Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakie oświetlenie ?
Autor Wiadomość
rahimex

Wysłany: 05-10-2012, 22:01   Jakie oświetlenie ?

Witam, mam duży problem. Nie znam się całkowicie na oświetleniach, a muszę pilnie oświetlić przechowalnie dł. 25m(około) sz. 4m w. 3m.
Zastanawiam się ciągle nad oświeteniem LED'owym dokładniej chodzi mi o coś takiego http://allegro.pl/oprawa-...2669584583.html
zdało by to egzamin ? Ile bym musiał zastosować tych opraw żeby mieć wszystko ładnie oświetlone ? (co ile rozstawić te oświetlenie?)
Może jakieś inne propozycje ? Jestem zielony w oświetleniach a pilnie muszę to zrobić.
Czekam na odpowiedź.
Pozdrawiam.

brujah

Wysłany: 08-10-2012, 10:00   

Przy zastosowaniu 5 sztuk opraw świetlówkowych 2x58W tego typu (Codar RS 2x58W EVG) wychodzi 172lx czyli optymalnie dla pomieszczenia magazynowego. Żeby osiągnąć to samo natężenie przy zastosowaniu proponowanych opraw Ledowych potrzebował byś 13 sztuk (163lx). Wynika to z faktu że tzw. świetlówki Ledowe mają o ponad połowe mniejszy strumień świetlny (mniej światła wychodzi ze świetlówki ledowej niż ze zwykłej)
Przy zastosowaniu opraw świetlówkowych zużywasz 5x2x58W=580W
Przy zastosowaniu opraw ze świetlówkami ledowymi 13x2x20W=520W (oszczędność 60W czyli ok. 10% a nie 50% jak deklaruje sprzedawca)
Koszt zakupu oprawy świetlówkowej to około 100-150zł czyli ok.750zł
koszt zakupu proponowanej to 300zł czyli ok. 3900zł (czyli różnica 3150zł)
Szacunkowo - jeśli oprawy będą włączone 1500h rocznie (4h dziennie) przy koszcie 60gr/kWh oszczędzisz 54zł rocznie czyli inwestycja zwróci ci się już w 58 lat.

Swoją drogą ciekawy opis aukcji:
LED POBIERA TYLKO 20W TAKŻE ok.50% MNIEJ
PRZY TEJ SAMEJ SKUTECZNOŚCI ŚWIETLNEJ

Co właściwie się zgadza bo skuteczność świetlna to lm/W. Im mniej wat tym mniej lumenów czyli "słabsze światło" Faktycznie zamieniając 1:1 zaoszczędzisz 50% (20W do 58W) natomiast musisz mieć 2 więcej opraw.

Can

Wysłany: 08-10-2012, 10:23   

W aukcji jest oprawa o długości 120cm czyli raczej porównywać trzeba ze świetlówkami 36W a nie 58W. Prawdą jest , ze strumień źródeł LED jest mniejszy niż liniowych świetlówek tej samej długości. Jednak warto jeszcze uwzględnić fakt, że świetlówka emituje światło wokół całej rury i częśc tego światła jest pochłaniana (marnowana) przez oprawę. Ledy świecą tylko na dół (w aukcji piszą 140st) a więc porównywanie wprost strumieni LED i swietlówek nie jest wg. mnie własciwe.

Serme

Wysłany: 08-10-2012, 10:55   

To jest kolejna ściema firm produkujących LEDy. Nawet wielkie firmy jak OSRAM czy PHILIPS mówią wprost że świetlówki T8 do świetlówek LED mają się jak dzień do nocy, a tu pewnie jest jakaś chińszczyzna
Nie ma podanej czy parametry które są w aukcji odpowiadają 1 źródłowi czy dwóm (przypuszczam że te 1920 to jest jednak dla dwóch :) ) więc jakiekolwiek wyliczenia nie mają sensu bo w tym przypadku T8>>>LED

brujah

Wysłany: 08-10-2012, 11:55   

Can, W sumie racja że to nie ta długość ale raczej chodziło mi o porównanie rozwiązań a nie konkretnych zamienników. Co do sprawności to masz częściowo rację jednak w oprawach tego typu sprawność jest na poziomie 85%. Przy zastosowaniu "świetlówek" LED sprawność może być na poziomie 90% z uwagi na pryzmatyczny klosz. Rozsył też będzie trochę inny natomiast w dużym pomieszczeniu nie wpłynie to znacząco na wyniki.

Serme, Strumień jest raczej dla jednej "świetlówki". podobne strumienie mają inni "producenci". Wacha się na poziomie 90-100lm/W.

Can

Wysłany: 08-10-2012, 12:30   

brujah, załózmy więc te 85 procent sprawności czyli ze świetlówki 36W emitującej ok 3300lm dociera do powierzcni tyle światła jakby świetlówka dawała 2800lm. Trzeba jeszcze pamietać iz strumień ich mocno spada w początkowej fazie eksploatacji. Źródło liniowe LED o tej długości emituje ok 1800lm. Myślę, ze nie byłaby niezbĘdna aż tak duża nadwyżka opraw z Ledami w stosunku do świetlówkowych. Poza tym ciekawe może być fakt że rahimex potrzebuje oświetlić przechowalnię , ale jaką? Może chodzi o owoce południowe a tam chyba jest mocno obnizona temperatura czyli LEDy miałyby pewnie jeszcze wiekszą przewagę w stosunku do swietlówek, które wraz ze spadkiem temp. bardzo zmniejszają strumień. Mysle , że ilośc opraw trzebaby zwiększyc o ok. 30% i wtedy obliczenia mogłyby jednak uzasadnić uzycie LEDów :)

brujah

Wysłany: 08-10-2012, 13:50   

Can, strumień świetlówek spada do 90% po 15000h eksploatacji (Philips Master TL-D Super 80 58W/840 wg katalogu produktów). Spadek strumienia diod jest zależny od rodzaju diody i od temp złącza ale waha się mniej więcej w tych samych granicach (np. wg materiałów Politechniki Poznańskiej - http://lumen.iee.put.poznan.pl/)
Nie zrozum mnie źle ale domysły trzeba poprzeć obliczeniami. Nawet jeśli uważasz że potrzeba o 30% opraw więcej to i tak koszt zakupu jest niewspółmierny do ewentualnych korzyści.

Can

Wysłany: 09-10-2012, 17:53   

Jednoczesnie te 15000h to kres życia świetlówki a przy stateczniku konwencjonalnym będzie jeszcze krótszy. Co do domysłów popartych obliczeniami to oczywiscie zgadzam sie w zupełnosci dlategoteż uzyłem trybu przypuszczającego. Ale to tak dyskusja akademicka. Ja sam zastanawiam sie czy LEDy to lepsza alternatywa. Wszystko ma swoje plusy i minusy. A gdyby jeszcze dołozyc cykle przełączeń to może wreszcie Ledy by wygrały :wink:

brujah

Wysłany: 10-10-2012, 13:20   

Widzę, że na siłę chciałbyś żeby "świetlówki Ledowe" były lepszym rozwiązaniem od zwykłych świetlówek. W tym przypadku tak pewnie nigdy nie będzie. Inaczej sprawy się mają gdy zastosowanie tych zamienników zmienia znacznie sprawność i rozsył oprawy. Wtedy przy dobrej cenie świetlówki da się udowodnić zasadność ich zastosowania. drugą sprawą jest jakość tych "świetlówek" w dobrej cenie:)

Ledon_pl

Wysłany: 12-10-2012, 12:06   

No tak,to w sumie najważniejsza sprawa,czyli jaka jest jakość tych świetlówek w "dobrej cenie". Tutaj szukałbym głównie w sklepach internetowych,gdzie masz zdecydowanie największy wybór,a producenci faktycznie dobrzy i sprawdzeni.

Mezoko_com

Wysłany: 21-04-2013, 09:44   

Ja ze swojej strony proponowałbym oświetlenie LED,które jest teraz bardzo popularne,a przy tym ekonomiczne i szybko się zwraca. Szeroki wybór znajdziesz w naszym sklepie Mezoko.com

kali22

Wysłany: 18-04-2014, 12:52   

Oświetlenie LED to najlepsza opcja. Jest to najlepsze rozwiązanie. Tych energooszczędnych nie ma co ruszać - pobierają mega dużo prądu w czasie gdy się grzeją. Potem trochę mniej ale i tak o wiele lepiej niż żarówki LED. Ja na twoim miejscu wybrał bym ledowe oświetlenie

schab

Wysłany: 19-04-2014, 13:00   

kali22 napisał/a:
Tych energooszczędnych nie ma co ruszać - pobierają mega dużo prądu w czasie gdy się grzeją. Potem trochę mniej ale i tak o wiele lepiej niż żarówki LED.

Z przykrością chciałbym cię poinformować , że bezkrytycznie powtarzasz brednie rozpowszechniane w necie przez sprzedawców Ledów !
A w praktyce - żadna z badanych świetlówek kompaktowych ( żarówek energooszczędnych ) - ani przez chwilę nie pobiera mocy większej , niż nominalna !!!
Dokładnie na drugim biegunie jest większość żarówek Led . Niemal wszystkie pobierają moc większą od deklarowanej . Czasami są to różnice kilku procent , ale standardem jest różnica kilkanaście - dwadzieścia kilka procent .
Tylko raz miałem do czynienia z przypadkiem , kiedy żarówka Led o deklarowanej mocy 4,5W faktycznie miała 4,1 W.

Marcin górski

Wysłany: 21-04-2014, 13:30   

Z moich informacji: owszem, świetlówki pobierają nieco więcej prądu. Tak przez 30 milisekund. To jest całkowicie nieistotna wartość. Natomiast zgadzam się z kolegą schabem że producenci (a w zasadzie dystrybutorzy) chińskich LEDów kantują na parametrach aż miło.

o`rly?

Wysłany: 22-04-2014, 08:18   

i UIKOiK woli ścigać Polskich producentów niż dystrybutorów chińszczyzny bo ci drudzy raz są raz ich nie ma, albo zmieniają adres z 7 na 9 i już całość postępowania od nowa, a Polski producent jest zawsze na miejscu, jest co mu zarekwirować. I dlatego tak sobie pozwalają

Odpowiedz do tematu