Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe | sypialnia  (2015-03-27)   PHILIPS

Przejście na czas letni a nasz zegar biologiczny

Choć bez dobrze przespanej nocy trudno o dobre samopoczucie i produktywność w ciągu dnia, nie zawsze potrafimy właściwie wypoczywać. Badanie przeprowadzone przez firmę Philips wykazało, że na całym świecie blisko 100 mln osób cierpi na obturacyjny bezdech senny (OBPS) – zaburzenie snu wymagające konsultacji z lekarzem.

U osób niedotkniętych tym schorzeniem problemy ze snem wiążą się najczęściej z obawami dotyczącymi sytuacji zawodowej, finansowej i ekonomicznej lub wynikają z niewłaściwych nawyków sennych partnera [1]. Jak podkreślają naukowcy zatrudnieni przez firmę Philips, dwukrotnie w ciągu roku zaburzenia te potęgowane są przez deregulację cyklów dobowych spowodowaną zmianą czasu.
 
W Europie w 2015 r. czas letni obowiązywać będzie od niedzieli 29 marca. Przestawimy wtedy zegary o godzinę do przodu, a większość z nas straci godzinę snu i będzie musiała ponownie wyregulować swój rytm snu i czuwania.

 

 
Jeśli w poniedziałki zwykle towarzyszy nam uczucie rozbicia, w pierwszy poniedziałek po zmianie czasu na letni to wrażenie może się pogłębić,” wyjaśnia dr Luc Schlangen, starszy pracownik naukowy w Philips Lighting. „Ilość i jakość światła, na działanie którego wystawiamy się w trakcie dnia, może pozytywnie lub negatywnie oddziaływać na nasz cykl snu i czuwania. Choć nie mamy żadnego wpływu na aktywność słońca, możemy regulować długość i jakość swojego snu poprzez odpowiednio długą ekspozycję na światło, w szczególności na światło z przewagą spektrum niebieskiego, a także dostosowanie poziomu oświetlenia bezpośrednio przed i po przebudzeniu.


Oto kilka porad dr. Luca Schlangena, które pomogą złagodzić zaburzenia snu w okresie zmiany czasu na letni:
  • Wyreguluj czas ekspozycji na światło naturalne i sztuczne: Pracę naszego zegara biologicznego można przyspieszyć lub opóźnić odpowiednio dobierając parametry światła oraz długość i porę ekspozycji. Przejście na czas letni wymaga przyspieszenia zegara biologicznego. Aby uzyskać taki efekt, w ciągu godziny do dwóch po przebudzeniu zadbaj o ekspozycję na światło dzienne z przewagą spektrum niebieskiego. Zamiast odsypiać rano straconą godzinę, lepiej zafunduj sobie piętnastominutową drzemkę w środku dnia, a wieczorem wcześniej połóż się do łóżka. Ogranicz ekspozycję na światło w drugiej połowie dnia (zwłaszcza światło o przewadze spektrum niebieskiego). Na godzinę przed pójściem spać przyciemnij oświetlenie i ogranicz korzystanie z urządzeń elektronicznych. Możesz nawet założyć okulary przeciwsłoneczne. Przed snem nie sięgaj po produkty zawierające kofeinę lub alkohol.
  • Poniedziałek zacznij energicznie: W pierwszy poniedziałkowy poranek po zmianie czasu na letni zadbaj o maksymalną ekspozycję na światło bogate w spektrum niebieskie. W biurze włącz oświetlenie lub skorzystaj z technologicznych nowinek, takich jak Philips goLITE BLU, by ułatwić zresetowanie zegara biologicznego i dostrojenie go do rozkładu codziennych obowiązków.
  • Do łóżka połóż się o zwykłej porze: Mimo zmiany czasu warto, z korzyścią dla zdrowia i produktywności, położyć się spać o tej samej godzinie co zawsze. Na godzinę przed snem zadbaj o relaks i ograniczenie ekspozycji na światło. Odpowiednio przyciemnij oświetlenie w pomieszczeniach, żeby uzyskać ciepłe światło z przewagą spektrum żółtego i czerwonego. Unikaj pobudzających bodźców i zadbaj, żeby sypialnia była odpowiednio zaciemniona i wolna od wszelkich drażniących źródeł światła.
 
Zmiany cyklów snu wymuszone przez czynniki zewnętrzne, np. wynikające z przejścia z czasu zimowego na letni, pozwalają nam lepiej dostrzec całą gamę problemów związanych ze snem. Badanie Philips „Sen: Globalna perspektywa” ujawniło, że mieszkańcy wysoko rozwiniętych regionów świata coraz powszechniej zmagają się z niedoborem snu. Cotygodniowy deficyt snu, na który skarży się 22% respondentów, nie pozostaje obojętny dla zdrowia, produktywności i bezpieczeństwa. 
 
Wraz z pogarszaniem się jakości snu wzrasta ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru, cukrzycy i depresji,” twierdzi profesor David Hillman, prezes Australian Sleep Health Foundation. „Prawidłowy sen to jeden z fundamentów zdrowego trybu życia. Najwyższy czas, by zacząć poświęcać mu uwagę, na jaką rzeczywiście zasługuje.


Najważniejsze wyniki globalnej ankiety Philips
  • 57% respondentów przyznało, że mimo iż jakość ich snu pozostawia wiele do życzenia, nie zrobili nic, żeby to zmienić.
  • 17% ankietowanych przesypia całe noce, a 22% budzi się przedwcześnie od pięciu do siedmiu nocy w tygodniu.
  • Z listy 13 czynników utrudniających zasypianie respondenci najczęściej wskazywali na kwestie finansowe/ekonomiczne (28%) oraz związane z pracą (25%).
  • Na obawy związane z pracą najczęściej wskazywali ankietowani z Korei Południowej (43%), Brazylii (33%) i Chin (32%), a w następnej kolejności także z Wielkiej Brytanii (24%), Japonii (23%), Stanów Zjednoczonych (21%), Francji (21%), Niemiec (18%) i Holandii (15%).
  • Kwestie bezpieczeństwa ekonomiczno-finansowego spędzały sen z powiek głównie obywatelom Brazylii (39%), Niemiec (31%) i Stanów Zjednoczonych (31%).
 
Opisane powyżej globalne opracowanie Philips stanowi pierwszy z serii raportów rzucających światło na trendy i nawyki związane ze snem, opartych na wynikach badania ankietowego z udziałem blisko 8000 osób z 10 krajów, tj. Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Niemiec, Chin, Japonii, Korei Południowej i Australii.
 

[1] Globalne badania ankietowe Philips poświęcone jakości snu Sleep: A Global Perspective (Sen: Globalna perspektywa)
 
 
Źródło: Philips

Komentarze: