Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe | źródła światła  (2013-08-26)  

Domowe światło pod kontrolą


Jasne światło razi i denerwuje, gdy chcesz się już położyć i odpocząć po ciężkim dniu. Wystarczy pstryk i…nastrojowe oświetlenie pojawia się na życzenie. Nowoczesna technologia przychodzi nam z pomocą i oferuje ledowe ściemniacze lamp LED.

Jasne oświetlenie ogólne jest niezbędne w takich miejscach domu jak salon, kuchnia lub łazienka. Kiedy na dworze zapada zmrok, włączamy lampy i żyrandole właśnie po to, by dobrze widzieć. Ale gdy chcemy położyć się na kanapie z książką lub obejrzeć film w telewizji, mocne światło zaczyna irytować.
Wtedy zamiast wstawać i je wyłączać, po czym włączać lampki czy kinkiety, które też mogą świecić za mocno, możemy zainstalować ściemniacze żarówek. – To nowinka technologiczna, o której jeszcze kilka lat temu przeciętny użytkownik nie mógł nawet pomarzyć, a dziś dostępna jest od ręki w większości sklepów z oświetleniem – mówi Marcin Dróżdż, dyrektor handlowy EcoEnergy. – Nasze żarówki z serii „Dimmable”, czyli przeznaczone do ściemniania, mają wbudowane specjalne moduły. Dzięki temu są przystosowane do działania ze wszystkimi markowymi ściemniaczami dostępnymi na rynku.
Ściemniacze mogą być ręczne - pokrętła, touchpady, lub na pilota. Zmniejszenie natężenia prądu powoduje efekt ściemnienia światła od 40% nawet do 70%.
Jak zainstalować ściemniacze? To bardzo proste.

Krok 1 – wytypuj miejsca
Na początku najlepiej wytypować miejsca, w których ściemniane źródła swiatła będą nam przydatne. Poza wymienionym już salonem funkcja ściemniania na pewno przyda się w kuchni. Zastosowanie ściemniaczy będzie również idealnym wręcz rozwiązaniem w pokoju dziecięcym – pozwoli na używanie mocnego oświetlenia podczas wieczornej zabawy lub odrabiania lekcji i ściemnienie go, gdy nadejdzie czas snu.
Jeżeli mamy małe dziecko i światło w jego pokoju świeci się przez całą noc, warto dać tam lampę ze ściemniaczem do nocnej lampki. Dla rodziców to komfort, bo – w razie potrzeby – mogą przewinąć lub nakarmić dziecko, dla malucha – gwarancja snu niezakłóconego zbyt intensywnym oświetleniem.
Warto też pomyśleć o ściemnianym źródle światła np. w lampce w sypialni, jeżeli czasem wstajemy w nocy. Zmniejszone natężenie światła pozwoli nam uniknąć zbyt jasnego światła i związanego z tym dyskomfortu i rozbudzenia. To samo rozwiązanie można zastosować do oświetlenia przy lustrach w łazience, by uniknąć szoku, jakim po przebudzeniu się może być strumień jasnego światła z lamp odbity przez lustro.

Krok 2 – dobierz źródła światła
Eksperci z EcoEnergy polecają ściemniane, ledowe zamienniki tradycyjnych żarówek: E14, E27 i GU10. To lampy z tradycyjnymi gwintami, pobierające tylko 3 – 12W mocy, o bardzo duże wydajności świetlnej (E14 ― 200 lumenów, E27 ― 600 - 1100 lumenów, GU10 ― 450 lumenów). Żarówki E27 z serii ALU–TECH-A, poza wysoką wydajnością charakteryzują się również nowoczesnym wyglądem, a aluminiowy, malowany proszkowo radiator zapewnia doskonałe odprowadzenie ciepła z diod.
W ofercie EcoEnergy są również ściemnialne, ledowe odpowiedniki halogenów na gwincie GU10 o mocy 6W - odpowiednik tradycyjnej żarówki halogenowej 40W. Te z kolei charakteryzują się równie wysokim strumieniem świetlnym 450 lm i szerokim kątem świecenia – 140 stopni.
- Umieszczone wysoko w suficie w większej ilości z powodzeniem dobrze oświetlą pomieszczenie, natomiast zastosowane do kinkietów, przy obrazach lub wnękach w mieszkaniu podkreślą walory przestrzeni lub dodadzą wnętrzu odpowiedni nastrój – podpowiada Adrian Pelon, dyrektor handlowy EcoEnergy. Wkrótce firma wypuści na rynek kolejne ściemnialne modele - oferta ściemnialnych żarówek będzie jeszcze większa.

W ledach EcoEnergy zastosowano diody nowej generacji, które zapewniają zwiększoną skuteczność świetlną - nawet 69 lm/W. Dzięki zastosowaniu tych technologii, produkt firmy Eco Energy zużywają ok. 7 razy mniej energii, niż ich odpowiedniki w postaci tradycyjnych żarówek zwykłych i halogenowych. Firma EcoEnergy ma w swojej ofercie także model ściemnialnej lampy LED o mocy 12W i 1100 lumenów, która jest odpowiednikiem standardowej żarówki o mocy 75W.

Ściemnialne Lampy LED EcoEnergy
LAMPA LED MR 5.3/GU10
LAMPA LED A60 7W na trzonku E27 LAMPA LED A60 10W na trzonku E27
LAMPA LED A60 12W na trzonku E27
LAMPA LED C37 na trzonku E14, świeczka


Krok 3 – Wybierz ściemniacz do żarówek
Wybraliśmy wymarzone źródła światła do ściemniania. Wkręcamy je w dogodne miejsca i okazuje się np., że mrugają. Mamy przecież ściemniacz, który działał wcześniej bez problemu. Wszystkie żarówki ściemniały się równomiernie i nie mrugały. Co się dzieje?
Niestety większość tradycyjnych ściemniaczy nie będzie poprawnie działać z lampami LED – ich mruganie to pierwszy objaw, że z urządzeniem jest „coś nie tak”. Problemem jest to, że pierwotnie były one projektowane do żarówek, które miały minimalne obciążenie na poziomie 60W. Zależnie od strumienia świetlnego ledy pobierają od 1.5W do ok. 20W na punkt. W takim przypadku będziemy potrzebować specjalnego ściemniacza dedykowanego do ledów.
Jak go wybrać? Na opakowaniu szukamy oznaczenia o minimalnej mocy, przy jakiej będzie współpracować. Może być to np. 20W, 10W lub napis: współpracuje z ledami. Równie ważny jest też próg, do jakiego zmniejszymy strumień świetlny. Jeśli uda nam się obniżyć jego wartość do ok. 15-20% wartości maksymalnej, będzie to dobry wybór.
Warto wiedzieć również, że źródła światła, tak jak inne urządzenia, mogą się czasami „zawiesić” przy ściemnieniu do minimum i nie możemy wtedy zwiększyć natężenia światła. Należy wtedy wyłączyć ją całkowicie i włączyć ponownie.
A co, jeśli mimo naszych starań okaże się, że nie wszystko działa jak powinno? Na wszelki wypadek przed zrobieniem zakupów w sklepie zapytajmy sprzedawcę o możliwość ewentualnego zwrotu lub wymiany urządzeń i lamp LED na inne.


Źródło: EcoEnergy
 

Komentarze: