Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
normy
Autor Wiadomość
dyrektorka
Gość
Wysłany: 19-10-2005, 13:36   normy

Mam problem z oświetleniem sali gimnastycznej - nie bardzo wiem jakie normy odnoszą się do zastosowania własciwego oświetlenia w takich obiektach. Otrzymałam niedawno ofertę pewnej lokalnej firmy proponującej mi wymianę opraw oświetleniowych w sali gimnastycznej mojej szkoły na następujące:
MWF330 1xHPI-T250W s/k
cena: 12.865 zł już rabatem
Ponieważ mam w budżecie pewną ilość środków chętnie wymieniłabym oświetlenie na oszczędniejsze - jednak boję się zakupić oprawy, które nie będą spełniały norm dla obiektów takich jak sale gimnastyczne.
Bardzo proszę o pomoc! Czy ten typ opraw nadaje się do zamontowania w sali gimnastycznej szkoły podstawowej?

Prosze o odpowiedź na forum lub na adres:
nadistota@tlen.pl

Pozdrawiam:
Anna Kołtunik

Los_sandalos

Wysłany: 19-10-2005, 14:39   

Są to jak myślę lampy metalohalogenkowe, jak najbardziej nadają się do takich zastosowań.
Norma PN-EN 12464-1 " Światło i oświetlenie Oświetlenie miejsc pracy Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach" mówi, że średnie natężenie oświetlenia winno być nie mniejsze niż 300 lx, oddawanie barw co najmniej 80 a parametr UGR (charakteryzujący olśnienie przykre) na poiomie mniejszym niz 22. Jeśli firma zapewni takie parametry oświetlenia to projekt będzie poprawny.

Proszę o podanie wymiarów (orientacyjnych) oraz opisu ścian i podłogi (rodzaj pokrycia). Być może bardziej zasadne byłoby zastosowanie nowoczesnych opraw świetlówkowych (oszczędność energii el.).

Unknown user

Wysłany: 19-10-2005, 14:52   

No i ciekawe by było ile tych opraw zaproponowano Pani do tej sali.

żarówka rtęciowa

Wysłany: 19-10-2005, 17:21   

Los_sandalos napisał/a:

Być może bardziej zasadne byłoby zastosowanie nowoczesnych opraw świetlówkowych (oszczędność energii el.).

Doskonałe byłyby w tym celu oprawy na świetlówki liniowe Philipsa o mocy 70W ze statecznikami elektronicznymi.

dyrektorka
Gość
Wysłany: 20-10-2005, 06:43   

Zaproponowano mi cenę jednostkową 620 zł. Firma oblicza że będę potrzebowała 25 sztuk tych opraw aby oświetlić salę sportową przy szkole. Dokładne wymiary sali podam później.

Anna

Odpowiedz do tematu