Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Oświetlenie awaryjne Politechniki Poznańskiej
Autor Wiadomość
andrzejlisek

Wysłany: 11-11-2006, 12:57   Oświetlenie awaryjne Politechniki Poznańskiej

Miałem okazję widzieć oświetlenie awaryjne gmachu Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej, ponieważ na osiedlu była awaria prądu (zgasły również latarnie uliczne i sygnalizacja świetlna). Zauważyłem, że w drogowskazach do schodów i wyjścia były małe świetlówki liniowe, ale korytarze oświetlano zwykłymi żarówkami. Na parterze jest zmodernizowany sufit i są dwuświetlówkowe oprawy downlight z dwoma świetlówkami, ale w niektórych jest jedna świetlówka i jedna żarówka. Podczas normalnej ekspoatacji żarówka się nie świeci, a świetlówka świeci. Jak nie ma prądu (pracuje oświetlenie awaryjne), to świecą się właśnie te żarówki. Na pierwszym piętrze i wyżej korytarz oświetlany jest świetlówkami liniowymi i są oprawy żarówkowe, które świecą podczas awarii.

Zdziwiło mnie to, że do oświetlenia awaryjnego wykorzystuje się żarówki, a nie świetlówki. Jeżeli prąd idzie z akumulatora lub agregatu, to powinien być wykorzystywany rozsądnie. Gdyby przyjąć, że świetlówka ma pięciokrotnnie wyższą skuteczność świetlną niż żarówka, to oświetlenie awaryjne mogłoby pracować pięć razy dłużej niż obecnie, lub byłoby jaśniej w budynku, w którym przy oświetleniu awaryjnym i tak było raczej ciemno.

Wydaje mi się, że stosowanie żarówek do oświetlenia awaryjnego to marnotrawienie 80% cenner energii elektrycznej ze źródła zasilającego oświetlenie, jak przy użyciu śietlówek ta energia mogłaby być lepiej wykorzystana.

Co inni o tym myślą?

LuxMarket

Wysłany: 11-11-2006, 14:04   

Mam podobne zdanie. Np. w naszej ofercie XXXXXXXX nie mamy opraw awarynych żarowych i prawdę powiedziawszy nie spotkałem się z takimi oprawami. Ale może jest inaczej? :?:

żarówka rtęciowa

Wysłany: 11-11-2006, 20:58   

W starych budynkach oświetlenie awaryjne realizowane jest za pomocą niskonapięciowych żarówek o napięciu pracy 42 lub 60V, gdyż w tych czasach, kiedy instalowano to oświetlenie nie znano przetwornic do świetlówek, pojawiły się dopiero w połowie lat siedemdziesiątych po wprowadzeniu do produkcji tranzystorów krzemowych.

swietlik

Wysłany: 18-11-2006, 18:51   

Witam!
Też miałem okazje widzieć to. Raczej nie awaria prądu, tylko jakieś przełączenie, bo koło politechniki wtedy wykopywali kabel 15kV (chyba HAKFtA).
Te oświetlenie żarowe na korytarzu to jeszcze z minionej epoki bylo. Żadnej porządnej oprawy tylko oprawka porcelanowa z żarówką, która ledwo co świeciła. Ponad to cały sufit pomalowany na czarno :( i pochłania większość światła.
Dobrze, że chociaż przy schodach założyli świetlówki z modułem zasialnia awaryjnego.
Pozdrawiam.

andrzejlisek

Wysłany: 22-11-2006, 20:25   

No tak, tylko że na parterze jest odnowiony sufit, założone oprawy typu downlight z dwoma świetlówkami w oprawie, a i tak do oświetlenia awaryjnego włożyli żarówkę (w co trzeciej oprawie downlight jest jedna świetlówka i jedna żarówka a w pozostałych dwie świetlówki).

Odpowiedz do tematu