Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Popularność niskoprężnych lamp sodowych.
Autor Wiadomość
żarówka rtęciowa

Wysłany: 29-09-2005, 10:34   Popularność niskoprężnych lamp sodowych.

Chciałbym się dowiedzieć o popularności w Polsce niskoprężnych lamp sodowych, dodam jeszcze że te lampy są bardzo popularne w Europie zachodniej.
Niskoprężne lampy sodowe mają znacznie większą skuteczność świetlną niz najczęściej stosowane w kraju wysokoprężne lampy sodowe, dodam jeszcze że lampy niskoprężne nie są produkowane w kraju, a lampy wysokopreżne są produkowane od ok. 30 lat.

Mam takie pytania:
czy lampy te są popularne w kraju?
czy ma sens stosowanie takiej lampy?
czy cena takiej lampy różni się od wysokoprężnych lamp sodowych?
jaki jest koszt utrzymania instalacji oświetleniowej tych lamp?

Los_sandalos

Wysłany: 29-09-2005, 16:28   

Lampa taka mimo swoich około 200 lm/W ma też kilka wad do których należy zaliczyć:
- widmo światła składa się tylko i wyłcznie z jednego prążka o długości fali zdaje się 589,6 nm (jeśli dobrze pamiętam) co daje praktycznie zerową możliwość rozróżniania barw.
- dużą wrażliwość na wstrząsy
- troszeczkę wyższą cenę
- większe gabaryty
- konieczność stosowania dość drogich komponentów (do opraw).
- małe moce jednostkowe (max 180W)
- długi czas rozgrzewania i długi czasookres rozruchu w przypadku chwilowego zaniku (lub zapadu) napięcia.

Osobiście jestem "całym sercem" za niskoprężną sodą ale jej rozpowszechnienie jest w Polsce znikome. W mojej okolicy (Poznań) takimi lampami oświetlony jest kawałek trasy wylotowej na zachód z Poznania (na świecko) oraz ostatnia zauważyłem te lampy nad placem magazynowym nad firmą Korbanków w Tanowie Podgórnym (sprzedają traktory i kombajny). Na tym koniec, nie widziałem więcej takich źródeł, i szkoda. W europie zachodniej są one najczęściej stosowane do oświetlania autostrad. U nas nie ma niestety za bardzo czego nawet oświetlać. Wiem też, że SOX`y są stosowane na składach węgla gdyż pozwalają zdaje się odróznić od razu kamienie w węglu.

andrzejlisek

Wysłany: 05-10-2005, 21:13   

Dzisiaj wracałem autobusem PKS z Sierakowa przez Kwilcz. Po drodze, jak byliśmy dosyć blisko Poznania, była droga dwujezdniowa. Na środku były latarnie, które posiadały podłóżne oprawy, które kształtem nieco przypominają uliczne oprawy do świetlówek. Światło było bardzo żółte, podobne do żółtego światła sygnalizatora świetlnego, lub żółtej diody LED. W tym świetle słabo odróżniałem kolory (w sumie nie miałem przy sobie wielu różnokolorowych przedmiotów, ale coś miałem). Miałem notes, na którym w tle był rysunek, w tych warunkach nie byłoby większej różnicy w widzeniu, czy ten rysunek jest kolorowy, czy czarno-biały. Latarnie były rozmieszczone podobnie, jakby to miały być zwykłe sodówki. Trochę dalej, na bocznych ulicach były zwykłe wysokoprężne sodówki. Po przyjrzeniu i przyzwyczajeniu oka do tych żółtych lamp, potem zwykłe sodówki dawały białawe światło.

Czy jest możliwe, że miałem właśnie okazję widzieć świecące niskoprężne lampy sodowe? Czy to są te same, które widział Los_sandalos?

Los_sandalos

Wysłany: 05-10-2005, 22:23   

Dokładnie to te same, a po lewej jak byś popatrzył to u Korbanków nad kombajnami też byś takie zauważył.

neon44

Wysłany: 28-02-2006, 23:00   

Tak niskoprężne lampy sodowe nie są często spotykane w Polsce.

