Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
ilosc luxow
Autor Wiadomość
woland

Wysłany: 27-02-2008, 09:42   ilosc luxow

Witam. Studiuje architekturę i mam pytanie odnośnie ilości wymaganych luxów na drużkach przy budynkach użyteczności publicznej. Co jeżeli jest tam wytyczona droga pożarowa? Na jakiej płaszczyźnie należy dokonać pomiaru? Co w wypadku gdy chciałbym zastosować bardzo niskie słupki ok 20 cm tzw, marker lighty? W jakiej normie mogę znaleźć informację odnośnie natężenia oświetlenia zewnętrznego?

sord

Wysłany: 05-03-2008, 20:01   

Witam.
Wydaje mi się, że powinieneś skorzystać z Raportu Technicznego PKN-CEN/TR 13201-1. Tam będziesz miał to opisane. Wg tej normy jest to sytuacja oświetleniowa E1, jeśli oczywiście oprócz pieszych nie ma innych użytkowników tego obszaru. Moze to być również sytuacja oświetleniowa E2 gdy dopuszcza się innych użytkowników tego obszaru. Dalej będziesz musiał poradzić sobie sam, gdyż dalej trzeba określić niższe lub wyższe wymagania oświetleniowe dla tego obszaru. Mogę Ci jeszcze powiedzieć, że dla wyżej wymienionych sytuacji oświetleniowych należy zmierzyć natężenie oświetlenia na powierzchni drogi.

Pozdrawiam

Zeberka_k

Wysłany: 25-07-2019, 09:56   

Witam,

Do mojego projektu oświetlenia zarzucono że fragment drogi pożarowej (pojazdy straży pożarnej) nie został odpowiednio oświetlony. Inwestor nie podając źródeł informacji napisał mi że droga powinna mieć Em=25lx. Czy wiecie może gdzie mogę odszukać informacje dotyczące oświetlenia drogi pożarowej? Droga wewnętrzna kompleksu budynków magazynowych jest to droga pomiędzy parkingami. Przeszukałam już normę 12461-2 Miejsc pracy na zewnątrz oraz Normę 1838: Oświetlenie ewakuacyjne oraz Normę 13201- Oświetlenie dróg ale nigdzie nie znalazłam wymagań przeznaczonych dla dróg pożarowych. W ustawach znalazłam jedynie zapisek że taka droga powinna miec zapewnione oświetlenie ale nic więcej.
Jest może ktos kto jest bardziej doświadczony w tym temacie ode mnie?

brujah

Wysłany: 29-07-2019, 15:14   

Zależy od klasy drogi. Zwykle przyjmuje się S4-S2 czyli 5-10lx.
Rada: Jeśli inwestor chce 25lx -zrób na 25lx. Może ma swoje wewnętrzne wymagania.

Zeberka_k

Wysłany: 30-07-2019, 07:14   

Dzięki za odpowiedź :) Oczywiście muszę dostosować się do wymagań klienta tak jak mówisz ;/ Chociaż szkoda że w specyfikacji czy umowie nie było mowy że to jest dla nich specjalne miejsce ze specjalnymi wymaganiami...Potrzebowałam jednak się upewnić bo nie dawało mi to spokoju i mam wiedzę na przyszłość :)

Odpowiedz do tematu