pod koniec marca br. rozpoczęła budowę zakładu produkcyjnego w strefie ekonomicznej, podjęła decyzję o jego uzupełnieniu o kolejną inwestycję – centrum badawczo-rozwojowe. Jego zapleczem będzie Politechnika Opolska.

 


Dzięki temu w opolskim zakładzie mają być prowadzone także prace nad rozwojem technologii, a nie jedynie montaż gotowych produktów. Wstępne rozmowy z władzami uczelni odbyły się 13 marca.
 
Politechnika Opolska, jako lider w kontaktach z Chinami to dla azjatyckich inwestorów atrakcyjny partner. Działający tu od blisko dekady i uznawany za jeden z najlepszych w Europie Instytut Konfucjusza, a także przywództwo politechniki w konsorcjum One Belt One Road`, którego celem jest wspólne pozyskiwanie projektów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku, na czele którego stoi rektor prof. Marek Tukiendorf wraz z rektorami z Pekinu i Chongqing sprawiają, że niewielkie Opole jest ważnym punktem na biznesowej mapie współpracy z Krajem Środka.
 
W ramach przyszłego centrum planuje się praktyki studenckie i stypendia, przede wszystkim jednak, chińskim przedsiębiorcom zależy na udoskonaleniu produktów i rozwijaniu myśli technicznej, które chcą powierzyć innowacyjnym inżynierom Politechniki Opolskiej.
 
W ten sposób urzeczywistnia się dążenie rektora prof. Marka Tukiendorfa, aby wyroby schodzące z taśm w opolskich fabrykach miały na ulotkach adnotację nie tylko ,,made”, ale też „designed” in Poland.

Film prezentuje uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę fabryki oswietlenie LED firmy Hongbo clean Energy w Opolu. Uroczystość odbyła się 20 marca 2017 r.
 

Źródło: Politechnika Opolska

Treści powiązane:Komentarze: