Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Za granicą
Autor Wiadomość
andrzejlisek

Wysłany: 31-08-2006, 21:47   Za granicą

Chciałbym przedstawić, co ciekawego jest w Turcji, a dokładnie w Alanii.

W niektórych sklepach, czego nie widziałem w Polsce, można spotkać świetlówki PLS zamontowane prostopadle do sufitu. Zamieszczam dwa zdjęcia takiego oświetlenia sklepu. Taki "las świetlówek" może oświetlać cały sklep lub wyłącznie okno wystawowe.

Oświetlenie na suficie całego sklepu (zdjęcie trochę nieudane, ponieważ było robione przez okno wystawowe)

Oświetlenie wystawy sklepowej

Poza tym wydaje mi się, że w Turcji są bardziej rozpowszechnione niskoprężne lampy sodowe. Spotyka się nawet między innymi na stacjach benzynowych, oraz do oświetlania placów roboczych zakładów.

Niskoprężne lampy sodowe na stacji benzynowej

Z kolei ronda są oświetlane lampami metalohalogenkowymi. Na samym środku jest wysoki słup, wyższy niż standardowe latarnie uliczne, a na szczycie słupa 6 opraw metalohalogenkowych z lampą chłodnobiałą. Dzięki temu ronda są dobrze oświetlone.

Jeśli chodzi o główne ulice, to do oświetlania stosuje się tam też lampy metalohalogenkowe, na innych są sodowe, a czasem rtęciowe.

PS. Jeżeli ktoś inny też był za granicą i widział coś ciekawego związanego z oświetleniem, zachęcam do podzielenia się tym.

adaś

Wysłany: 01-09-2006, 10:11   

W Czechach można spotkać oprawy na lampy sodowe które wyglądają mniej więcej tak:

mirek

Wysłany: 01-09-2006, 10:26   

adaś napisał/a:
W Czechach można spotkać oprawy na lampy sodowe które wyglądają mniej więcej tak:

Widziałem takie również na Słowacji.

W Danii spotkałem się z oprawami przewieszkowymi podłączonymi w ten sposób:

żarówka rtęciowa

Wysłany: 01-09-2006, 16:30   

mirek napisał/a:

W Danii spotkałem się z oprawami przewieszkowymi podłączonymi w ten sposób:

Taki sposób oświetlenia bardzo często można spotkać w miasteczkach Europy południowej (Włochy, Hiszpania, Portugalia).

W Niemczech, Francji, Austrii i Szwajcarii można spotkać oprawy uliczne do świetlówek.

andrzejlisek

Wysłany: 01-09-2006, 16:34   

żarówka rtęciowa napisał/a:

W Niemczech, Francji, Austrii i Szwajcarii można spotkać oprawy uliczne do świetlówek.

... również w Danii, dokładnie na wyspie Bornholm.

A w Czechach były również takie oprawy sodowe, w których oprawka jest od przeciwnej strony, niż by się można spodziewać, czyli od strony czubka oprawy, a nie od strony wysięgnika.

adaś

Wysłany: 01-09-2006, 18:25   

Te czeskie oprawy wiszą na ul Modlińskiej w Warszawie.W poniższym linku sa fotki tej ulicy.
http://skyscrapercity.com...&postcount=1086

andrzejlisek

Wysłany: 01-09-2006, 20:29   

Ja też sobie przypominam, że w Czechach często widywałem identyczne oprawy, jak na zdjęciu przedstawionym przez Adasia.

adaś

Wysłany: 02-09-2006, 15:13   

Wrzuć chociaż częśc swoich materiałów. :D :)

markola
Site Admin

Wysłany: 03-09-2006, 23:25   

OK, w dziale "Off Topic" utworzyłem forum "Z zagranicy ". Jednak w przyszłości wpisujcie takie prośby w "Wasze sugestie i opinie". W innym wypadku nie gwarantuję, że jej zauważę w zwykłych postach. Zrobiło się tych wątków dużo i niestety nie wszystko jestem w stanie uważnie czytać, a żałuję bo niektóre są naprawdę ciekawe i materiały zdjęciowe są interesujące, zwłaszcza te dotyczące sprzętu oświetleniowego produkcji polskiej odchodzącego już w zapomnienie.

qba

Wysłany: 27-12-2006, 18:55   

Kiedyś w Niemczech(byłym NRD) na terenach kolejowych widziałęm dziwne stare latarnie. Były w kształcie grzyba, ale znacznie wyższe niż tradycyjne lampy parkowe. "Grzyb" był z metalu, a pod nim jedno źródło światła, skierowane do góry. Nie wiem jakie, bo nie widziałem ich w nocy, ale chyba była to rtęciówka bez luminoforu. Ponadto było też trochę opraw rtęciowych przypominających ORZ7/1, oraz podobnych do kwadratówki. Z nowszych opraw jest trochę PHillipsów, SL100 i jeszcze innych których nazw nie znam.

janinka76

Wysłany: 03-06-2013, 23:47   

dziwne... pierwszy raz o takim czyms slysze.

farfami1

Wysłany: 05-09-2013, 12:25   

Ciekawe. Warto poobserwować różne rozwiązania z innych krajów i powyciągać wnioski. Co świeża głowa to świeże pomysły :)

forestlaw

Wysłany: 24-06-2014, 13:51   

qba napisał/a:
Kiedyś w Niemczech(byłym NRD) na terenach kolejowych widziałęm dziwne stare latarnie. Były w kształcie grzyba, ale znacznie wyższe niż tradycyjne lampy parkowe. "Grzyb" był z metalu, a pod nim jedno źródło światła, skierowane do góry. Nie wiem jakie, bo nie widziałem ich w nocy, ale chyba była to rtęciówka bez luminoforu. Ponadto było też trochę opraw rtęciowych przypominających ORZ7/1, oraz podobnych do kwadratówki. Z nowszych opraw jest trochę PHillipsów, SL100 i jeszcze innych których nazw nie znam.

Całkiem ciekawa sprawa, jestem niemal pewien, że jak byłem u ciotki w Niemczech (ale już na terenach starego RFN) to widziałem coś podobnego :)

book10

Wysłany: 12-02-2015, 23:48   

Wygląda spoko :)

Odpowiedz do tematu