Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak obliczyć natęrzenie światła w luxach?
Autor Wiadomość
KaszeL

Wysłany: 26-10-2006, 19:51   Jak obliczyć natęrzenie światła w luxach?

Witam serdecznie.

Chciałbym się dowiedzieć, jak obliczyć jakie będzie natęrzenie światła w pomieszeniu. Dane które posiadam, to powierzchnia pomieszczenia i ilość lumenów jakie daje pojedyńcze źródło. Zakładam, ze mam np. pomieszenie o powierzchni 10m^2 i zródło, które daje 20000lm. Czy w takim razie natęrzenie światła w takim pomieszczeniu będzie wynosiło 2000lx? Czy tylko wydaje mi się, że to jest zbyt proste :)

[ Dodano: Wto Paź 31, 2006 3:07 am ]
Czyżby sprawa była aż tak skomplikowana, że nikt nie potrafi pomóc?

keicaml

Wysłany: 03-11-2006, 08:56   

Nie chciałem się wcześniej odzywać bo są tu więksi specjaliści ode mnie ale jak nikt nic nie pisze to pozwolę się wymądrzyć.
Mam niestety dla ciebie złą wiadomość z danych które posiadasz nie da się obliczyć bezpośrednio natężenia oświetlenia w pomieszczeniu. Potrzebujesz bowiem dla danej oprawy/żródła - rozsył światła. Czyli wiedzieć jak strumień światła jest "wysyłany w przestrzeń" znając chociaż w przybliżeniu typ oprawy można z ogólnego wzoru na sprawność oświetlenia w pomieszczeniu obliczyć przyblizone natężenie.
Acha jeszcze jedno natężenie światła spada wraz z kwadratem odległości od źródła dlatego oprócz powierzchni bardzo ważne jest aby znać odległość (w naszym przypadku wysokość) od źródła światła do obliczanej płaszczyzny. Jeżeli jesteś dlaej zainteresowany tematem daj znać przygotuję dla ciebie małe info jak to wszystko zrobić.

KaszeL

Wysłany: 04-11-2006, 16:07   

Witam serdecznie.

Oczywiście jestem dalej zainteresowany tematem. Odległość od źródła oczywiście znam. Problem będzie pewnie ze znalezieniem danych o rozsyle światła z oprawy.

keicaml

Wysłany: 06-11-2006, 09:28   

No dobrze to podaj jaki to typ oprawy jak nie znasz nazwy i producenta to chociaż określ ogólnie jaki to typ świetlówkowa z odbłyśnikiem czy kula mleczna czy rastrowa z jakim rastrem to skorzystamy ze starej metody sprawności. Postaram się przygotować mały opis tej metody tak na przyszłość ale nie wcześniej niż na czwartek bo obecnie zawalili mnie robotą. Pozdrawiam.

KaszeL

Wysłany: 07-11-2006, 03:54   

Witam ponownie.

Chciałbym zastosować takie lampy: http://allegro.pl/item138...alogenkowe.html Niestety niewiem o nich nic ponad to, co sprzedawca podał na aukcji. Ciekaw jestem, czy wystarczą modele 150W, czy potrzebne będą te 250W.

czarna152

Wysłany: 15-04-2009, 22:17   

KaszeL,
mam wielka prożbę
czy nie pomógł by mi Pan w obliczeniach musze zaprojektowac na zajęcia z bhp projekt oswietlenia 2 pomieszczeń a nie mam zielonego pojecia od czego zacząć. mam dane pomieszczenie klasy 6m na 5m i wys 5m stoliki 0,5m x 1 m
lampy na podłoge 2.8 m rozwieszone co 1.5 m
świetlówki liniowe 2x40w
temp. 3500 kelwina odległosć od żródłaświatła do blatu 2m
podać żródło świadła ile lux
ile lumenów i ile watt
:oops: :?: :?:

Odpowiedz do tematu