Można je spotkać oprócz Poznania także na wylotówce z Wawy w kierunku Radomia (drodze krajowej nr 7)
oraz na skrzyżowaniu dróg krajowych 44 i 1 w Tychach

Oto foto:
Ta podłużna oprawa to niskoprężna lampa sodowa

fan_sody

Wysłany: 26-04-2006, 10:53   

neonie 44,dodam,że takie oprawy niskoprężne są na terenie pewnego motelu na trasie Żory- Katowice w kier.Katowic po prawej stronie zaraz przed zjazdem na Tychy.kiedyś sody niskoprężne były na Chrobrego i Miejskiej w Rybniku,ale wymieniono je potem na sodowe wysokoprężne :)

neon44

Wysłany: 26-04-2006, 11:33   

Dzięki za info
(plusika dostaniesz z innego wątku)
Jak będę jechał trasą nr 81 Wisła-Katowice to sfocę

QWERTY

Wysłany: 29-04-2006, 22:46   

Witam!
Niskoprężne sodówki są zabudowane na wylotówce z Warszawy w kier. na Gdańsk (w okolicy Łomianek?) na bardzo charakterystycznych słupach - wygląda nowocześnie! :mrgreen:

neon44

Wysłany: 05-05-2006, 14:31   

QWERTY napisał/a:
Witam!
Niskoprężne sodówki są zabudowane na wylotówce z Warszawy w kier. na Gdańsk (w okolicy Łomianek?) na bardzo charakterystycznych słupach - wygląda nowocześnie! :mrgreen:

Może masz jakieś foto?

Pozdrawiam

qba

Wysłany: 03-12-2006, 21:23   

za Piłą jak się wyjeżdża do Poznania stoi samotnie kwiat na 6 SOXów.(nie wiem, czy nadal tam stoi, bo dawno tamtędy nie jechałem). Z początku myślałem, że to oprawy na świetlówki i byłem bardzo zdziwiony.

[ Dodano: Pon Gru 11, 2006 8:20 pm ]
Świecącego SOX a po raz pierwszy zobaczyłem w okolicach dworca w Legnicy. Był na jakimś budynku i byłem zaskoczony, gdy widziałem, że świeci na żółtopomarańczowy kolor jak sodówka. Oprawa przypominała bardziej starą oprawę świetlówkową.

fan_sody

Wysłany: 19-12-2006, 11:30   

Znacie typoszereg mocy niskoprężnych sodówek? Może jakieś zdjęcie takiego źródła światła macie?:)

OURW2250

Wysłany: 19-12-2006, 12:18   

Zamieściłem kiedyś zdjęcie opraw do niskoprężnych sodówek w dziale Kwiaty Opraw. Na stronie Philips Lighting w katalogu znajdziesz więcej na ten temat, np. sodówka 18W i jakieś poglądowe fotki :)

pzdr.

żarówka rtęciowa

Wysłany: 19-12-2006, 12:18   Zdjęcie źródła światła

fan_sody napisał/a:
Znacie typoszereg mocy niskoprężnych sodówek? Może jakieś zdjęcie takiego źródła światła macie?:)

Proszę bardzo, tutaj jest zdjęcie samego źródła światła.

Osram NA 55W

neon44

Wysłany: 22-12-2006, 22:50   

Podobno niskoprężne sodówki wprowadzono na rynek po raz pierwszy już w 1932 roku. Niskoprężne lampy sodowe są najbardziej wydajnymi źródłami światła co oznacza że dostarczają więcej lumenów światła z każdego watta mocy niż inne źródła światła

Typoszereg SOX to
18W, 35W, 55W, 90W, 135W, 180W

QWERTY napisał/a:
Niskoprężne sodówki są zabudowane na wylotówce z Warszawy w kier. na Gdańsk (w okolicy Łomianek?) na bardzo charakterystycznych słupach - wygląda nowocześnie!

Wylotówka na Gdańsk z Warszawy
autor zdjęcia: Arek z FORUM SCC

Niskoprężne sodówki w Poznaniu

andrzejlisek napisał/a:

Dzisiaj wracałem autobusem PKS z Sierakowa przez Kwilcz. Po drodze, jak byliśmy dosyć blisko Poznania, była droga dwujezdniowa. Na środku były latarnie, które posiadały podłóżne oprawy, które kształtem nieco przypominają uliczne oprawy do świetlówek. Światło było bardzo żółte, podobne do żółtego światła sygnalizatora świetlnego, lub żółtej diody LED. W tym świetle słabo odróżniałem kolory (w sumie nie miałem przy sobie wielu różnokolorowych przedmiotów, ale coś miałem). Miałem notes, na którym w tle był rysunek, w tych warunkach nie byłoby większej różnicy w widzeniu, czy ten rysunek jest kolorowy, czy czarno-biały. Latarnie były rozmieszczone podobnie, jakby to miały być zwykłe sodówki. Trochę dalej, na bocznych ulicach były zwykłe wysokoprężne sodówki. Po przyjrzeniu i przyzwyczajeniu oka do tych żółtych lamp, potem zwykłe sodówki dawały białawe światło.

Poniżej latarnie które widziałeś

autor zdjęcia: subs z FORUM SCC

żarówka rtęciowa

Wysłany: 23-12-2006, 11:13   

Niskoprężne lampy sodowe wynalazła firma Osram GmbH w latach 30tych. 20 wieku.

Odpowiedz do tematu