Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przepalona żarówka halogenowa
Autor Wiadomość
andrzejlisek
[Usunięty]

Wysłany: 20-04-2007, 21:35   Przepalona żarówka halogenowa

Z tego, co wiem, w bańce wokół żarnika żarówki halogenowej znajduję się halogeny (fluor, brom, jod, chlor). Są to gazy.

W zasadzie ich rola w żarówce jest dobrze znana, wpadłem na następujący pomysł:

Przepalona żarówka ma poprostu przerwane włókno. Gdyby do takiej żarówki przyłożyć bardzo wysokie napięie (minimum kilka tysięcy woltów), to czy ta przerwa byłaby przebita? Jeżeli tak, to czy ta lampa popracowałaby jak lampa wyładowcza?

Doc Brown

Wysłany: 20-04-2007, 21:55   

Najprawdopodobniej tak, muszę dopaść spaloną żarówkę halogenową, to sprawdzę :twisted:

KaszeL

Wysłany: 21-04-2007, 01:12   

Zdecydowanie nie z co najmniej kilku powodów.

OURW2250

Wysłany: 21-04-2007, 07:54   

Cytat:
Przepalona żarówka ma poprostu przerwane włókno. Gdyby do takiej żarówki przyłożyć bardzo wysokie napięie (minimum kilka tysięcy woltów), to czy ta przerwa byłaby przebita? Jeżeli tak, to czy ta lampa popracowałaby jak lampa wyładowcza?

Tak, zgadza się. Niedawno podłączyłem przepalona samochodową żarówkę halogenową do transformatora z mikrofalówki (ok. 1,8kV) - fajnie świeciła, tylko zaczęły topić się "elektrody", na szczęście na chwilę się odwróciłem i wtedy BUM :!: Niesamowity huk i grube kawałki szkła latały po całym pokoju :shock: - w każdym razie polecam ;)

KaszeL

Wysłany: 21-04-2007, 12:10   

OURW2250 napisał/a:
Niesamowity huk i grube kawałki szkła latały po całym pokoju Shocked - w każdym razie polecam

Balistyczne kawałki szkła latające z dużą prędkością, to jest to czego oczekiwałem :)

żarówka rtęciowa

Wysłany: 21-04-2007, 12:14   

KaszeL napisał/a:
OURW2250 napisał/a:
Niesamowity huk i grube kawałki szkła latały po całym pokoju Shocked - w każdym razie polecam

Balistyczne kawałki szkła latające z dużą prędkością, to jest to czego oczekiwałem :)

Ja uderzałem żarówką halogenową w mur i nie było żadnego bum, żarówka po prostu pękła.

Doc Brown

Wysłany: 21-04-2007, 18:03   

:arrow: OURW2250
Nic dziwnego, że tak się stało, bo trafo od mikrofali ma zdecydowanie za dużą moc :twisted:
Ja mam zamiar podłączyć żarówkę halogenową, ale nie samochodową pod generator WN, na bazie trafa z TV, jego moc to aktualnie jakieś 160W, a trafa od mikrofali są na 1000W i więcej, więc nic dziwnego, że było boom :mrgreen:

qba

Wysłany: 21-04-2007, 19:26   

Kiedyś na koloniach pocierałem przepaloną żarówką świecową o beton i potem rzuciłem ją z balkonu. Gdy spadła na ziemię pękła na drobne kawałki i nawet błysnęła.

żarówka rtęciowa

Wysłany: 21-04-2007, 20:10   

qba napisał/a:
Kiedyś na koloniach pocierałem przepaloną żarówką świecową o beton i potem rzuciłem ją z balkonu. Gdy spadła na ziemię pękła na drobne kawałki i nawet błysnęła.

Ja często tłucze w ten sposob żarówki z różnych okazji, ale nie odbiegajmy od tematu.

Doc Brown

Wysłany: 21-04-2007, 21:17   

E tam, cieniasy jesteście :P
Lepiej wziąć gwintówkę :twisted:
A jeszcze lepiej wystrzelić żarówkę świecową ze spudguna prosto w mur :mrgreen:

andrzejlisek
[Usunięty]

Wysłany: 21-04-2007, 21:29   

Doc Brown napisał/a:
:arrow: OURW2250
Nic dziwnego, że tak się stało, bo trafo od mikrofali ma zdecydowanie za dużą moc :twisted:
Ja mam zamiar podłączyć żarówkę halogenową, ale nie samochodową pod generator WN, na bazie trafa z TV, jego moc to aktualnie jakieś 160W, a trafa od mikrofali są na 1000W i więcej, więc nic dziwnego, że było boom :mrgreen:

A gdyby szeregowo z żarówką wstawić dławik lub zestaw dławików do lamp wyładowczych (dławiki dobrać doświadczalnie) i całość podłączyć do trafa od mikrofali?

żarówka rtęciowa

Wysłany: 21-04-2007, 21:53   

Taki dławik będzie miał bardzo dużą indukcyjność, więc nawijanie go w warunkach domowych jest trudne, a wręcz niemożliwe.

Można dać dławik po stronie pierwotnej transformatora.

I jeszcze jedno:

Czy można taką "lampę" zasilić z powielacza napięcia.

Doc Brown

Wysłany: 22-04-2007, 11:50   

Najlepiej zasilić coś takiego z generatora WN na bazie trafa z TV, będzie to przynajmniej bezpieczne i napewno nie spowoduje explozji żarówki :mrgreen:

[ Dodano: Nie Kwi 22, 2007 12:51 pm ]
Ja kiedyś pod taki generator podłączyłem przepaloną żarówkę 60W/220V i ona świeciła, co prawda słabiej niż normalna, bo pracowała jako lampa wyładowcza, ale jednak mimo to świeciła :mrgreen:

andrzejlisek
[Usunięty]

Wysłany: 22-04-2007, 13:08   

żarówka rtęciowa napisał/a:
Taki dławik będzie miał bardzo dużą indukcyjność, więc nawijanie go w warunkach domowych jest trudne, a wręcz niemożliwe.

Tu chodzi mi o zastosowanie dławików do świetlówek lub lamp rtęciowych, czy sodowych, bo robienie dławików nie jest proste.

żarówka rtęciowa

Wysłany: 22-04-2007, 15:06   

andrzejlisek napisał/a:
Tu chodzi mi o zastosowanie dławików do świetlówek lub lamp rtęciowych, czy sodowych, bo robienie dławików nie jest proste.

Taki dławik ma indukcyjność od kilkuset mH do kilku H, więc nadają się tylko do ograniczania prądu po stronie pierwotnej.

Odpowiedz do tematu