Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Oświetlenie do Biura - jakie świetlówki ?
Autor Wiadomość
Chester70

Wysłany: 25-10-2015, 09:34   Oświetlenie do Biura - jakie świetlówki ?

Witam,

Od kilku tygodni przeglądam fora i blogi poświęcone oświetleniu biurowemu. Chciałem Was specjalistów spytać już bardziej o aspekty praktyczne.

Z informacji jakie otrzymuje już od kilku lat od elektryka, bądź w hurtowni elektrycznej , najlepszym oświetleniem jest barwa 840. Stąd też od kilku lat kupuje świetlówki 36W840 (Radium,Osram) - temp.barwa 4000k

Pierwotnie w Biurze (zupełnie nieświadomie) mieliśmy wszystkie świetlówki firmy Pliva 36W/765 - efekt był taki, że światło męczyło, wszystko wyglądało blado, a po 8h pracy przy komputerze była masakra.

Po wymianie na świetlówki Philips TL-D 36/840 koloryt się poprawił, jednak mam wrażenie że barwa działa trochę usypiająco.

W parze z wymianą świetlówek, zmieniliśmy kolor ścian w Biurze (z zielonego/oliwkowego na szary), robiłem już manewry w stylu 1x świetlówka 36W840 i 1x 36W865 w jednej oprawie tylko nie wiem czy tak można.

Na jednym z forum poświęconej grafice, jest test świetlówek Philips TL-D 90 Graphica 36W/950 i Osram Lumilux Proof L 36W/950, których barwa jest 5000k, a więc pośrednik pomiędzy 4000k (840) a 6500k (865 bądź 765).

Czy ta barwa ma w ogóle sens w przypadku pracy w Biurze Rachunkowych, wbrew pozorom, przed komputerem pracownicy spędzają ok 7-8 h dziennie (z małymi przerwami)

Serme

Wysłany: 29-10-2015, 14:30   

Witam
Zacznijmy od tego, że źródła Pliva 36W/765 nie nadają się do pomieszczeń wewnątrz budynku ze względu na wskaźnik oddawania barw 70. Dla pomieszczeń wewnątrz budynku tylko i wyłącznie RA>80.
Co do pracy w biurze standardem w tej chwili jednak jest 4000K oczywiście z RA>80. Jeśli jednak uznajecie Państwo, że źle na was to działa możecie spróbować z temperaturą 6500K (która jest barwą dzienną) ale też koniecznie RA>80. Wszystko jest jednak kwestią indywidualnego odbioru :)

schab

Wysłany: 02-11-2015, 19:54   Re: Oświetlenie do Biura - jakie świetlówki ?

Chester70 napisał/a:
W parze z wymianą świetlówek, zmieniliśmy kolor ścian w Biurze (z zielonego/oliwkowego na szary), robiłem już manewry w stylu 1x świetlówka 36W840 i 1x 36W865 w jednej oprawie tylko nie wiem czy tak można.

Na jednym z forum poświęconej grafice, jest test świetlówek Philips TL-D 90 Graphica 36W/950 i Osram Lumilux Proof L 36W/950, których barwa jest 5000k, a więc pośrednik pomiędzy 4000k (840) a 6500k (865 bądź 765).

Czy ta barwa ma w ogóle sens w przypadku pracy w Biurze Rachunkowych, wbrew pozorom, przed komputerem pracownicy spędzają ok 7-8 h dziennie (z małymi przerwami)

Barwy światła dwóch świetlówek w jednej oprawie można mieszać, ale po co? Wygląda to idiotycznie, a nic nie daje. Lepiej od razu dawać świetlówki w jednej , określonej barwie.
Wymiana świetlówek na "lepsze" z indeksem"9.." w kodzie - również jest niecelowe. W biurze rachunkowym wierność oddawanych kolorów na poziomie 90% i więcej -nie ma większego znaczenia . Wystarczy odróżnić czarny tekst na tle białej kartki ... :mrgreen:
To oczywiście żart, ale trzeba pamiętać, że świetlówki o takim wskaźniku są dość drogie i co najistotniejsze: emitują strumień światła aż o 25-30% mniejszy od świetlówek z indeksem "8.." Może więc okazać się, że i owszem barwa światła jest lepsza, ale Sanepid , czy inny PIP - zakwestionują natężenie oświetlenia!

Bart

Wysłany: 25-06-2020, 11:00   

Co myślicie o oświetleniu biura lampą ledową CoeLux? To lampa wyglądająca jak okno. Fajna, dizajnerska i daje fajne światło. Robię remont w biurze i chcę zmienić oświetlenie właśnie na takie

Odpowiedz do tematu