Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Żarówki z trzonkiem B22
Autor Wiadomość
żarówka rtęciowa

Wysłany: 15-07-2007, 10:51   Żarówki z trzonkiem B22

Witam.

Obecnie oprócz standardowych żarówek z trzonkiem E27 produkowane są żarówki z trzonkiem B22. Czy ktoś z was widział, albo słyszał o takich żarówkach.

Bartek
[Usunięty]

Wysłany: 16-07-2007, 13:33   

A co to za trzonek? Czy taki jak się w żarówkach samochodowych do kierunkowskazów stosuje

żarówka rtęciowa

Wysłany: 16-07-2007, 15:29   

Bartek napisał/a:
A co to za trzonek? Czy taki jak się w żarówkach samochodowych do kierunkowskazów stosuje

Jest to podobny trzonek, tyle że większy.

lighting

Wysłany: 03-04-2008, 19:59   

B22 to standardowy trzonek brytyjski, podobnie jak B15 - polskie odpowiedniki E27 i E14

Makar42

Wysłany: 20-02-2009, 21:47   

Śmiem wątpić w poprawność powyższej odpowiedzi. Trzonek B (liczba obok litery to średnica w mm), tzw. bagnetowy, to gładki cylinderek z dwoma kołkami bocznymi. W żarówkach o niskim napięciu (np. samochodowych), napięcie podawane jest na centralnie położony styk , a cylinderek połączony jest z masą. W żarówkach na 230V, cylinderek nie jest pod napięciem, a na szczycie trzonka są 2 styki napięciowe.
Natomiast trzonki E(Edisona) to tradycyjne trzonki gwintowane - liczba obok litery to średnica w mm.
Mam do upłynnienia większą ilość żarówek B22, 60W i 100W

klient12

Wysłany: 24-08-2009, 09:39   

żarówki z trzonkiem B22 mozna kupić w kilu hurtowniach elektrycznych (tych może bardzie profesjonalnych np. TIM, Onninen) a produkuje takie katowicki HELIOS - podobno robią różne nietypowe żarówki i lampy a ostatnio na ich stronce widziałem ciekawą rzecz - świetlówkę która ma wymienne elementy i jak ci się wypali to nie wyrzucasz i kupujesz nową ale wymieniasz tylko ten element który świeci czyli np rurki czy spiralę - sam takie ostatnio kupiłem i sprawują się OK.

Whites86

Wysłany: 24-08-2009, 11:35   

klient12 napisał/a:
żarówki z trzonkiem B22 mozna kupić w kilu hurtowniach elektrycznych (tych może bardzie profesjonalnych np. TIM, Onninen) a produkuje takie katowicki HELIOS - podobno robią różne nietypowe żarówki i lampy a ostatnio na ich stronce widziałem ciekawą rzecz - świetlówkę która ma wymienne elementy i jak ci się wypali to nie wyrzucasz i kupujesz nową ale wymieniasz tylko ten element który świeci czyli np rurki czy spiralę - sam takie ostatnio kupiłem i sprawują się OK.

slyszalem o nich ale nigdzie nie moge takich dostac...

gory

Wysłany: 27-08-2009, 07:59   

www.zdroweoswietlenie.pl coś mi się wydaje że tam są świeltówki bagnetowe :)

samtwo

Wysłany: 02-09-2009, 07:09   

Z tego co pamietam jest to B22 to jest standard mocowania zrodel swiatla w USA i krajach gdzie obowiazuje calowo-milowy system miar. Mozna kupic wiele roznych zrodel swiatla w tym standardzie - od zarowek, przez swietlowki na LED konczac.

ZAROWA5

Wysłany: 02-10-2009, 14:00   

tak jak pisze klient12 produkuje takie żarówki katowicki Helios, a chyba dostepne są w większych hurtowniach elektrycznych typu Onninen, TIM, Elhurt itp - moim zdaniem nie ma większego problemu z ich znalezieniem
sam kiedyś kupowałem je właśnie w hurtowni TIM i była to polska żarówka produkcji Helios, tylko że ściągali je na zamówienie z fabryki ale trwało to zaledwie jeden dzień więc spoko

lumen

Wysłany: 26-01-2010, 14:42   

źródła światła na trzonku B22 są używane głównie w przemyśle a w instalacjach mieszkaniowych raczej się nie spotyka a z tego co wiem to właśnie polska fabryka Helios produkuje takie żarówki. Podejżewam że są dostępne w każdej dobrej hurtowni elektrycznej.

Whites86

Wysłany: 26-01-2010, 20:56   

lumen napisał/a:
źródła światła na trzonku B22 są używane głównie w przemyśle a w instalacjach mieszkaniowych raczej się nie spotyka a z tego co wiem to właśnie polska fabryka Helios produkuje takie żarówki. Podejżewam że są dostępne w każdej dobrej hurtowni elektrycznej.

trzonek B22 używany jest masowo w anglii w wszelkiego typu oprawach domowych i nie tylko, sam mam pare takich opraw, żarówki do nich mozna bez problemu zdobyc w Heliosie

Odpowiedz do tematu