Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
JEST ZDJĘCIE!! WINDY korbowej do opuszczania lampy ulicznej
Autor Wiadomość
Cieszyn1

Wysłany: 12-06-2007, 15:06   JEST ZDJĘCIE!! WINDY korbowej do opuszczania lampy ulicznej

Witam!

Chciałbym Was zainteresować osprzętem pomocniczym z dawnych lat.
Poszukuję zdjęć lub wskazania miejsc, gdzie jeszcze się zachowały dawne, chyba przedwojenne wyciągarki do lamp ulicznych.
O co chodzi?

Latarnia wisiała na wysięgniku nad ulicą. Linka mocująca schodziła po elewacji budynku do specjalnego mechanizmu, który poruszany za pomocą korby, nawijał lub zwijał tą linkę. W ten sposób można było opuszczać latarnię bez konieczności używania wysokiej drabiny i zrobić niezbędne prace, np. wymiana żarówki.
Mechanizm przypomina do złudzenia starego typu gaśnice.
Ma wysokość ok. 80 cm, jest wykonany z metalu.

Załązam odręczny rysunek, a może wkrótce uda mi się też zamieścić tu realne zdjęcie z Cieszyna, gdzie takie rzeczy jeszcze gdzieś można spotkać na ulicach miasta.

Gdyby ktoś rozpoznał w tym to urządzenie w swoim mieście, bardzo proszę o wszelkie info na ten temat, zdjęcia mile widziane!. Dzięki!!! :D

Staszek
hammonnd@wp.pl

Cieszyn1

Wysłany: 15-06-2007, 23:48   

Wotam neona44

Dzięki!!!
co do tego zdjęcia z Cieszyna, to tak się składa, że mieszkałem pare metrów od tej lampy, co ją kolega neon44 wskazał strzałką. To jest ulica Olszaka (dawniej Różana, była tam lodziarnia Prażmowskiego (zaraz za widocznym na zdjęciu Lombardem), który to Prażmowski zawsze konkurował z lodami z Wenecji - ta zaś była na wprost kościoła parafialnego Św. M. Magdaleny -dziś obu lodziarni już nie ma). Niestety mechanizmu to tam już na elewacji na Olszaka nie ma. Ale....
Jeśli możesz, przejdź się na Sienkiewicza (załączam plan, szukaj czerwonej strzałki) i cyknij (masz cyfraka?) ten mechanizm korbowy, o ile się jeszcze ostał, ale wiem, że tam był.
Tak więc jest tych miejsc więcej. Mnie się jako dziecku kojarzy ta "gaśnica" z wieloma miejscami Cieszyna, ale dziś nie pamiętam z jakimi.

Byłbym wdzięczny, gdyby kolega OURW225 sfocił te mechanizmy we Wrocławiu, skąd inąd bardzo mi bliskiemu i kochanemu miastu. PRoszę o fotki z bliska na ten mechanizm, z kilku stron, to by pokazało o co chodzi.

Tu wybaczcie, powiem, jaki urok mają latarnie gazowe zapalane ręcznie na Ostrowiu Tumskim! Kto tego na własne oczy nie widział, nie zrozumie.

Jest przed OStrowiem Tumskim taki most (tam się kończy lub zaczyna pasaż idący po bulwarach nad Odrą). Jest on wieczorem podświetlony od dołu i ma już ksywkę "Most Pajęczy". Wieczorem w tym świetle widać tam setki dużych pająków i ich pajęczyn. Więc też piszę o oświetleniu. Może ktoś z szanownych wrocławian wybrałby się tam wieczorem na spacer i zrobił pare fotek oświetlonego mostu - razem z pająkami! Tego chyba tu jeszcze na Forum nie było! A mogło by być - ciekawe, kto się odważy?

A jak tu już jesteśmy, to powiem Wam, bo nie każdy to wie, że jest tam ciekawy detal architektoniczny. Mówię o katedrze na tej wyspie. Jak popatrzyć z boku, to widać w murze kamienną głowę - chodzą o niej różne legendy. Dziś, gdy cała elewacja jest odnowiona, tą głowę każdy zobaczy, ale dawniej, trzeba było dobrze wytężać wzrok!

Ale wracając do naszych baranów:
Apeluję do wszystkich, którzy w swojej miejscowości mają na elelwacjach takie mechanizmy: zróbcie fotkę i powieście tu na Forum - DZIĘKI!!!

Staszek

neon44 napisał/a:
Oczywiście że istniał taki mechanizm

Fragment poradnika Projektanta przemysłowego UŻYTKOWANIE ELEKTRYCZNYCH URZĄDZEŃ OŚWIETLENIOWYCH W PRZEMYŚLE z roku 1976 mówi:

Cytat:

Urządzenia do opuszczania opraw wymagają zastosowania odpowiedniego sprzętu w postacisprzęgieł służących do elektrycznego połączenia oprawy z przewodami zasilajacymi, wieszaków, rolek, windek korbowych do opuszczania i podnoszenia opraw oraz innych elementów, których produkcja krajowa nie została dotychczas wznowiona (rys 36 i 37) W okresie międzywojennym urządzenia do opuszczania opraw były szeroko stosowane nie tylko w zakładach przemysłowych lecz również w oświetleniu ulicznym. Urządzenia takie pozwalają na zabiegi konserwacyjne w warunkach calkowitego bezpieczeństwa bez wzgledu na miejsce i wysokość zawieszenia opraw oświetleniowych

rysunek 36 i 37 z książki
[url=http://images6.fotos...06m.jpg]Obrazek[/URL]

W Cieszynie ostała się jeszcze jedna oprawa ORZ-1. Być może ten mechanizm ostał się na tej jednej z uliczek cieszyna (foto poniżej) jeśli nie to wtedy może kolega OURW2250 pochodzi po Wrocławiu i sfoci parę tych urządzeń na Mierniczej i okolicach bo z pewnością się tam zachowały

Obrazek

[ Dodano: Czw Cze 21, 2007 9:10 pm ]
Zachęcam kolegów na FORUM do podjęcia wątku.

:roll:
Chodzi o wspomniane tu mechanizmy (windy na korbę) do opuszczania latarni.
W Cieszynie ostała się bodaj jedna - jak wskazałem na mapce.
Przeszedłem ostatnio trochę po mieście i znalazłem ślady innych mechanizmów oraz czasami kółka na elewacji, na wysokości, gdzie wisiała lampa.
Chcę zrobić mapę tych miejsc i utrwalić je na zdjęciach, bo kolejne remonty elewacji powodują, że zanikają wszelkie ślady po tych mechanizmach.

Nie wierzę, żeby tych wind do opuszczania lamp nie montowano w innych miejscowościach.
Dlatego gorąco apeluję do wszystkich o robienie zdjęć i umieszczanie ich tutaj wraz z krótką informacją: Miasto, ulica ...

Jestem zainteresowany takim mechanizmem, gdyby ktoś miał dostęp do zezłomowanych egzemplarzy - proszę o wiadomość na PW.

Zachęcam kolegę z Wrocławia do znalezienia tych mechanizmów i sfotografowania!

PS. – a propos tej lampy pokazanej na zdjęciu w Cieszynie. Pod nią nie ma już mechanizmu korbowego, zostało jedynie kółko na elewacji domu, który jest bardzo zniszczony i być może kiedyś zniknie razem z tą latarnią.

Apeluję do obecnych i dawnych pracowników elektrowni Cieszyn - może znacie miejsca w Cieszynie (lub w innych okolicznych miastach), gdzie te windy jeszcze można spotkać?.
A może w Waszych magazynach w elektrowni leżą gdzieś porzucone te mechanizmy???
Chciałbym je sfotografować - a może nawet odzyskać?
:lol:

Pozdrawiam wszystkich

STASZEK

[ Dodano: Sob Cze 23, 2007 6:22 pm ]
PRzepraszam wszystkich, których ten wątek nie interesuje. :?

Zapraszam wszystkich, których interesuje.
:lol:

Liczę na to, że znajdą się tacy koledzy na Forum, którzy pomogą mi odnaleźć te mechanizmy, obojętnie czy wiszące gdzieś na elewacji, czy zalegające w jakimś zapomnianym miejscu w magazynie zakładu energetycznego.

Bliższe szczegóły są w całym tu umieszczonym wątku.

POzdrawiam
Staszek

[ Dodano: Nie Lip 01, 2007 12:22 am ]
Witam

Załączam zdjęcie windki korbowej oraz zdjęćie wnętrza. Mam więcej zdjęć, załączę później, dziś mam modem 33 kB/s

W Cieszynie zidentyfikowałem 7 (SIEDEM) miejsc, gdzie te widny były zamontowane i działały. Mam też parę zdjęć starych lamp z zapomnianych uliczek.

Może teraz komuś się skojarzy, że wie, gdzie w jego mieście są te windy?
Załączę też zdjęcia metalowych mocowań na murze, do jakich te windy przytwierdzano.
Były 2 rodzaje:
- albo z muru wystawały 3 nagwintowane śruby
- albo na murze osadzano wystające płaskowniki, do których mocowano windy.
Dziś w większości ostały się właśnie tylko te punkty mocowania, po nich można poznać, że tu działała winda. Wystarczy wtedy spojrzeć w górę i jeśli zobaczymy metalowe kółko, gdzie zakręcała linka mocująca, to wiemy, że tu była ta winda. Czasem widać też rurkowe przejścia przez wystające gzymsy dla linki.

Czekam na wieści z innych miast - gdzie były lub wiszą, jeszcze te windy. Dzięki za każdą wiadomość!!!

Staszek

ja
Gość
Wysłany: 04-07-2007, 22:32   

U mnie w mieście zachowała się jeszcze jedna taka winda.

Cieszyn1

Wysłany: 23-07-2007, 12:31   

ja napisał/a:
U mnie w mieście zachowała się jeszcze jedna taka winda.

No, SUPER!
A można wiedzieć jakie to miasto i jaka ulica, jakiś punkt orientacyjny, jak tam trafić?
Nie wiem, czy mogę liczyć na zdjęcie?

Pozdrawiam
Staszek

Odpowiedz do tematu