Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Żarówki niskonapięciowe E27
Autor Wiadomość
żarówka rtęciowa

Wysłany: 25-12-2005, 21:41   Żarówki niskonapięciowe E27

Witam

Żarowki niskonapięciowe stosuje się tam, gdzie ze wzgledów bezpieczeństwa musi być zastosowane oświetlenie na 24V, żarówki niskonapięciowe są trwalsze mechanicznie, a dzięki grubemu żarnikowi mają wyższą skuteczność świetlną (żarowka 100W 230V ma 1360lm, żarówka 100W 24V ma 1740lm dane żarówek firmy Radium).
Mam takie pytania:
czy można stosować żarówki niskonapięciowe do oświetlania następujacych miejsc:
WC
łazienek
piwnic
klatek schodowych
jaka jest popularność takich żarówek

OURW2250

Wysłany: 26-12-2005, 10:13   Re: Żarówki niskonapięciowe E27

żarówka rtęciowa napisał/a:
Witam

Żarowki niskonapięciowe stosuje się tam, gdzie ze wzgledów bezpieczeństwa musi być zastosowane oświetlenie na 24V, żarówki niskonapięciowe są trwalsze mechanicznie, a dzięki grubemu żarnikowi mają wyższą skuteczność świetlną (żarowka 100W 230V ma 1360lm, żarówka 100W 24V ma 1740lm dane żarówek firmy Radium).
Mam takie pytania:
czy można stosować żarówki niskonapięciowe do oświetlania następujacych miejsc:
WC
łazienek
piwnic
klatek schodowych
jaka jest popularność takich żarówek

mnie sie wydaje, ze mozna stosowac, bo chyba nie ma żadnych przeciwwskazań. nie wiedziałem, że takie zarowki maja wiekszą skuteczność, ale np. ja (i pewnie większość gospodarstw domowych) ma instalacje 230V i rozliczają się za energię o takim napięciu. potrzeba by transformowac U na 24V, a więc dochodzą straty na transformatorze. nie wiem jak wygląda to po zsumowaniu. być może żarówka na 24V odbije sobie swoją wyższą skuteczność w postaci strat na transf. :wink: :wink: . ale ze względów bezpieczeństwa to chyba dobre rozwiązanie.

słyszałem, że kilka lat temu w kamienicach przerabiali instalacje (w piwnicach) na 24V, żeby mieszkańcy nie korzystali (może nie kradli :lol: ) energii. jak to naprawde wyglądało i jak jest teraz to nie wiem. wiem, że wtedy widziałem u znajomego takie żarówki (24V E27).

qba

Wysłany: 30-12-2006, 22:49   

Ja mam w piwnicy i na klatce schodowej instalację 24V. Metoda ta jest stosowana w wielu budynkach u mnie w mieście.

-Wizard-

Wysłany: 01-01-2007, 12:42   

W bloku, w którym mieszkam na klatce schodowej i w piwnicy również jest instalacja 24 V. Myślę, że zastosowanie 24 V w takich miejscach, to zabezpieczenie przed kradzieżą prądu.

żarówka rtęciowa

Wysłany: 01-01-2007, 12:57   

-Wizard- napisał/a:
W bloku, w którym mieszkam na klatce schodowej i w piwnicy również jest instalacja 24 V. Myślę, że zastosowanie 24 V w takich miejscach, to zabezpieczenie przed kradzieżą prądu.

Tak. Ale za pomocą transformatora bezpieczeństwa można ukraść niewielką moc, natomiast urządzenia o dużej mocy nie będą działać.

-Wizard-

Wysłany: 01-01-2007, 13:00   

żarówka rtęciowa napisał/a:
Tak. Ale za pomocą transformatora bezpieczeństwa można ukraść niewielką moc, natomiast urządzenia o dużej mocy nie będą działać.

Być może. Napisałem poprostu jaka metoda jest zastosowana w bloku, w którym mieszkam. :wink:

swietlik

Wysłany: 22-01-2007, 22:46   

Witam!!
Czasami żeby nie kradli prądu w piwnicach stosuje się prostowniki jednopołówkowe np. diode dużej mocy. Jest to tańsza metoda niż transformator.

O_s_k_a_r

Wysłany: 28-01-2007, 22:42   

W blokach na klatkach schodowych i piwnicach często migocze światło ( jakby coś przerywało) czy to ma związek z jakimś zabezpieczeniem przed kradzieżą może przez podłączenie opisywanej diody prostowniczej?

żarówka rtęciowa

Wysłany: 28-01-2007, 22:50   

Zastosowanie diody prostowniczej ma za zadanie uniemożliwiać podłączenie odbiorników prądu o charakterze indukcyjnym i pojemnościowym takich jak lodówki, pralki, świetlówki ze statecznikiem magnetycznym, transformatory, kondensatory.

Odpowiedz do tematu