Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Oświetlenie gastronomiczne
Autor Wiadomość
żarówka rtęciowa

Wysłany: 06-02-2006, 21:32   Oświetlenie gastronomiczne

Witam

W oświetleniu gastronomicznym wykorzystuje się często żarowe źródła światła ze wzgledu na odpowiednią temperatuję barwową, wadą tego rodzaju oświetlenia jest duże zużycie prądu i niska trwałość żarówek.

Mam takie pytanie:
-jakie z wymienionych niżej źródeł światła nadają się do oświetlenia gastronomicznego?

Oto następujące źródła światła:
Philips Master TLD 58W/930
Philips Master TLD 58W/827
Philips Master TLD 18W/930
Philips Master TLD 18W/827

Osram Dulux D 26W/830 G24
Osram Dulux D 26W/827 G24

Philips CDM-TC 70W/830 G12
Philips CDM-ET 70W/830 E27
Osram HCI-EP 70W/WDL E27

andrzejlisek

Wysłany: 06-02-2006, 23:54   

Domyślam się, że mówimy o sali, w której jedzą klienci.

Teoretyczne wydaje mi się, że do tego nadają cię wszystkie świetlówki dobrej jakości (trójpasmowe, lepiej pięciopasmowe) o wysokim CRI, czyli np:
Philips Master TLD 58W/930
Philips Master TLD 18W/930

Z praktyki powiem tak:

W Castoramie oglądałem świetlówkę liniową 827 firmy Osram lub Philips (nie pamiętam której, był właściwie tylko jeden producent świetlówki liniowej 827), włożyłem do próbnika razem z żarówką i okazało się, że odcień świetlówki przechodzi w kierunku różowofioletowego, tak też jest z większością (według mnie) świetlówek energooszczędnych, o czym już pisałem na tym forum. Nie wiem, czy ten efekt występuje z lampami metalohalogenkowymi 830, nie miałem okazji bezpośredniego porównania tej lampy z żarówką. Świetlówek 830 w Castoramie nie sprzedają.

Jak byłem w Jaromierzu (Czechy), posiłki jedliśmy w stołówce oświetlonej świetlówkami 830 (nie pamiętam producenta, kod barwy odczytałem ze świetlówki). Nie miałem zastrzeżeń co do barwy światła, jedzenie wyglądało apetycznie. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że niektóre świetlówki ciepłobiałe przechodzą w odcień fioletowy.

Podsumowując:

Wydaje mi się, że najlepiej wybrać świetlówki 930. Pozostałe lampy adzę wybrać w przypadku, gdy nie ma żarówek w pobliżu, wtedy nikt nie zauważy, że świetlówka daje "odkształcone" światło i każdy będzie myślał, że świeci jak żarówka.

Jeżeli chodzi o świetlówki 827 Philipsa, to nie wiem, jak sprawa wygląda z liniowymi, ale świetlówki kompaktowe zintegrowane robi nienajlepsze - światło jest bardziej fioletowe, nawet nie potrzeba żarówek (jako punkt odniesienia), żeby to stwierdzić, szczególnie to widać na białych powierzchniach (kartka papieru, biały obrus, talerze), co po dłuższym czasie przebywania może powodować że w skrajnym przypadku klient wyjdzie i więcej nie przyjdzie. Z kolei Osram robi raczej dobre świetlówki (przynajmniej te, które widziałem).

Nie ukrywam, że najlepiej przygotować różnorodne jedzenie na stół w zaciemnionym pomieszczeniu oświetlić ten stół świetlówką ciepłobiałą i ocenić, czy jedzenie wygląda apetycznie.

żarówka rtęciowa

Wysłany: 07-02-2006, 17:54   

Można również połączyć dwie świetlówki w celu uzyskania lepszego światła, na przykład można połączyć świetlówki 827 i 930 w celu uzyskania światła bardziej przypominającego światło żarówki.

qbott

Wysłany: 09-10-2009, 13:19   

Pierwsza sprawa: świetlówki 827 firmy Osram rzeczywiście różnią się od tych Philipsa. Philipsy są różowawe, ale Osramy żółtawe. W świetle Philipsa kartka będzie różowawa, ale w świetle Osrama - żółta, wcale nie biała. Dlatego z mojego punktu widzenia jednak Philipsa są estetyczniejsze. Oczywiście tu każdy ma swoje zdanie.
Druga sprawa: ze świetlówkami 930 byłbym ostrożny. Mają one o niemal 40 % niższy strumień świetlny i zastosowanie ich zamiast świetlówek 830 może bardzo 'zciemnić' nasze pomieszczenie, jeśli nie posiadamy dużo opraw. Generalnie jednak stosowanie świetlówek pięciopasmowych jest godne pochwały, ale należy o tym pomyśleć już w momencie instalowania opraw, by nadrobić braki w natężeniu oświetlenia.
Oczywiście nie w każdym lokalu musi być bardzo jasno, więc być może caly ten problem nie wystąpi.
Łączenie świetlówek też jest dobrym pomysłem. Najlepiej jednak realizować to przy pomocy opraw z mocno mlecznymi kloszami, bo inaczej może powstać kakofonia barwowa, a oświetlenie powinno mieć jednolitą barwę. Choć tutaj znowu rzecz zależy od gustu, bo nie każdemu mixy barwowe przeszkadzają.

Eccelent

Wysłany: 16-06-2010, 10:22   

Wg mnie żarówki Philipsa dają lepsze światło i nie do końca zgodze się z tym,że świecą na różowawo. Do sali gdzie jedzą klienci zamontowałbym Philips Master TLD 58W/930, mocniejsze od 18w bo te mogłyby okazać się zbyt ciemne.

Odpowiedz do tematu