Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe  (2017-11-07)   PHILIPS LIGHTING

6. Światło do nauki i pracy

Czy dbasz o swoje oczy?


Jeśli chodzi o liczbę godzin potrzebnych na wykonanie wszystkich zadanych prac domowych, polskie dzieci są – niestety – w europejskiej czołówce. Trudno w tym kontekście nie zadać pytania – jakie światło jest najlepsze do pracy, zarówno w pokoju ucznia, jak i przy stanowisku pracy dorosłego?

 


Źle dobrane oświetlenie potrafi zdekoncentrować nawet najpilniejsze osoby. Dodatkowo męczy oczy wpływając negatywnie na nasze samopoczucie. Podpowiadamy, na jakie parametry zwracać uwagę, żeby wspomóc koncentrację i podnieść komfort w czasie pracy.


Dobre światło na biurko powinno:
  1. mieć optymalną jasność
  2. być jednolite, niemigoczące
  3. posiadać wysoki wskaźnik oddawania barw
  4. nie razić w oczy
  5. mieć odpowiednią temperaturę barwową
 

 
Jasność umysłu
 
Większość z nas nadal na opakowaniach żarówek szuka mocy mierzonej w watach. Tymczasem odkąd technologia LED zaczęła wypierać dawne oświetlenie, warto przestawić się na ilość światła mierzoną w lumenach (lm). Im wyższa wartość lumenów, tym więcej żarówka daje światła.
 
Najlepiej zapamiętać, że: tradycyjna żarówka 60 W to 806 lumenów (lm). Zaś tradycyjna żarówka 100 W to 1521 lumenów (lm). Strumień świetlny odpowiedni do nauki lub pracy to około 1000 lm (najbliżej tej wartości znajduje się dawna żarówka o mocy 75 W). Dodatkowo warto wiedzieć, że ciemne barwy pochłaniają światło, a jasne odbijają je. Dlatego jeśli biurko ma ciemny kolor, należy zastosować światło o większej mocy (ok. 1500 lm).
 
Kolejny parametr, na który należy zwracać uwagę to wskaźnik oddawania barw (CRI), który określa się w skali od 1 do 100. Im niższy, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia przekłamania barw. - W strefie roboczej, nie tylko przy biurku dziecka, wskaźnik oddawania barw powinien być na poziomie 80 lub wyższym. Zagwarantuje on odbiór barw zbliżony do oryginalnego, widzianego w świetle dnia – podpowiada dr Paweł Morawski z Philips Lighting University.
 
 
Bez migotania
 
Nasze oko często nie wychwytuje świadomie oznak migotania światła, a jest ono charakterystyczne dla tanich lamp niskiej jakości. Jest to ważny element jakości światła, ponieważ niejednolity strumień świetlny powoduje podrażnienie i zmęczenie oczu. Lepszy komfort wzrokowy zapewniają źródła światła, w których zastosowano sterowniki wysokiej częstotliwości gwarantujące możliwie jednolite światło. Specjaliści radzą, żeby wybierać żarówki tylko renomowanych producentów, którzy spełniają normy bezpieczeństwa fotobiologicznego.


Czytaj więcej:

Treści powiązane:



Komentarze: