Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Spadki napięcia
Autor Wiadomość
qba

Wysłany: 30-01-2007, 16:47   Spadki napięcia

Pewnego dnia część lamp u mnie w domu po zapaleniu świeciła bardzo słabo, ciemniej od 15 watowej żarówki(a były to 60tki i 75tki), ale nie mrugały. a niektóre wogóle nie chciały się zaświecić. Było to chyba w 1986 lub 7 roku. Pamiętam, że miało to miejsce kilkakrotnie w tamtym okresie, a potem już nigdy się z tym nie spotkałem. Czy ktoś spotkał się z podobnym zjawiskiem?

lampa wls
[Usunięty]

Wysłany: 25-03-2007, 20:29   

bardzo ciekawe zjawisko,ale nie spotkałem się z czymś takim :shock:

żarówka rtęciowa

Wysłany: 25-03-2007, 21:01   

Ja również spotkałem się z tym zjawiskiem kilka lat temu.

Bartek
[Usunięty]

Wysłany: 26-03-2007, 20:37   

Cytat:
Pewnego dnia część lamp u mnie w domu po zapaleniu świeciła bardzo słabo, ciemniej od 15 watowej żarówki(a były to 60tki i 75tki), ale nie mrugały. a niektóre wogóle nie chciały się zaświecić. Było to chyba w 1986 lub 7 roku. Pamiętam, że miało to miejsce kilkakrotnie w tamtym okresie, a potem już nigdy się z tym nie spotkałem. Czy ktoś spotkał się z podobnym zjawiskiem?

Ja też się z tym spotkałem. Przyczyną tego zjawiska jest zwarcie miedzy dwoma z trzech faz sieci elektroenergetycznej. Wówczas napiecie spada do 120coś Volt

swietlik

Wysłany: 01-04-2007, 16:33   

Cytat:
Przyczyną tego zjawiska jest zwarcie miedzy dwoma z trzech faz sieci elektroenergetycznej. Wówczas napiecie spada do 120coś Volt

Jak masz zwarcie to zadziała zabezpieczenie i nie ma napięcia wogóle.
Czy to zjawisko trwało długo??
Być może wywaliło topiki na jednej fazie po stronie SN na trafostacji. Wtedy nie ma symetrii w sieci. Wówczas napięcie indukuje się z sąsiednich faz na odciętej fazie.

qba

Wysłany: 02-04-2007, 19:33   

W tamtych czasach miałem w domu instalację jednofazową. Zjawisko to trwało gdzieś koło godziny.

Bartek
[Usunięty]

Wysłany: 02-04-2007, 19:46   

Cytat:
Cytat:
Przyczyną tego zjawiska jest zwarcie miedzy dwoma z trzech faz sieci elektroenergetycznej. Wówczas napiecie spada do 120coś Volt

Jak masz zwarcie to zadziała zabezpieczenie i nie ma napięcia wogóle.
Czy to zjawisko trwało długo??
Być może wywaliło topiki na jednej fazie po stronie SN na trafostacji. Wtedy nie ma symetrii w sieci. Wówczas napięcie indukuje się z sąsiednich faz na odciętej fazie.

Dobra, ale to się działo na dwóch fazach naraz.Na trzeciej było 220V. Tata mi mówił, że
przyczyną tego jest zwarcie między dwoma fazami i tej wersji będę się trzymał.

P.S to się działo przez około godzinę

KaszeL

Wysłany: 03-04-2007, 01:01   

Bartek napisał/a:
Dobra, ale to się działo na dwóch fazach naraz.Na trzeciej było 220V. Tata mi mówił, że
przyczyną tego jest zwarcie między dwoma fazami i tej wersji będę się trzymał.

P.S to się działo przez około godzinę

Na prawdę uważasz, że tak destrukcyjne zajwisko jak zwarcie między-fazowe może się utrzymać przez godzinę? Najwolniejsze wyłączniki rozłączają ten stan o ile dobrze pamiętam w 0.3ms. To o czym mówisz jest najprawdopodobniej spowodowane uszkodzeniem transformatora w stacji SN/NN.

OURW2250

Wysłany: 03-04-2007, 09:15   

Cytat:
Dobra, ale to się działo na dwóch fazach naraz.Na trzeciej było 220V.

No właśnie podobnie dzieje się np. przy odłączeniu jednej fazy po stronie pierwotnej transformatora. Po stronie wtórnej na jednej fazie jest napięcie mniej więcej znamionowe (tzn. takie jak przed awarią) a na durgiej i trzeciej obniżone o połowę (zależy od obciążenia).

LWala

Wysłany: 03-04-2007, 13:55   

witam. ja bym poradził zwrócić uwagę na puszki lub skrzynki zasilające - jeśli oprawy są grupowane i zasilana z 3 faz to moze zaistniec sytuacja, że w jednej puszce (skrzynce) wypnie sie przewod N, następuje wtedy rpzesuniecie punktu zerowego pracy - a co za tym idzie pojawia sie niesymetria napiec - oczywiscie, jaesli obciazenia na poszczegolnych fazach nie sa sobie rowne.

Aczkolwiek w przypadku instalacji jednofazowej - przypadek taki powodowałby calkiem inne skutki.

Bartek
[Usunięty]

Wysłany: 04-04-2007, 13:32   

U mnie taki numer (słabe światło) robił kiedyś główny bezpiecznik. Trzeba go było wyłączyc i załączyć ponownie

Odpowiedz do tematu