Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Oświetlenie blatu kuchennego - taśma led
Autor Wiadomość
aligator

Wysłany: 24-09-2013, 19:54   Oświetlenie blatu kuchennego - taśma led

Witam.
Planuje doświetlić blat w kuchni. Obecnie posiadam tylko światło górne na środku sufitu co powoduje efekt cienia podczas robienia czegoś na blacie. Chciałbym zakupić oświetlenie led - taśma o parametrach 14,4W/metr kolor biały ciepły. Nie wiem jednak ile pasków użyć by blat był dobrze doświetlony, czy wystarczy jeden pasek pod szafkami czy położyć podwójnie?? Nie chcę również przesadzić ze światłem. proszę o informację

schab

Wysłany: 25-09-2013, 07:50   Re: Oświetlenie blatu kuchennego - taśma led

aligator napisał/a:
Witam.
Planuje doświetlić blat w kuchni. Obecnie posiadam tylko światło górne na środku sufitu co powoduje efekt cienia podczas robienia czegoś na blacie. Chciałbym zakupić oświetlenie led - taśma o parametrach 14,4W/metr kolor biały ciepły. Nie wiem jednak ile pasków użyć by blat był dobrze doświetlony, czy wystarczy jeden pasek pod szafkami czy położyć podwójnie?? Nie chcę również przesadzić ze światłem. proszę o informację

Po pierwsze - plus za świadomość - co do możliwości ledów ! Znam przypadki , kiedy ktoś próbował wykonać podobną operację przy pomocy pasków 4,8W / m . Mało brakowało , a wykleiby całe miejsce pod dnem szafki ... :mrgreen:
Taśma , którą chcesz użyć - emituje strumień ~1000 lm ( z 1 m ) Z grubsza odpowiada to klasycznej żarówce ~90W ( gdyby taka była ) . Jednym to wystarcza , innym nie .
Ja powiem na podstawie własnych doświadczeń : blat roboczy pod szafkami - o długości 150 cm miałem oświetlony świetlówką 18W ( 1300 lm ) i było dla mnie trochę za ciemno . Po zmianie na świetlówkę 36W ( 3300 lm ) zrobiło się co prawda trochę za jasno , ale można się do tego przyzwyczaić i dodatkowo mam pewność , że sobie nie dokroję palca do sałatki ! :mrgreen:

o`rly?

Wysłany: 25-09-2013, 08:37   

Pierwsza rzecz używając takiej taśmy pamiętaj o odprowadzeniu ciepła. Każda taśma powyżej 5W/1mb wymaga odprowadzenia ciepła. Najłatwiej jest dać profil + szybka matowa dla rozproszenia światła. Można także dać kawałek szyny metalowej lub paski blachy i taśma zalana silikonem - kiedyś tak zrobili na inwestycji i działa.
Druga rzecz - czy blat jest pod szafką i jaka jest odległość do blatu? Moim zdaniem wystarczy jeden pasek....albo sobie przymierzyć i sprawdzić zanim się wszystko podłączy.
Jakoś świetlówki do mnie nie przemawiają ani jako "światło" ani jako wizualnie. A akurat taśmy nadają się głównie do oświetlenia mebli.

entik

Wysłany: 09-10-2013, 21:27   

Dużo zależy od odległości spodu szafek od blatu ponieważ natężenie światła maleje wykładniczo w zależności od odległości. Czyli przy dwukrotnie większej odległości będziesz miał 4 razy mniej światła.
Przy standardowych odległościach rzędu 60-80 cm jeden pasek taśmy 5050 o mocy 14,4 W/m w zupełności wystarcza i daje ładne, prawie bezcieniowe światło. Niestety diody o barwie ciepłej mają niższą skuteczność świetlną niż diody białe zimne, więc przy tym samym poborze dostaniesz nieco mniej światła. nie jest to jednak jakaś drastyczna różnica. Za to zazwyczaj współczynnik oddawania barw (CRI lub Ra) dla diod ciepłych jest większy, czyli "jakość" światła większa.
No i w pełni zgadzam się z radą kolegi o`rly? co do odprowadzenia ciepła z taśm. Diody 5050 mają już na tyle sporą moc, że bez skutecznego odprowadzenia ciepła ich żywotność potrafi drastycznie spaść. Generalnie aby nie uszkodzić diod temperatura wewnątrz chipu diody nie powinna przekroczyć 85 stopni Celsjusza, czyli zewnętrzna obudowa diody nie powinna mieć więcej niż 50-60 stopni. A im niżej tym dłużej diodki poświecą i tym wolniej będą traciły jasność oraz zmieniały kolor.

losos1357

Wysłany: 15-04-2014, 13:32   

Według mnie jeden pasek w zupełności wystarczy, jak dołożysz drugi to światło może być zbyt ostre.

leduj

Wysłany: 15-05-2014, 11:39   

Również uważam, że jedna taśma LED wystarczy.xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

eranet

Wysłany: 29-05-2014, 00:39   

Do taśm takiej mocy 14,4W profile LED XXXXX to podstawa, jeśli taśma ma służyć naprawdę długo, przyklejenie taśmy bezpośrednio do drewna po pewnym czasie może skutkować takim widokiem...

Ledy_eu

Wysłany: 04-06-2014, 12:44   

Trudno się z tym nie zgodzić,te które przyklejamy bezpośrednio mogą z czasem po prostu odchodzić więc także polecam profile led,tak czysto profilaktycznie.

lenkaa28

Wysłany: 11-02-2015, 10:22   

Mnie jakoś nie przekonują te taśmy a nie wiecie czy np. takie oprawy halogenowe jak XXXXX można montować właśnie nad blatami?czy raczej szukać jakichś oczek?

Mezoko_com

Wysłany: 16-02-2015, 16:08   

Można montować je nad blatem,ale poszukałbym oczek bo raz,że zapewnia optymalne źródło światła a dwa efekt wizualny będzie zdecydowanie ładniejszy.

gruby33

Wysłany: 03-03-2015, 21:59   

Witam.
Nie będę zakładał nowego tematu gdyż widzę, że jest pasujący do mojego problemu.

A mianowicie chće zamontować, a w sumie to wymienić oświetlenie LED nad blatem kuchennym (wczesniej miałem diody z demontażu 3528) i niestety do końca nie spełniają oczekiwań. Są tylko aby podświetlić, a nie oświetlić blat).

I teraz rodzi się pytanie. Gdyż dostałem z demontażu 5m LED RGB 5050 300 led na 5m w żelu. Jako, że muszę dokupić zasilacz (75-80W) w cenie ok. 50zł i do tego sterownik z pilotem za ok. 20zł daje nam razem 70zł. A przeglądająć Alledrogo to 5m taśmy RGB 5050 150 led na 5m z zasialczem i sterownikiem można już kupić za 40-50zł. Według parametrów to 7.2W/metr i ok 550-500 lumenów/metr.

Więc pytanie czy ta taśma 150 led da radę czy montować 300 led?

Teraz parametry gdzie będzie montaż.

Pasek 2.35m pod szafką nad blatem + dekoracyjnie 2.4m pod szafką przy podłodze podłaczone równolegle. Głównie chodzi mi o oświetlenie blatu gdyż przy podłodze nawet 3528 jakoś dawały radę.

Teraz wysokość od blatu do szafki to 60cm. Głębokosć blatu to 59cm, a głębokość szafek to 30cm. Więc krawędź szafek wypada na środku blatu. Iw takiej sytuacji na jakiej głębokośći najelpiej pod szafką zamontować ledy? Czy bliżej ściany czy bliżej krawędzi szafki?

Ledy będą montowane w profilu aluminiowym chyba z oszronioną szybką.

I czy wystarczy podłączyć na tej długości odcinka zasilanie do taśm z jednej strony czy lepszy efekt da podłączenie zasilania z 2 stron?

Z góry dziękuję za pomoc.

o`rly?

Wysłany: 04-03-2015, 08:20   

szkoda kasy, efekt będzie ten sam. RGB to tylko kolejna dekoracja. Nawet po ustawieniu koloru na ciepły to dupy nie będzie urywać.
Do oświetlenia blatu wyłącznie dobrej jakości taśmy 300/5050, 300/2835 lub 600/3528... ale dobrej jakości - minimum 75zł brutto za rolkę.

lazik1010

Wysłany: 13-03-2015, 00:42   

fantastyczne rozwiązanie i cudownie się sprawdza

Rejsiuk

Wysłany: 17-10-2017, 18:14   

Ja nad blatem kuchennym zamontowałem zwykłe światełka i ładnie to wygląda. Taśma słabsza jest bo się odkleja po jakimś czasie.

monikak

Wysłany: 10-04-2018, 14:40   

mi taśmy led odpowiadają, ale raczej gdzieś z tyłu :) jeśli chodzi o blaty, to jak wyżej - wolę opcje z oświetleniem punktowym :)

Odpowiedz do tematu