Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
oświetlenie sali sportowej-jakie światła
Autor Wiadomość
żarówka rtęciowa

Wysłany: 14-11-2005, 14:50   oświetlenie sali sportowej-jakie światła

Witam
Chciałbym się dowiedzieć jakie wysokoprężne lampy wyładowcze nadają się do oświetlania sal sportowych i jakie się najczęściej stosuje oprócz rtęciówek i żarowek dużej mocy

Lampa metalohalogenkowa o świetle chłodnobiałym mają wysoki wskaźnik oddawania barw (Ra>90), a lampy metalohalogenkowe o świetle ciepłobiałym mają nieco mniejszy współczynnik oddawania barw (Ra>80), ale mają większą skuteczność świetlną, niestety są droższe i trudniej dostępne od lamp metalohalogenkowych o świetle chłodnobiałym.

Propozycje źródeł światła
1 bezpośrednie zamienniki wysokoprężnych lamp sodowych
Philips Mastercolour City CDM-TT 150W E40 3000K
Osram HCI-TT® 150W E40 4000K
2 lampy metalohalogenkowe kwarcowe
Radium HRI-E® 150W/NDL COATED E27 4000K
Osram HQI-E® 150W/WDL CLEAR E27 FS1 3000K
Osram HQI-E® 150W/NDL CLEAR E27 FS1 3000K
3 lampy metalohalogenkowe ceramiczne
Osram HCI-E/P® 150W/WDL COATED E27 FS1 3000K
Osram HCI-E/P® 150W/NDL COATED E27 FS1 4000K

Dodam jeszcze że istnieją zamienniki podanych źrodeł światła produkcji GE, Venture Lighting, Sylvania.

Mam takie pytania:
-która lampa metalohalogenkowa lepsza 3000K, czy 4000K?
-czy można stosować lampy sodowe o podwyższonym oddawaniu barw Philips SON Comfort Pro i czy są stosowane?
-czy dobre są bezpośrednie zamienniki wysokoprężnych lamp sodowych?

keicaml

Wysłany: 16-11-2005, 16:34   

Zdecydowanie polecałbym 3000K jeżeli stosowałbym źródła 150W. Raczej nie zamnienniki po prostu źródła metalohalogenkowe.
Moje pytanie do tematu - Dlaczego źródła 150W. Może lepsze byłyby 250W większa efektywność.
Do sal niskich (poniżej 12 m) polecam oprawy świetlówkowe do sal sportowych na 3 świetlówki 58W (AgaLight oraz super oprawa sprawdzona w wielu salach THORN - Sporting)
Koszty te same natomiast wydłużony ponad dwu i półkrotnie okres pomiędzy wymianą źródeł i minimalne koszty wymienianych źródeł.

andrzejlisek

Wysłany: 18-11-2005, 15:39   

Osobiście powiem, że najczęściej w salach sportowych są lampy metalohalogenkowe, tak na oko prędzej 4000K, 3000K to barwa niewiele chłodniejsza od żarowej, a w salach, jakie widziałem jest światło zdecydowanie bielsze od żarowego.

Sporadycznie widziałem oświetlanie sali sportowej lampami sodowymi. Nie wiem po barwie światła, jakie są, ale są o barwie żółtopomarańczowej.

żarówka rtęciowa

Wysłany: 19-11-2005, 22:54   

Dodam jeszcze ze to było uzupełnienie oświetlenia podstawowego.
Lampa Philips CDM-TT ma większą skuteczność świetlną od lampy metalohalogenkowej 4000K.

keicaml

Wysłany: 22-11-2005, 09:27   

To że coś się stosuje częściej (barwa zimna) nie znaczy że jest lepsze w biurach też przeważają zimne świetlówki na które wszyscy narzekają (70% ludzi określa ciepłą barwę światła jako przyjemniejszą w odbiorze wg badfań prowadzonych w stanach i europie wątpię żeby polacy mieli inny gust) ale jednocześnie wszyscy je stosują (projektanci i wykonawcy). Widać tu brak wyczucia barwy. Dla przykładu podam że we włoszech i we Francji (widizałem to na własne oczy) bardzo często stosowane jest mieszanie źródeł sodowych i metalohalogenkowych na salach sportowych dla otrzymania cieplejszej barwy światła.
Nie mówimy oczywiście o salach w których z góry jest założona transmisja telewizyjna Telewizja wymaga barwy zimnej ze względu na kalibracje kamer do temperatury ok 5000 K mam na myśli małe i średnie sale sportowe. Dla tych sal uważam też że cały czas najlepszy wybór to świetlówki.

- wysoka sprawność
- długa żywotność
- minimalne koszty wymiany źródła
- możliwość ściemniania np w połączeniu z czujnikiem światła dziennego
- natychmiastowy zapłon po zaniku napięcia (bezpieczeństwo)
- prosta instalacja oświetlenia awaryjnego i bezpieczeństwa
Same plusy.

O ile mi wiadomo cały czas jeszcze źródła o mocy 250 i 400 W są wydajniejsze od źródeł o mniejszej mocy (oczywiście zależy jakie wersje porównujemy)
CDM-TT 150W - 13500lm = 90 lm/W
HPI PLUS 250W BUS - 25000 lm = 100lm/W
HPI PLUS 400W BUS - 42500 lm = 106,25 lm/W
OSRAM
HQIE 400W NMT - 43000 lm = 107,5 lm/W

Oczywiście w przypadku źródła osrama spadek strumienia w trakcie życia źródła jest większy niżdla źródeł TT ale sprawność początkowa cały czas jest jeszcze lepsza.

andrzejlisek

Wysłany: 16-09-2006, 13:07   

keicaml napisał/a:
Nie mówimy oczywiście o salach w których z góry jest założona transmisja telewizyjna Telewizja wymaga barwy zimnej ze względu na kalibracje kamer do temperatury ok 5000 K mam na myśli małe i średnie sale sportowe. Dla tych sal uważam też że cały czas najlepszy wybór to świetlówki.

Po co specjalnie dostosowywać oświetlenie na potrzeby telewizji? Wydaje mi się, że każdą, a szczególnie profesjonalną kamerę można skalibrować na dowolną temperaturę barwową oświetlenia.

keicaml

Wysłany: 19-09-2006, 12:02   

Oczywiście że można jeżeli tylko komuś uda się przekonać panów z telewizji do tego aby to zrobili. Nie jest to proste przeważnie to oni dyktują warunki i albo się do nich dostosuje albo nie będa kręcić.
Poza tym wszystkie zalecenia zarówno komitetu olimpijskiego jak i poszczególnych dyscyplin w swoich zaleceniach podają barwę 5000K jako zalecaną.
Proszę również zauważyć że do takiej barwy przygotowywane są wszystkie materiały reklamowe firm sponsorujących. Przy zmianie barwy światła i dostosowania kalibracji kamery do tej barwy wszystkie kolory stosowane w tych materiałach byłyby niezgodne z ich naturalną barwą.

żarówka rtęciowa

Wysłany: 19-09-2006, 13:11   

Tylko, że tego rodzaju metalohalogenkowe źródła światła z palnikiem kwarcowym mają mniejszą skuteczność świetlną nie przekraczającą 80lm/W, a z metalohalogenkami o temp. barwowej 5200K z palnikiem ceramicznym to się nigdy nie spotkałem. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem są świetlówki trójpasmowe o barwie 850 lub 860, które mają skuteczność świetlną dochodzącą do 93 lm/W.

A co sądzicie o świetlówkach T5.

keicaml

Wysłany: 20-09-2006, 16:52   

Co do lamp metalohalogenkowych to się trochę z poprzednikiem nie zgodzę trochę bo będzie tu mowa o źródłach do hal sportowych czyli większej mocy a tutaj mamy np. Philips MHN-LA o mocach 1000 i 2000W, CT =5600K, i sprawnością powyżej 90 lm/W. Co do mniejszych mocy to faktycznie jest problem.
W pełni się zgadzam co do opinii dotyczącej świetlówek w małych salach do 10-12 m wysokości z dobrymi oprawami przystosowanymi do hal sportowych jest to najtańsze w utrzymaniu rozwiązanie (przy założeniu że liczone by były zarówno koszty energii jak i koszty konserwacji - wymiany źródeł) Jeżeli chodzi o T5 to mam do nich mieszane uczucia szczególnie gdzyweźmiemy pod uwagę czasem zbyt małą a czasem zbyt dużą wentylację w naszych salach gimanstycznych może się wtedy okazać że strumień świetlny uzyskiwany ze świetlówki T5 które sa na temperaturę pracy bardzo wrażliwe) będzie o wile mniejszy niż zakładany i ogólnie mówiąc projekt może nie być dobry pod względem energetycznym.

żarówka rtęciowa

Wysłany: 20-09-2006, 18:48   

Zgadza się.

Lampy metalohalogenkowe o mocy powyżej 450W rzadko stosuje się w oświetleniu wszelkich wnętrz, w tym sal sportowych.

LEDoneLED

Wysłany: 30-03-2013, 18:50   

może coś takiego ?http://ledoneled.pl/pl/45-oprawy-przemyslowe-high-bay-led-

Serme

Wysłany: 02-04-2013, 08:26   

Póki co LED przegrywa z lampą metalohalogenkową więc nie polecam LED. Kolejny spam handlowczyny

żarówka rtęciowa

Wysłany: 05-04-2013, 12:40   

Diody LED mogą się nadawać, ale raczej jako oświetlenie pomocnicze.

LiCob

Wysłany: 01-04-2014, 14:18   

Byłem ostatnio w sali sportowej w szkole na ulicy Poznańskiej w Bydgoszczy. Szkoła miała kapitalny remont ostatnio. Wymieniono również oświetlenie na sali gimnastycznej. Zaciekawiło mnie to oświetlenie więc się dopytałem co to takiego. Lampy miały regulowaną jasność świecenia. Mleczne bańki w typowych oprawach okratowanych jak na sale.l Dowiedziałem się od trenera, że sa to żarówki Indukcyjne o nazwie LEDko z systemem sterowania. Nie znam mocy ale świeciły bardzo mocno. 6 sztuk oświetlały całą salę. W przerwach światło zostawało przyciemniane a mimo to nadal było jasno. Dopytałem się kto produkuje te lampy, znalazłęmw internecie i dowiedziałem się, że są one bardzo trwałe i energooszczędne. Jednak na kolana powaliła mnie ta płynna regulacja. Jak doczytałem można je wyłączać dowolną ilość razy i nie wpływa to na ich żywotność, a do tego załączają się od razu nie musza się rozgrzewać jak metalohalogenki czy inne podobne światła. Nie znam dokąłdnie modelu opraw i tego systemu sterowania, ale jak wpiszeciee w google " leding hale sportowe " znajdzie tam informacje o tym.
Myślę ze to dosyć ciekawa opcja na oświetlenie sal sportowych. Ktoś z was widział jeszcze coś podobnego gdzieś?

schab

Wysłany: 01-04-2014, 15:21   

LiCob napisał/a:
Byłem ostatnio w sali sportowej w szkole na ulicy Poznańskiej w Bydgoszczy. Szkoła miała kapitalny remont ostatnio. Wymieniono również oświetlenie na sali gimnastycznej. Zaciekawiło mnie to oświetlenie więc się dopytałem co to takiego. Lampy miały regulowaną jasność świecenia. Mleczne bańki w typowych oprawach okratowanych jak na sale.l Dowiedziałem się od trenera, że sa to żarówki Indukcyjne o nazwie LEDko z systemem sterowania. Nie znam mocy ale świeciły bardzo mocno. 6 sztuk oświetlały całą salę. W przerwach światło zostawało przyciemniane a mimo to nadal było jasno. Dopytałem się kto produkuje te lampy, znalazłęmw internecie i dowiedziałem się, że są one bardzo trwałe i energooszczędne. Jednak na kolana powaliła mnie ta płynna regulacja. Jak doczytałem można je wyłączać dowolną ilość razy i nie wpływa to na ich żywotność, a do tego załączają się od razu nie musza się rozgrzewać jak metalohalogenki czy inne podobne światła. Nie znam dokąłdnie modelu opraw i tego systemu sterowania, ale jak wpiszeciee w google " leding hale sportowe " znajdzie tam informacje o tym.
Myślę ze to dosyć ciekawa opcja na oświetlenie sal sportowych. Ktoś z was widział jeszcze coś podobnego gdzieś?

To ja - wieczny sceptyk ...
Po pierwsze - nie wiem co świeci w opisywanej sali gimnastycznej i jakiej jest mocy , ale przy 6 oprawach - choćby miały po 400W każda - to i tak nie byłoby za jasno ...
Rozumiem ochy i achy , ale poza olbrzymią trwałością ( przewyższającą ledy ) , szybkim startem i możliwością regulacji - więcej plusów w lampach indukcyjnych nie ma .
Nie wygrywają skutecznością z metalohalogenkami , bo osiągają 80 lm /W , a więc porównując koszt eksploatacji opraw na te dwa źródła - tu nic nie da się zyskać. Występują w mocach 70, 100 , i 150W ( Osram i Philips ) , a więc szału nie ma - jak chodzi o ilość światła . Stąd czasami oprawy na dwa źródła.
Koszty konserwacji tylko w jednym przypadku byłyby korzystne dla źródeł indukcyjnych : przy usytuowaniu opraw nad niecką basenu , kiedy do wymiany źródeł trzeba by opróżnić basen z wody. Ale w zdecydowanej większości - oprawy instaluje się poza obrysem niecki , albo umożliwia dostęp od góry ...
Natomiast koszt zakupu samego źródła jest na tyle wysoki ( 730 zł netto - bez względu na moc ) , że za tą cenę można kupić kompletne naświetlacze metalohalogenkowe 400W dobrych producentów . A trzeba pamiętać , że oprawy do źródeł indukcyjnych ( jako produkt niszowy ) kosztują również słono ( ~1 500 ) . Że nie wspomnę o systemach sterujących ...
Tak czy inaczej - należy traktować rozwiązania oparte o źródła indukcyjne - jako ciekawostkę przyrodniczą . :mrgreen:
Trzeba mieć po prostu świadomość , że większość inwestorów , wydających SWOJE ( ! ) pieniądze - potrafi doskonale rozważyć wszelkie za- i -przeciw i dokonać wyboru uzasadnionego ekonomicznie ! Dlatego nie przebiły się niskoprężne lampy sodowe ( osiągajace 200 lm/W ) , z trudem przebijają się oprawy na świetlówki T5 - pomimo obecności tej technologii od 20 lat na rynku . I póki co - tak samo wygląda sprawa zastosowań źródeł LED do oświetlenia zewnętrznego - drogowego. A jeśli nawet pojawiają się - to ZAWSZE jako inwestycje publiczne , najczęściej ze wsparciem dotacji unijnych , czy też innych ( np. program SOWA - NFOŚiGW)

Odpowiedz do tematu