Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Żarówki 300 i 500W 230V E40
Autor Wiadomość
żarówka rtęciowa

Wysłany: 16-03-2006, 10:34   Żarówki 300 i 500W 230V E40

Witam

Jeszcze ok. 10 lat temu stosowano dużo żarówek z gwintem tzw. "goliat" E40 ze względu na niską cenę takiego żródła światła, żarówki te często stosowano do
oświetlania sal sportowych i innych dużych obiektów. Żarowki te produkowane są nadal przez Polamp Warszawa oraz Helios Katowice.

Mam takie pytania:
czy jeszcze się używa takich żarówek i na jaką skalę?

neon44

Wysłany: 16-03-2006, 11:39   

W kwestii stosowania żarówek dużej mocy wiele się zmieniło. Teraz wszelkie hale sportowe są oświetlane lampami halogenowymi lub metalohalogenkowymi. Nikt nie stosuje już żarówek chyba, że gdzieś na polskiej wsi na ścianie wschodniej kraju. Jednak coraz częściej nawet tam stosuje się oświetlenie halogenowe a w co biedniejszych placówkach lampy rtęciowo-żarowe. W tej kwestii szykuje się w przyszłości również rewolucja ponieważ od niedawna są dostępne świetlówki energooszczędne będące zamiennikami żarówek dużej mocy. Na razie przeszkodą w ich stosowaniu jest stosunkowo wysoka cena. Ich rozmiar nie jest już przeszkodą gdyż produkowane są świetlówki tkzw "spiralki".

Wracając do sedna sprawy w dużych miastach żarówek się już nie stosuje ani do oświetlenia hal ani obiektów. Żarówki można spotkać jeszcze w małych miasteczkach i salach gimnastycznych szkół na wsiach ale i tu widoczny jest postęp cywilizacyjny (coraz więcej halogenów). Żarówki stosuje się jeszcze często na kolei, małe dworce kolejowe. Żarówki stosuje się w oprawach "kwadratówkach", ORZ 7/1, OURW250, OURW2250. Żarówki w oprawach ORZ 7/1 można też spotkać sporadycznie na przejazdach kolejowych ale PKP coraz częściej stosuje zamiast żarówek i lamp rtęciowych lampy sodowe z mieszaniną Penninga (tkzw zamienniki rtęciówek) w oprawach ORZ 7/1. Na coraz większej liczbie przejazdów kolejowych stosuje się oprawy OUS 250 firmy Elgo

Pozdrawiam

żarówka rtęciowa

Wysłany: 05-04-2006, 20:27   

Żarówki i halogeny mają jedną najważniejszą zaletę zapalają się natychmiast po włączeniu prądu. :D

Mam takie pytanie:
Czy można zastosować żarowkę 300W E40 w domowym żyrandolu zamiast 5 żarówek o mocy 60W :?:

qba

Wysłany: 25-03-2007, 18:10   

Widziałem Żarówkę 300 lub 500w wkręconą do Strady OUS400, na pewno OUS a nie OUR, bo gdy ją założyli świeciła tam sodówka tubularna. Po jej przepaleniu wkręcono rtęciówke, a potem żarówkę. Na jednej wsi na słupie z liniami widziałem OUR 700 bez klosza z wkręconą 500tką. Wisiała dosyć nisko i oświetlała boczną uliczkę tej wsi. (na tych ważniejszych świeciły LEDY z eliptycznymi, białymi sodówkami). Była to jedyna tego typu oprawa w tej miejscowości.
żarówka rtęciowa napisał/a:
Czy można zastosować żarowkę 300W E40 w domowym żyrandolu zamiast 5 żarówek o mocy 60W

Spotkałem się z wkręcaniem Żarówki E-27 o mocy 200w do pojedyńczej lampy wiszącej. W przedpokoju u mojego kolegi wisiała pojedyńcza lampa i któregoś razu chyba jego ojciec wkręcił tam 200tkę. Świeciła jakiś czas, aż zrobiło się zwarcie i z kabla spadła cała oprawka wraz z kloszem. na suficie pozostał sam kabel i zabawnie to wyglądało.

mirek

Wysłany: 25-03-2007, 19:14   

qba napisał/a:
gdy ją założyli świeciła tam sodówka tubularna. Po jej przepaleniu wkręcono rtęciówke, a potem żarówkę.

Grunt to postęp.

Ja pamiętam, że przed modernizacją oświetlenia w mojej okolicy była sprawna trumienka 125W ze zwykłą żarówką. Wtedy mnie to fascynowało.
Obecnie znam jedno miejsce, gdzie w trumience jest żarówka.

żarówka rtęciowa napisał/a:
Czy można zastosować żarowkę 300W E40 w domowym żyrandolu zamiast 5 żarówek o mocy 60W

Standardowa żarówka 60W przezroczysta Philipsa ma 710 lm. Pięć takich żarówek to 3550 lm. Żarówka 300W E40 Polamp'u ma 4010lm. Wtedy będzie jaśniej 8)

Odpowiedz do tematu