Wydarzenia branżowe | Trendy i kierunki  (2016-02-02)  

Technologie LED, które będą dominować w 2016 roku

Dzięki stałym postępom technologii LED opartym na osiągnięciach nauki mamy do czynienia z codziennym rozwojem w branży oświetleniowej. W 2016 r. niektóre nowe technologie będą miały szczególne znaczenie dla tego rozwoju. Według przewidywań będziemy w tym roku świadkami ogromnego rozwoju światowej branży oświetleniowej, głównie za sprawą segmentu oświetlenia ogólnego.


Human-centric LED lighting – oświetlenie LED skupione na funkcjach życiowych człowieka
Na świecie coraz bardziej popularna staje się koncepcja „human-centric  lighting” – oświetlenia skupionego na funkcjach życiowych człowieka. Jest to obecnie unikatowa propozycja na rynku oświetleniowym, przede wszystkim w zakresie oświetlenia LED, ponieważ dzięki zastosowaniu technik LED możliwe jest kontrolowanie widma światła i jego jakości, co stanowi najważniejszą cechę „human-centric lighting”. Dla przykładu za pomocą promieniowania świetlnego o różnych długościach fali możliwe jest oddziaływanie na nastrój i samopoczucie człowieka. Za pomocą chłodnego światła z niebieskiego zakresu widma może stymulować nas do działania, a ciepłe światło potrafi uspokajać i zapewnia relaksujący nastrój. Te właściwości oświetlenia były już wstępnie przebadane, np. w szkołach podstawowych i okazały się bardzo przydatne.  Z pewnością w najbliższym czasie będziemy mogli obserwować znaczny rozwój i praktyczne zastosowania koncepcji oświetlenia skupionego na funkcjach życiowych człowieka.
 
Sterowanie oświetleniem LED
Jednym z obszarów, które wymagają sterowania diodami LED są reflektory samochodowe. Chodzi o to, aby nie oślepiać kierowców pojazdów nadjeżdżających z przeciwnego kierunku, a kwestia ta pozostaje nierozwiązana w pełni od czasów pojawienia się samochodów. Jej rozwiązanie postawi bezpieczeństwo samochodów na innym poziomie. Obecnie sterowanie samochodowych reflektorów LED jest już w fazie wdrażania w samochodach najwyższej klasy. Ogromne zmiany zachodzą także w technologii sterowania modułów LED za pomocą smartfonów dzięki takim mediom komunikacyjnym jak protokół ZigBee i Bloetooth, stanowiących część ekosystemu Internetu przedmiotów.
 
Gospodarka cieplna w diodach LED
Ponieważ rośnie popyt na diody LED wysokich I bardzo wysokich mocy, rozwój przemysły może okazać się jeszcze silniejszy niż wcześniej przewidywali eksperci branży. Analitycy rynku przewidują że materiały ceramiczne takie jak azotek glinu upowszechnią się w diodach LED typu COB oraz pakietowych diodach LED wysokiej mocy. Jest to związane z gęstościami prądu, które będą nadal rosnąć.
 
Diody LED Li-Fi & COB
Li-Fi jest nową technologią LED polegająca na użyciu światła widzialnego do przesyłu danych z szybkością 1 GB/sek. Idea polega na budowie takich modułów LED, aby już wkrótce źródła światła LED stały się hotspotami bezprzewodowej łączności. Innym produktem, który może cieszyć się wysokim popytem są diody LED o wysokiej i super-wysokiej mocy. Przeczy to dotychczasowym przewidywaniom mówiącym o tym, ze w oświetleniu ogólnym dominować będą diody średnich mocy. Także diody LED typu chip-on-board (COB) będą cieszyć się ogromnym popytem  ponieważ weszły one w kategorię diod bardzo wysokiej mocy i powinny być chętnie stosowane w oprawach  oświetleniowych LED. Pod względem prostoty procesów produkcyjnych diody LED typu COB są preferowane w porównaniu z matrycami tworzonymi z diod typu SMD.

Źródło: bizled.co.in
 

Komentarze: