Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
wymiana hql na led
Autor Wiadomość
SchahlLED

Wysłany: 03-02-2019, 20:25   wymiana hql na led

Witam, czy ktoś może podzielić się swoimi doświadczeniami z wymiany oświetlenia (hql / hqi) w oprawkach e40 na led e40?
Chodzi o typowe oświetlenie hali przemysłowej wewnątrz, wysokość około 6m. Czy były jakieś techniczne problemy ze statecznikami po poprzednich żarówkach? Ma ktoś może doświadczenie, najlepiej kilkuletnie, czy taki układ funkcjonuje? Czy może lepiej zastąpić oprawki e40 z kloszami po starych rtęciówkach zwykłą oprawką e40 bez klosza? Lepsza jakość oświetlenia? to chyba raczej zbędne pytanie...

schab

Wysłany: 04-02-2019, 20:39   

Po pierwsze : pokaż mi sensowne żarówki led o dużej mocy, na gwint E40 !
Te , które widziałem - miały moce 30 - 50W i sprawność 70-80lm/W.
Musisz wiedzieć , że rtęciówki ( HQL ) miały efektywność 50lm/W , a więc mocniejszą z wymienionych żarówek led możesz zastąpić rtęciówkę 80W.
Przy metalohalogenkach ( HQI ) taka operacja nie ma najmniejszego sensu , bo ich sprawność zawiera się pomiędzy 70 - 100 lm /W !
Oprócz tego - przy próbie zainstalowania żarówek led w oprawach przystosowanych do rtęciówek - należy wypiąć stateczniki , przy oprawach metalohalogenkowych - stateczniki i tyrystorowe układy zapłonowe, które tam się znajdują .
Konkludując - pominąwszy nakład zupełnie niepotrzebnej pracy poświęconej na przeróbkę opraw - lepszy, szybszy , a nawet tańszy efekt osiągniesz wymieniając całe oprawy oparte o integralne ledy , a nie ersatz wkręcany do starych opraw .

SchahlLED

Wysłany: 05-02-2019, 19:45   

schab napisał/a:
Po pierwsze : pokaż mi sensowne żarówki led o dużej mocy, na gwint E40 !
Te , które widziałem - miały moce 30 - 50W i sprawność 70-80lm/W.
Musisz wiedzieć , że rtęciówki ( HQL ) miały efektywność 50lm/W , a więc mocniejszą z wymienionych żarówek led możesz zastąpić rtęciówkę 80W.
Przy metalohalogenkach ( HQI ) taka operacja nie ma najmniejszego sensu , bo ich sprawność zawiera się pomiędzy 70 - 100 lm /W !

.. a co byś powiedział na 20.000 lm ze 150 W ? :wink:
schab napisał/a:
Oprócz tego - przy próbie zainstalowania żarówek led w oprawach przystosowanych do rtęciówek - należy wypiąć stateczniki , przy oprawach metalohalogenkowych - stateczniki i tyrystorowe układy zapłonowe, które tam się znajdują .

.. kompatybilna ze wszystkimi statecznikami i gotowa do użycia bezpośrednio w oprawkach po hqi :?:
schab napisał/a:
Konkludując - pominąwszy nakład zupełnie niepotrzebnej pracy poświęconej na przeróbkę opraw - lepszy, szybszy , a nawet tańszy efekt osiągniesz wymieniając całe oprawy oparte o integralne ledy , a nie ersatz wkręcany do starych opraw .

..a tutaj trudno się z Tobą nie zgodzić.. chyba że ktoś chce wymienić hqi na led na zasadzie wykręć-wkręć zachowując swoje stare klosze. Więcej znajdziesz tutaj:Link

schab

Wysłany: 05-02-2019, 19:54   

I wyszło szydło z worka ... Kolejny "sprytny" przedstawiciel.
Sęk w tym , że na stronie z linku nie ma żadnych konkretów , wyłącznie ogólniki.
Najśmieszniejsze jest to , że przeklejone na zasadzie kopiuj, wklej - materiały reklamowe z początków "rewolucji led", obiecujące oszczędność na poziomie 70 - 90 % ( w stosunku do czego ? ) A chłopcy tak się rozdokazywali , że chcą tym wynalazkiem zastąpić żarówki sodowe !
Panowie , to tak nie działa ! Darujcie sobie.

SchahlLED

Wysłany: 05-02-2019, 22:19   

Kolega 'Schab' reprezentuje hurtownię elektryczną (wnioskuję analogicznie) ale chyba nikt nie ma mu tego za złe, a ja najmniej.. i o żadnych workach tutaj pisać nie będę.
Wracając do meritum, czyli do produktu, który kolega opluł.. nie posiadając szczegółowej wiedzy.
Owszem, zastępujemy lampy sodowe i metalohalogenkowe 400W i 250W lampą led e40 SHB 150W. Najczęściej ze względu na oszczędności, ale przy okazji uzyskujemy np. 250 lm więcej (hqi 250W vs led 150W) - i piszę o konkretnych, realnych przypadkach. Wykonujemy każdorazowo analizę ekonomiczną opłacalności inwestycji i tutaj wychodzą wartości różne, w zależności od sytuacji, np. 40% mniejsze zużycie prądu + nawet 50% więcej lm, czy te wspomniane już 70%, a nawet 90% oszczędności - w przypadku doposażenia sensorami.
Czy taka wiedza może być komuś przydatna? Czy ja jestem tylko "sprytny" przedstawiciel?
Produkt jest bardzo nowoczesny, posiada kilka patentów i w Europie jest dostępny od zaledwie około roku, chociaż być może wizytówka produktu wygląda jak, cytuję, "z początków rewolucji led" :lol:
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do dialogu

schab

Wysłany: 06-02-2019, 08:05   

SchahlLED napisał/a:
zastępujemy lampy sodowe i metalohalogenkowe 400W i 250W lampą led e40 SHB 150W. , np. 40% mniejsze zużycie prądu + nawet 50% więcej lm, czy te wspomniane już 70%, a nawet 90% oszczędności -

Kończ waść , wstydu oszczędź ...
Żarówka sodowa 400W ma strumień 48 000 lm. Zastępując ją ledową żarówką o mocy 150W - deklarujesz , że osiąga ona 320 lm / W !!!
- Należy się Nobel z fizyki ... - bo w świetle ostatnich badań to niemożliwe. Ale cóż - większość wynalazków wzięła się stąd , że ktoś nie wiedział , że czegoś się nie da ...
I jeszcze jeden "drobiazg" : w całej swojej euforii dotyczącej oferowanych żarówek , które to nie wymagają demontażu zapłonników - zupełnie zapomnieliście Panowie , że ten pozostawiony statecznik emituje w postaci ciepła 10-15% nominalnej mocy lampy . Czyli statecznik w oprawie 400W to grzejnik o mocy 40 - 60W . Mało tego - nieobciążony pogarsza współczynnik mocy ( cos, fi ) . Firmy, które rozliczają się za energię bierną - zapłacą za to jak za woły ! Jak się to ma do tego całego bełkotu o oszczędnościach rzędu 90% ?
Proszę przedstawić nam kalkulator oszczędności uwzględniający WSZYSTKIE czynniki związane z eksploatacją , a nie opowiadać bredni.
Patenty ? Opatentować można wszystko - np. Disney opatentował "hakuna matata"...
Poza mną na tym forum pojawiają się pracownicy naukowi wyższych uczelni technicznych, więc z przyjemnością wszyscy razem dowiemy się, jak jesteśmy zacofani.

SchahlLED

Wysłany: 06-02-2019, 13:08   

Szanowny Kolego, przez Twoje uproszczenia i dopowiadania, rzeczy nie dopowiedzianych, ten dialog faktycznie staje się bełkotem, bo plujesz jadem, zamiast na spokojnie zbadać szczegóły. Skąd w Tobie tyle zawiści? ..a i przeświadczenia o tym że wszystko wiesz lepiej?
Po raz kolejny, postaram się merytorycznie odpowiedzieć na Twoje zarzuty do wymiany hqi/hql na led e40, ale jeśli to ma tak dalej wyglądać, to będzie moja ostatnia odpowiedź.
schab napisał/a:
Żarówka sodowa 400W ma strumień 48 000 lm. Zastępując ją ledową żarówką o mocy 150W - deklarujesz , że osiąga ona 320 lm / W !!!

Możesz wskazać gdzie złożyłem taką deklarację? ..ale napisałem że "Owszem, zastępujemy lampy sodowe i metalohalogenkowe 400W i 250W lampą led e40 SHB 150W. Najczęściej ze względu na oszczędności.." :!: i dalej "..ale przy okazji uzyskujemy np. 250 lm więcej (hqi 250W vs led 150W)" :arrow: czyli rozgraniczyłem oba przypadki tj. 400W i 250W. Jak to możliwe żeby z 20.000 lm zyskać 50% więcej lx jak z 19.000 lm? Odp. dzięki soczewkom.
schab napisał/a:
pozostawiony statecznik emituje w postaci ciepła 10-15% nominalnej mocy lampy . Czyli statecznik w oprawie 400W to grzejnik o mocy 40 - 60W . Mało tego - nieobciążony pogarsza współczynnik mocy ( cos, fi )

- cenna uwaga, dziękuję
schab napisał/a:
Jak się to ma do tego całego bełkotu o oszczędnościach rzędu 90% ?

..i znów muszę się odwołać do tekstu pierwotnego, zwanego bełkotem "..nawet 90% oszczędności - w przypadku doposażenia sensorami." - czy ja pisałem w tym konkretnym przypadku o wymianie na zasadzie wykręć-wkręć? Oczywiście nie, kolega sobie to dopowiedział.
Więc prostuję, 90% oszczędności jest możliwe pod warunkiem, cytuję kolegę "... należy wypiąć stateczniki , przy oprawach metalohalogenkowych - stateczniki i tyrystorowe układy zapłonowe, które tam się znajdują" - w tym przypadku nasza led e40 współpracuje z sensorem ruchu i światła dziennego. W niezależnych źródłach można przeczytać o dodatkowych oszczędnościach dzięki sensorom na poziomie nawet 40%.

Kalkulator do momentu podłączenia sensorów jest bardzo prosty, a dalej trzeba dodać tylko czasy aktywności, uśpienia, wyłączenia i uwzględnić to wszystko w żywotności. Dla pracowników naukowych to żadna tajemna wiedza, a i kolega też sobie z tym poradzi.

Pozwolę sobie jeszcze raz przypomnieć sam temat i moje główne pytanie: wymiana hql/hqi na led e40 i Wasze dotychczasowe doświadczenia

pozdrawiam

schab

Wysłany: 06-02-2019, 14:18   

OK. Brakło argumentów - zaczęły się inwektywy...
Dobra, ja pluję jadem, jestem zawistny ( o co ?!).
Bo przeświadczenie, że wiem lepiej - mam z katalogów ISTNIEJĄCYCH źródeł światła, które to nagminnie czytam do poduszki.
Natomiast jeśli "merytoryczna" odpowiedź brzmi : "zastępujemy źródła XXX na nasze SHB 150 najczęściej z oszczędności" to już nie wiem czy śmiać się, czy płakać! Takie oszczędności to można robić we własnym domu ...

Wyobraź sobie, że ktoś kiedyś zrobił projekt oświetlenia opierając się o konkretne źródła światła, zainstalowane w oprawach o specyficznym dla nich rozsyle - tak dopasowując ich ilość i rozmieszczenie, aby oświetlenie spełniało wymogi obowiązującej Normy, a teraz ktoś inny proponuje wymianę tych źródeł na jakieś, o których nie wiadomo nic, poza tym że są ledowe i mają 150W.
Skąd wiadomo, że zostanie utrzymane natężenie światła, jego równomierność , kąty ochrony ?
Czy jako firma wykonacie dla klienta NOWY ( ! ) PROJEKT OŚWIETLENIA, pod którym to podpisze się człowiek mający uprawnienia do projektowania ?
Bo znam "przypadki" , gdzie po zamianie klasycznych świetlówek na ledowe - pojawili się kontrolerzy z Sanepidu z luxomierzem, wydając zalecenia pokontrolne polegające na przywróceniu natężenia oświetlenia do wymaganego przez Normę.

Czy Wasze wyroby mają certyfikaty CE, umożliwiające ich sprzedaż i stosowanie w UE ?
I wreszcie , jeśli jesteś przeświadczony o walorach produktu - czemu nie mogę doczekać się konkretów - typu : cena zakupu naszego źródła wynosi X zł, jesteśmy w stanie zastąpić nim rtęciówkę 400W ( tylko gdzie jeszcze takie istnieją ), metalohalogen 250W ( większy - nie ) lub sodę 150W ( bo 250 i większe już nie ) . Zauważ , że przyjmuję za prawdziwy wynik - deklarowane 20 000 lumenów z Waszego źródła.
Na razie dla uproszczenia odpuśćmy sensory, bo np. zakładamy że jest to hala produkcyjna, gdzie światło pali się bez przerwy.
Tylko jeszcze zaspokój moją ciekawość, w jaki sposób wasza led e40 współpracuje z sensorem ruchu i światła dziennego ?
Czekam z utęsknieniem.

SchahlLED

Wysłany: 07-02-2019, 10:26   

Widzę, że kopię się z koniem. No trudno, to zanim polegnę jeszcze kilka argumentów..

schab napisał/a:
Wyobraź sobie, że ktoś kiedyś zrobił projekt oświetlenia opierając się o konkretne źródła światła, zainstalowane w oprawach o specyficznym dla nich rozsyle, a teraz ktoś proponuje wymianę tych źródeł na inne, o których nie wiadomo nic, poza tym że są ledowe i mają 150W.
Skąd wiadomo, że zostanie utrzymane natężenie światła, jego równomierność , kąty ochrony ?

..z kompletnej oferty obejmującej wizytację obiektu, projekt oświetlenia, kartę katalogową ze szczegółową specyfikacją, analizą ekonomiczną opłacalności modernizacji i ofertą cenową

schab napisał/a:
Bo znam "przypadki" , gdzie po zamianie klasycznych świetlówek na ledowe - pojawili się kontrolerzy z Sanepidu z luxomierzem, wydając zalecenia pokontrolne polegające na przywróceniu natężenia oświetlenia do wymaganego przez Normę.

niestety dla niektórych sprzedaż jest ideą samą w sobie i chociaż brakuje Tobie ogłady to akurat Twoją dociekliwość można docenić i być pewnym że za przeproszeniem gówna klientowi nie wciśniesz

schab napisał/a:
Czy jako firma wykonacie dla klienta NOWY ( ! ) PROJEKT OŚWIETLENIA, pod którym to podpisze się człowiek mający uprawnienia do projektowania ?

tak

schab napisał/a:
Czy Wasze wyroby mają certyfikaty CE, umożliwiające ich sprzedaż i stosowanie w UE ?

nie tylko CE, ale równie ważne REACH czy RoHS - czyli wyłączone w nocy nie świecą :wink: i kilka innych

schab napisał/a:
cena zakupu naszego źródła wynosi X zł, jesteśmy w stanie zastąpić nim rtęciówkę 400W ( tylko gdzie jeszcze takie istnieją ), metalohalogen 250W ( większy - nie ) lub sodę 150W ( bo 250 i większe już nie ) . Zauważ , że przyjmuję za prawdziwy wynik - deklarowane 20 000 lumenów z Waszego źródła.

nie podajemy na dzień dobry takich informacji z kilku powodów. Przede wszystkim najpierw projekt oświetlenia - rzecz święta - i dopiero wtedy wiemy jak możemy zrealizować modernizację. Uwzględniając wcześniej priorytety klienta (np. zagospodarowanie obiektu) i obecne warunki techniczne (instalacja ale również np. konstrukcja dachu). Czyli np. wymiana 1 do 1 czy dowolna, wkręć-wykręć czy na haku jako kompletna lampa, a może wystarczy wariant 105W, z wbudowanymi sensorami i sterowaniem indywidualnym za pomocą IR czy sterowanie grupami z Bluetooth... I zasadniczo posługujemy się RoI wyrażonym w latach, a nie ceną zakupu, tak żeby Inwestor wiedział kiedy koszty modernizacji oświetlenia się zwrócą.

schab napisał/a:
Na razie dla uproszczenia odpuśćmy sensory, bo np. zakładamy że jest to hala produkcyjna, gdzie światło pali się bez przerwy.

BŁĄD :!: Człowiek by nie pomyślał, ale średni wskaźnik obecności w halach produkcyjnych jest niższy niż nawet 50%. Chyba że jest to produkcja ręczna.

schab napisał/a:
Tylko zaspokój moją ciekawość, w jaki sposób wasza led e40 współpracuje z sensorem ruchu i światła dziennego ?

Mamy dwa warianty: wbudowane sensory i sterowanie indywidualne albo sensor zewnętrzny + moduły komunikacyjne Bluetooth i wtedy możemy sterować grupami

No i reasumując, dlaczego tych wszystkich informacji nie ma w naszej wizytówce produktu ? Bo wyszłaby książka (a przecież odkryliśmy dopiero część "tajemnicy") i nikt oprócz Ciebie by tego nie czytał... a celem było zaintrygować albo nawet wkurzyć :wink:

schab

Wysłany: 07-02-2019, 11:08   

Szacunek za konsekwentną obronę przegranej sprawy !

Byłem natomiast na stronie http://schahlled.pl/ , gdzie widziałem kilka zupełnie niezłych rozwiązań ( żarówki SHB 150 tam nie znalazłem ... ). I tym bardziej nie rozumiem, dlaczego skupiłeś się na "wynalazku", któremu nie wróżę żadnej przyszłości, zamiast promować coś , co ma sens !
Zwłaszcza, że twierdzisz, jakoby brzydzisz się handlem w systemie "sprzedać i zapomnieć" , podczas gdy ( przynajmniej wspomniana SHB 150 ) oferowana jest niemal jak odkurzacz w firmie AMWAY- kiedyś lider sprzedaży bezpośredniej.
Wyłóż karty na stół !

brujah

Wysłany: 07-02-2019, 12:34   

Czytam tą pyskówkę i jestem ciekaw jednej rzeczy. SchahlLED, jak robicie projekt skoro wymieniacie tylko źródła?

SchahlLED

Wysłany: 07-02-2019, 22:45   

Co do przegranej sprawy.. produkt nie jest takim znów wynalazkiem i robi furorę np. we Francji, a tam 1kW kosztuje połowę tego co u nas, a czasem nawet 1/3! - energia atomowa. I to jest właśnie alternatywa dla rozwiązań prezentowanych na naszej stronie - głównego kierunku. Niestety na tyle drogiego, że sens ekonomiczny zaczyna się dla obiektów pracujących na dwie zmiany, czyli min. 80 godz. tygodniowo. Oczywiście nie jest to alternatywa w pełnym tego słowa znaczeniu, bo o IIoT nie ma tu mowy. Owszem są sensory, ale nie ma informacji zwrotnych. No i ze smutkiem trzeba przyznać, że inteligentne rozwiązania w małych i średnich firmach są często przyjmowane jak jakieś herezje. Naprawdę szkoda, bo świat znów nam ucieka i wiecznie będziemy ich gonić...

SHB jest fajnym rozwiązaniem dla obiektów przemysłowych jednozmianowych gdzie już wiszą oprawy np. z hqi 250W. Dobry pomysł dla małych podmiotów, ale nie tylko, bo mamy też zamówienia jednorazowe po 200-300 sztuk. Jak wrzucimy do tego sensory i porobimy sekcje z różnymi scenami to oszczędności są naprawdę imponujące. Oczywiście zawsze zgodnie z normami natężenia, chociaż nie zawsze spotyka się to ze zrozumieniem samych inwestorów! - widocznie jeszcze za mało takich sytuacji jaką opisywałeś z Sanepidem.
Produkt ma 5 lat gwarancji, Klientów traktujemy poważnie. Nie ma sprzedaży online. Jest natomiast wizytówka produktu. Rozwiązania również dla przysłowiowego Kowalskiego.
Podobne rozwiązania oferuje również konkurencja, na szczęście w porównaniach czysto technicznych wypadamy bardzo dobrze, chociaż z sensorami jesteśmy z tego co wiem na tą chwilę jedyni na rynku. Jest też wersja SHB z kloszem, a po zamontowaniu odbłyśnika daje fajny efekt wizualny... coś np. dla salonów samochodowych.
Jeszcze raz, ideą było przedstawić produkt w możliwie nieskomplikowany sposób i... rozpocząć rozmowę.

Projekty, tak czy inaczej zawsze weryfikujemy na miejscu, najczęściej robimy też instalację próbną i zostawiamy ją na kilka tygodni. Staramy się nie pozostawiać niczego przypadkowi i weryfikować szybko ewentualne błędy. Odbiorca musi być przekonany o słuszności swojego wyboru nie tylko na podstawie tabelek, bo niezadowolony odbiorca na podstawie faktów, kosztuje więcej niż ta próbna instalacja.

..a podstawowy kierunek, to zupełnie temat rzeka.. fascynująca rzeka

brujah

Wysłany: 08-02-2019, 10:23   

Nadal się nie dowiedziałem na jakiej zasadzie robicie projekty. Nie widzę żadnej karty katalogowej. Jaka jest szacunkowa cena? Żadnych konkretów nigdzie nie znalazłem.

SchahlLED

Wysłany: 08-02-2019, 23:11   

Projekt wykonujemy po obmiarze obiektu, łącznie z punktami oświetlenia jeżeli w grę wchodzi model e40. Cena zależna jest od modelu i ilości. Mailem wysłałem informacje techniczne, jeżeli masz na myśli konkretny obiekt to prześlij informacje mailem

marzen

Wysłany: 02-09-2019, 15:43   Lampy przemysłowe

Wróce jeszcze do tematu. Czy nie lepiej byłoby poprostu wymienić to oświetlenie na lampy przemysłowe wyposażone w zintegrowane źródła światła LED? Obecnie na rynku jest bardzo szeroki wybór, więc nie wiem czy jest sens tutaj wymieniać same żarówki.

Odpowiedz do tematu