Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Oświetlenie LED?
Autor Wiadomość
Tojar

Wysłany: 23-03-2017, 16:28   

Mam pytanie natury technicznej i dlatego tutaj trafiłem. Pytanie dla osób w temacie będzie jak sądzę banalne , ale dla mnie to rzecz ważna . W mieszkaniu w którym mieszkam jest w kuchni i łazience oświetlenie halogenowe , w kuchni jest 4 + 3 i w łazience jest 5 punktów. Moje pytanie jest takie czy wystarczy wymienić żarówki halogenowe na ledy , czy też należy zmienić cały obwód (zasilacz i połączenia ) ? Z góry dziękuję za fachowe podpowiedzi. Pozdrawiam .

schab

Wysłany: 23-03-2017, 20:25   

Nie ma żadnych trudności z wymianą , jeśli dotychczasowe żarówki halogenowe były na napięcie 230V.
Problemy pojawiają się , gdy masz żarówki na 12V . Pół biedy, jeżeli zasilał je stary, poczciwy transformator ( kawał szpeja owinięty drutem :mrgreen: ). Wtedy założona żarówka z oznaczeniem 12V AC/DC - będzie świecić prawidłowo. Gorzej , gdy masz tzw. transformator elektroniczny ( niewielkie plastikowe pudełeczko ) . Z takim wynalazkiem część żarówek - nawet jeśli deklarują pracę na napięciu zmiennym ( AC ) - nie chce współpracować , a nawet jeśli zaczną świecić , to po pewnym czasie padną .
Rozwiązania są dwa : wymiana transformatora na zasilacz do ledów 12V DC, albo wyjęcie transformatora i założenie żarówek na 230V. Trzeba bowiem pamiętać, że podaż żarówek led na 12V jest mizerna , a ceny sporo wyższe niż tych na 230V.
Ale w przypadku łazienki proponowałbym jednak żarówki na 12V - ze względów bezpieczeństwa.

Tojar

Wysłany: 23-03-2017, 21:20   

Żarówki halogenowe są 12 V za zasila je i stabilizuje małe białe pudełeczko , czyli że może pojawić się problem w zasilaniu i należało by wymienić zasilacz pod typowe LED . Znalazłem żarówki LED 12 V w cenie 8,50 pln za sztukę . Dziękuję uprzejmie za poradę.

Odpowiedz do tematu